Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Pozitionare antena

Revin din nou pt. a va cere sfatul.
    Intentionez sa montez un offset 1.2 m Al pe montura HH 2100.

Locatia se poate vedea mai jos: exeriorul balconului, etajul 2 in bloc turn cu 8 etaje. In stanga, bloc cu 4 etaje cu acoperis.

Dupa ce am topografiat zona cu pasul si cu google maps, am trasat azimutul si elevatia pt. 80E, 72E, 62E, 53E, 42E, 19E, 4W, 22W, 30W, 45W. Rezultat: antena umbrita pe zona estica pana la ~ 55E

Am doua posibilitati:
    1 - renunt la pozitiile estice. Dezavantaj: acces dificil la antena, balconul e inchis.
    2 - montez antena pe bloc (daca ma inteleg cu ceilalti locatari). Dezavantaj: lungime mare de cablu ~ 30 - 35 m.

Ce imi recomandati ?

PS. Pe google maps presupun ca verticala pe ecran da directia N-S. Corectati-ma daca gresesc

Merci.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic sa cazi la intelegere cu un vecin de deasupra ta sa te lase la balconul lui.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

inainte sa disperi apuca-te si calculeaza:http://www.satlex.ro/ro/elobst_calc.html

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

La Google Earth poti alinia foarte corect axa N-S, vezi ca ai un buton care-ti permite asta.

Daca poti s-o montezi pe bloc, nu sta pe ganduri, chiar daca pentru cei 30-35 m de cablu o sa cheltuiesti ceva in plus (cablu de calitate mai buna).

Felicitari pentru topografie, arata civilizat, dar vezi ca exista deja aplicatii pe net care-ti dau inaltimea maxim acceptabila a obstacolelor, n-am timp acum sa pun un link, dar sigur o sa gasesti.

EDIT:
    Cat am scris eu, vad ca nirolf iar mi-a luat-o inainte si a pus el un link bun. Inca o bere la nirolf

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: Pozitionare antena

Quote Originally Posted by MariusT
    Revin din nou pt. a va cere sfatul.
    Intentionez sa montez un offset 1.2 m Al pe montura HH 2100.
    azimutul si elevatia pt. 80E, 72E, 62E, 53E, 42E, 19E, 4W, 22W, 30W, 45W. Rezultat: antena umbrita pe zona estica pana la ~ 55E
    Am doua posibilitati:
    1 - renunt la pozitiile estice. Dezavantaj: acces dificil la antena, balconul e inchis.
    Ce imi recomandati ? Merci.
    Ce am subliniat sint pozitii orbitale . Hispasat aflat in pozitia orbitala 30W la mine are azimut = 62 W
    Mai la est este bine sa poti ajunge ; la est de Astra 19,2 nu prea sint ,, lucruri esentiale "
    Faina prezentare

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

30-35 de metri nu reprezinta o problema,in afara de pret,nici pentru un motor hh nici pentru multifeed.
    la lungimi mari,la 80 de metri cu multifeed totul o.k.,si multifeed exista la
    unele receivere posibilitatea de a ridica tensiunea cu 1v sau se foloseste multiswich cu alimentare si posibilitate de reglaj din semireglabili a nivelului de semnal.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Multumesc pt ce ati scris pana acum:

@skycleaner: m-am gandit la vecini, ar trebui sa urc cu minim 2 etaje, prblema e ca nici nu-i cunosc, inca nu m-am mutat in apartament; se imbata ala intr-o seara si-mi taie cablul, iar eu raman cu buza ... ca asa-s romanii ...

@ nirolf & SatWien: cunosteam linkul, e insa prea simplist. Nu tot timpul cunosti distanta pana la obstacol (modificand azimutul), de aceea am recurs la o reprezentare 3d.
    Mie frica sa folosesc un cablu lung din cauza pierderilor de semnal. 12 GHz ...

@ @smv167: 80E ... 45 W sunt intr-adevar pozitii orbitale, nu azimut.

Intrebare suplimentara:
    Este adevarat ca fasciculul vine spre antena cu un unghi = elevatie - declinatie ?

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT
    Intrebare suplimentara:
    Este adevarat ca fasciculul vine spre antena cu un unghi = elevatie - declinatie ?
    Pentru o locatie aflata la latitudinea L si pentru satelitul aflat pe directia sud a locatiei respective, relatia intre unghiuri este:
    L=E+D, unde:
    L=latitudinea locatiei
    E=unghiul de elevatie al satelitului aflat la sud (unghiul format de fasciculul de la satelit cu planul orizontal)
    D=unghiul de declinatie (acest unghi depinde doar de latitudinea locatiei)
    Obs: a nu se confunda unghiul D cu declinatia magnetica!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)