Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: Audio Digi

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Audio Digi

Fratilor oare baieti (buni) din RCS nu pot sa stabileasca un nivel al semnalului audio pe toate posturile DIGI,sa nu mai fim obligati la fiecare schimbare de program sa ajustam si volumul la diferitele aparate pe care le folosim?
    Chiar asa de greu o fi procedura asta

Toata stima
    Piciul Alcoolistul

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

judetul antwerpen, republica regatul belgiei
    Posts Thanks / Likes

Iar Realitatea ar trebui sa se trezeasca odata cu audio ala, dar asta nu mai e treaba lui digi

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Baieti (buni) din RCS nu citesc topicurile deschise de noi cu nemultumirile provocate de calitatea acestui serviciu,nu au nimic de invatat din toate aceste randuri
    Oare ceilalti or citi

Piciul

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Si Hallmark are un sunet slab ca de-l dai sa auzi ceva si treci pe AXN iti sar boxele din loc.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ar citi ei dar astazi este simbata iar miine va fi duminica si nu se lucreaza... iar dupa aceea vor fi sfintele sarbatori de pasti deaceea nu se va lucra...daca mai socotim ca vara vin concediile atunci ne mai ramine sa asteptam... cine stie poate la anul se va intimpla ceva si cu nivelul audio...Acum serios vorbind parerea mea personala este ca RCS-ul are angajati prea putini si prost platiti ca sa faca fata la toate problemele aparute.De exemplu ori de cite ori i-am intrebat pe cei de la RCS cine se ocupa de o treaba sau alta la ei mi sa spus ca domnul E.G se ocupa de mai toate problemele legate de softul aparatului doar el este autorizat sa faca anumite modificari in baza de date si lista ar mai putea continua.Cam multe responsabilitati pentru un singur om nu credeti? Cind am vrut sa-mi platesc abonamentul la DIGI-TV a trebuit sa constat ca desi in oras exista mai multe casierii RCS in realitate un singur angajat se ocupa de incasarea abonamentelor.Ajungind la el am constatat ca acest om se ocupa si de vinzarea kiturilor DIGI-TV si de scrierea chitantelor si a facturilor de mina si tot el raspundea si la telefoanele legate de orice problema DIGI-TV.La intrebarea mea daca macar pentru treaba asta primeste un salariu decent raspunsul lui a fost negativ.Noroc cu spagile pe care le ia pt.kiturile digi ca altfel ar ramine cu foarte putin la sfirsit de luna.In concluzie conducerea RCS ar trebui sa mai angajeze personal calificat si pt. DIGI pentru ca numarul abonatilor creste zilnic cu sute de persoane si la un moment dat nu vor mai reusi sa faca fata.

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Sunet AXN si Cinemax

Problema sunetului a devenit din ce in ce mai deranjanta, in special pe unele programe. Diferentele mari de nivel audio, dar mai ales sunetul execrabil de pe Cinemax (canal pentru care vom plati separat din ianuarie 2006), mono şi la o compresie de reportofon digital, alaturi de acelasi semnal mono pe AXN, sunt pentru mine principalele aspecte care ma deranjeaza la DigiTv.
    Am semnalat acum cateva zile aceste aspecte la 0314004001 si foarte amabil, un tanar s-a aratat surprins sa afle ca AXN şi Cinemax transmit in mono. A verificat, mi-a confirmat ca am dreptate dar desi au trecut destule zile nu s-a schimbat nimic.
    In perioada de gratuitate nu am reclamat nimic, deoarece m-am simtit ca un betatester care a acceptat conditiile jocului, dar odata ce am achitat abonamentul pe un an anticipat, am intrat ca si toti ceilalti abonati DigiTv in postura de consumator, reglementata clar atat de legislatia in vigoare cat si de contractul dintre parti, care, desi destul de favorabil RCS, le impune si o serie de obligatii.
    Sa speram ca se va intra rapid in normalitate (nu cea tipic romaneasca).

P.S. Mi se pare o lipsa de respect faptul ca noi cei ce am cumparat receiverul sau "conserva" daca preferati inca din primele zile, nu avem posibilitatea ca, platind o diferenta, firesc, sa putem trece la noul model de receiver. Vreau RGB, vreau EUROSCART, vreau SPDIF. M-am abonat pentru ca am dorit mai multa calitate decat pe cablul clasic si sunt dispus sa platesc. Astept solutii de la RCS si respect pentru clienti.
    Salutari tuturor si un week-end placut.

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Man, toate care au sunet bilingv sunt mono, intr-adevar la Cinemax sunetul in engleza e execrabil. Dar la AXN e OK, doar ca e mono. Daca vrei stereo trebuie sa accepti galgaial ain bulgareste peste limba romana la promo-uri. Deci nici asa nu-i bine.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mersi @AirBoy pentru raspuns. Ai dreptate, stiam si eu aceste lucruri, dar sincer nu ma intereseaza cum se aud promo-urile, important este cum se aude filmul.
    Daca RCS nu este capabil sa asigure un sonor stereo de calitate pentru romani la Cinemax, nu are decat sa-l mai introduca o data in maghiara in pachetul Extra II daca nu ma insel. Totusi, Cinemax este un canal adus de HBO Romania in limba romana. In primele zile pana la aparitia limbii maghiare s-a auzit foarte bine si in stereo. Dincolo de acest fapt, Cinemax in maghiara se aude incomparabil mai bine decat cel in romana. Cinemax ma doare cel mai tare deoarece la el nici nu am un back-up de la reteaua de cablu.
    Ideea de baza este ca programele specializate in filme (HBO, Hallmark, AXN si Cinemax) TREBUIE sa fie transmise in stereo sau Dolby digital. Nu dau 2 bani pe OTV, PAX sau Realitatea in stereo! Apropo, F+ este o prostie introdusa, cred, doar ca sa mai fie un canal in maghiara in plus.
    Daca vrem sa folosim decodorul Pro Logic II avem nevoie de semnal stereo

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Exista posibilitatea introducerii de purtatoare in 2 limbi si ambele sa fie stereo, dar asta implica tzeava mai multa. Nu stiu de ce RCS se kk pe ei si nu baga stereo romanesc + stereo unguresc. Sa scoata jegurile de gen PAX, F+ , Etno , Pro TV International si sa lase cale libera unui sunet de calitate. Parerea mea.

Aici se contrazic pe ei insisi! La ce dreq Pro TV International daca Digi TV se adreseaza doar Romaniei

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by AirBoy
    Exista posibilitatea introducerii de purtatoare in 2 limbi si ambele sa fie stereo, dar asta implica tzeava mai multa. Nu stiu de ce RCS se kk pe ei si nu baga stereo romanesc + stereo unguresc. Sa scoata jegurile de gen PAX, F+ , Etno , Pro TV International si sa lase cale libera unui sunet de calitate. Parerea mea.

Aici se contrazic pe ei insisi! La ce dreq Pro TV International daca Digi TV se adreseaza doar Romaniei
    Frate sa renuntam la 4 canale ca sa avem calitate pe celelalte,nu se poate

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca se pot numi canale Hai sa nu fiu rau, TVR cultural isi are rostul lui dar Etno si Pro TV Intl?

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca se pot numi canale Hai sa nu fiu rau, TVR cultural isi are rostul lui dar Etno si Pro TV Intl?
    La ProTV Intl nici eu nu ii vad rost. In rest Etno sau favorit ar trebui sa ramana... totusi acolo se da muzica populara poate pe favorit mai mult decat pe etno.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus
    La ProTV Intl nici eu nu ii vad rost. In rest Etno sau favorit ar trebui sa ramana... totusi acolo se da muzica populara poate pe favorit mai mult decat pe etno.
    Si eu propun (din nou) scoaterea ProTv International si introducerea TVR Cultural in loc (@AirBoy : unde ai vazut tu TVR Cultural ? ).

@piciul
    Chiar crezi ca se va schimba calitatea imaginii daca se scot 3-4 canale ?

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Loko: 12643H / 27500 / FEC 3/4
    VPID: 544 APID: 694

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)