Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Om simplu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Un nou post tv de nisa made by PRIGOANA: MANELE TV

Televiziunea va fi operată de compania SC Manele Media SRL, cu sediul īn Dudeşti Pantelimon, al cărei acţionar unic a fost, pīnă la 30 martie 2005, Silviu Vasile Prigoană. Conform dosarului de licenţă de la sediul CNA, Prigoană a cedat la sfīrşitul lunii martie 10% din acţiuni unei persoane din Roşiorii de Vede (jud Teleorman), pe nume Bichiş Eugenia Carmen.

Compania Manele Media a fost īnfiinţată īn luna martie a anului 2004.

Postul de televiziune, care se va numi Manele TV, va difuza īn proporţie de 85 la sută producţie proprie şi 15 la sută producţii īnregistrate.

Silviu Prigoană, care a fost prezent pentru audieri īn şedinţa CNA din 31 martie, a declarat pentru membrii CNA că a luat decizia de a īnfiinţa un nou post pe care să difuzeze numai manele pentru că i s-a reproşat de Ministerul Culturii că difuzează manele pe Taraf TV, post proiectat iniţial pentru a difuza muzică lăutărească.

El a spus de asemenea că de la 1 aprilie 2005, posturile Etno TV şi Taraf TV vor fi „curăţate” definitiv de manele, acestea din urmă fiind transmise doar pe postul rezervat lor. El a spus că Etno va difuza de acum numai muzică populară romānească şi folclor vechi, iar Taraf numai muzică lăutărească.

Prigoană a explicat membrilor CNA şi motivele pentru care a decis să difuzeze manele pe posturile lui. El a spus că, pentru că folclorul nu produce profit, cele două posturi ar falimenta dacă nu ar avea sprijin financiar oferit de manelişti. Prigoană a declarat că Etno TV şi Taraf TV sīnt susţinute īn prezent de manelele difuzate pe posturi.

El a mai spus că primeşte de la manelişti 25 de euro pentru un spot de 30 de secunde, acesta fiind modul īn care īşi face bugetul pentru menţinerea televiziunilor.

Cu această ocazie, Prigoană a mai prezentat şi alte detalii legate de celelalte proiecte pe care le derulează. El a spus că a fost proiectantul postului Cosmos TV, care aparţine fiului unui senator PRM, şi care este gata de emisie īn proporţie de 90%.

Prigoană a vorbit şi despre proiectul său de a realiza un satelit romānesc. El a declarat că hotărīrea trebuie luată la nivel parlamentar, referindu-se la Băsescu ca la principalul promotor al proiectului. El a spus că īntregul proiect de satelit costă aproximativ 650 de milioane de euro, satelitul fiind deja construit de compania de sateliţi Astra, īn Coreea.

Acesta ar trebui să fie amplasat pe o orbită geostaţionară deasupra Romāniei. Proiectul mai prevede ca statul romān să fie acţionar cu 10% īn acest proiect.
    RadioMix www.mixcraiova.ro Muzica Dance

R a d i o P o p u l a r Muzica p o p u l a r a si de petrecere www.radio p o p u l a r.ro

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Pfui, Piei Satana!
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

mai, da' 1 Aprilie face ravagii... nu mai poate omu' sa citeasca un topic serios pe siteu' asta...
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

backup_2k
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

eu am zis ca nu mai citesc nimic azi..
    si cum citesc cum pic de inima..
    GATA, am taiat-o acasa..
    SPER SA MAI VINA METROUL

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

din pacate stirea este reala. se stie deja de cateva zile ca Prigoana a aplicat la CNA pt. acest canal, ieri s-a nascut decizia ...

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu is pe ideea ca ar trebui sa-l puna pe un transponder care sa mearga numa` cu antena de min. 3m si numai in afara tarii
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

bine face...era nevoie de aceasta separare...etno sa fie doar cu muzica populara...taraf sa fie cu lautareasca...manele sa fie cu manele...asa si cablisti pot sa ofere exact ce le cere publicul...nu varza pe acelasi canal...

Om simplu Teacher
    Posts Thanks / Likes

@all
    voi nu vedeti ca e o rusine sa spui ca asculti manele? In vecii vecilor nu vor include manele TV pe cablu, si prigoan, vazand ca nu-i ies banii la care se gandea, va reveni asupra deciziei

Prigoană a declarat că Etno TV şi Taraf TV sīnt susţinute īn prezent de manelele difuzate pe posturi.
    , DECI, el vrea sa sustina cele 2 posturi tv, din profitul celui de-al 3-lea....Dar daca nu vor fi vazuti, manelistii nu vor plati banii...
    Parerea mea... TARAF TV este in plus..
    RadioMix www.mixcraiova.ro Muzica Dance

R a d i o P o p u l a r Muzica p o p u l a r a si de petrecere www.radio p o p u l a r.ro

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

la tzara fara etno si taraf nu prea sunt sanse sa incasezi abonamente...
    eu am avut probleme intr-un sat cu un modulator si a trebuit sa scoatem pentru vreo 4 zile un canal...neinspirat, baiatul care se ocupa de statie a scos taraf...pina a doua zi am primit vreo 20 de telefoane...si a trebuit sa scoatem altceva...

am observat ca la tzara interesul mai mare este pentru muzica, stiri si dan diaconescu...daca se opreste b1tv sau national tv,nici dreq nu ne suna...intr-o seara am avut probleme cu sonorul la otv...la 23.30...a trebuit sa trimit un baiat in statie...suna mobilul si fixul meu intr-una...era vadim in studio...

am invatat din cablu un lucru...gusturile nu se discuta...fiecare asculta si se uita la ce vrea...nu ce vreau eu sau altii...trebuie sa respectam acest lucru...

pentru etno tv platim 5centi/abonat...se aduna ceva...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

din pacate asa este...si mi-e teama ca si la orase, prin cartiere cam tot astea sunt preferintele...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)