Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default COLTUL INCEPATORULUI

AM URMATOAREA PROBLEMA : sistem de receptie format din antena 1,15 m ,lnb 0.2 titanium ,motor hh strong dm 2100 ,digibox strong ,receptor dreambox 500 s ,receptor strong 6355 ,receptor hss 1160 na pt. digi tv . NU stiu in ce configuratie sa pun receptoarele ,am incercat strong 6355 >dreambox 500 s>receptorul pt. digi tv dar nu imi intra unele canale pe dreambox (nu e semnal suficient) - in timp ce pe strong 6355 se pot vedea unele canale ,pe dream nu . CE ma sfatuiti ,vreau sa le pun in loop dar nu stiu in ce ordine . rog asistenta tehnica pt. setari pt. dreambox 500 s pt . shering , trebuie sa lucreze la capacitate e pacat de capacitatile lui nefolosite .mersi anticipat pt.ajutor si sfaturi .bafta

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default (HH)

Waoooooooo !...... ce misto !
    Quote Originally Posted by savin stelian
    . rog asistenta tehnica pt. setari pt. dreambox 500 s pt . shering
    Oare exista vre-o asistenta tehnica ?

Ca sa fol. Dream-ul la maxim il pui primul legat la Lnb((HH) , in situatia asta nu vad la ce sa mai fol. strong-ul , pe urma loop dream in spliter 2x(1-powerpass+1-pasiv ) , power pt. dream si pasiv pt. Digi .
    HH-ul il controlezi cu Dream-ul .

Succes !
    Toate cele bune !

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

dar nu imi intra unele canale pe dreambox
    explicatia este simplarimul receiver se comporta ca un filtru,permite urmatoarelor receptia doar pe aceeasi polaritate h respectiv v.daca vrei
    independenta foloseste un quad lnb.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: COLTUL INCEPATORULUI

Quote Originally Posted by savin stelian
    AM URMATOAREA PROBLEMA : sistem de receptie format din antena 1,15 m ,lnb 0.2 titanium ,motor hh strong dm 2100 ,digibox strong ,receptor dreambox 500 s ,receptor strong 6355 ,receptor hss 1160 na pt. digi tv . NU stiu in ce configuratie sa pun receptoarele ,am incercat strong 6355 >dreambox 500 s>receptorul pt. digi tv dar nu imi intra unele canale pe dreambox (nu e semnal suficient) - in timp ce pe strong 6355 se pot vedea unele canale ,pe dream nu . CE ma sfatuiti ,vreau sa le pun in loop dar nu stiu in ce ordine . rog asistenta tehnica pt. setari pt. dreambox 500 s pt . shering , trebuie sa lucreze la capacitate e pacat de capacitatile lui nefolosite .mersi anticipat pt.ajutor si sfaturi .bafta
    Bun sa o luam pe rand:

Digibox-ul il dai deoparte pt ca nu isi are rostul , si strong-ul si dream-ul stiu sa faca treaba acestuia si inca mult mai bine.Dream-ul il pui primul si cu acesta comanzi si H-H-ul ,strong-ul il dai deoparte ca nu-si mai are rostul dupa care legi in loop Digi-ul , si totul ar trebui sa fie ok (mai ai putin de lucru cu setarile dream-ului pt H-H si restul.

bafta

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Citeste inca odata postul lui Nirolf.
    In oricare configuratie vei vedea pe celelalte receptoare TP-urile din polaritatea in care este primul receptor din lant.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Are dreptate @bajomedia , eu am 1.receiver si 2. SS2 , iar polaritatea este afectata de frecventa pe care este receiverul . Trebuie sa opresc receiverul ca sa vada si H si V . Bafta!
    Bety

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Singurul care permite un loop bun este HUMAXU!S-a mai vorbit de asa ceva si nici dreamu nici neamu nu il face bine.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ok, aceeasi problema o am si eu, cu un EmTech care comanda actuatorul (no Diseq for me, iar bani de convertor care costa peste 100 de euro n-are sens sa arunc) si un DM500 pus in loop.

am vazut si mai sus, dar sa fiu sigur: cu un LNB cu 2-4 iesiri mai exista problema 'filtrarii polarizarii'?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am vazut si mai sus, dar sa fiu sigur: cu un LNB cu 2-4 iesiri mai exista problema 'filtrarii polarizarii'?
    nu,ai rezolvat problema.
    fii atent,ai nevoie de quad si nu de quatro

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Lungime suport

Ce lungime trebuie sa aiba de la perete suportul de antena offset de 1,2 in cazul utilizarii unei monturi h-h?

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Liviu_S View Post
    Ce lungime trebuie sa aiba de la perete suportul de antena offset de 1,2 in cazul utilizarii unei monturi h-h?
    Cel putin 70 cm. Ideal ar fi 1m.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default salut

am achizitionat si io recent un optibox ultra pvr ready si as vrea sa stiu dc nu imi merge subtitrarea dvb pt hbo, cinemax etc. pe bulsatcom. precizez ca sunt un incepator. multumesc

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

din cite stiu io nu merge pt ca nu au

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)