Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default sfaturi pentru instalatie multi feed

Am o antena offset de 1,1m in Cluj-Napoca si as dori sa pun o instalatie multi feed pentru a prinde urmatorii sateliti: 19.2E, 16.0E 13.0E si 0.8V. Daca Antena nu este suficient de mare as dori sa stiu de unde pot cumpara un offset de 1,5m.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Merge .Are @ satelescu si *********

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

si care-s distantele intre lnb-uri .. care-i pe spotul central .. detalii

Florin

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

pune 0,8v in centru,celelalte lnb-uri la dreapta(vazut din spatele antenei).

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    pune 0,8v in centru,celelalte lnb-uri la dreapta(vazut din spatele antenei).
    mai bine pune astra in focar principal ca pe acesti sateliti semnalul e mai slab

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Antena multifeed.

Acesti satelti am instalat si pe o antena de 80cm. Daca stai cu fata inspre antena , ai incepind din stinga ta atra19, eutelsat16, Hotbird13si thor,intelsat0,8 vest. Parerea mea este sa montezi hotbird13 la mijloc pentru a avea un echilibru. Distanta intre ele este in functie de marimea antenei. Deci primi 3 satelti i montezi unul linga altul. (astra, eutelsat,hobird) La antena de 1,10 ests posibil sa nu a nevoie de Lnb tip alps (inguste) Iar intelsat la vreo 8 cm. de hotbird 13. Un satfinder este de mare folos. Bafta

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsurile pozitive pe care mi le-ati dat. As dori sa stiu ce fel de suport pentru LNB sa pun si de unde sa il cumpar, exista in Cluj ceva magazin, cea ce am vazut la prosat era ceva pentru astra + hotbird sau din modele pentru max.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SkySnows
    Multumesc pentru raspunsurile pozitive pe care mi le-ati dat. As dori sa stiu ce fel de suport pentru LNB sa pun si de unde sa il cumpar, exista in Cluj ceva magazin, cea ce am vazut la prosat era ceva pentru astra + hotbird sau din modele pentru max.
    Cu suporturile standard pe care le gasesti si la prosat pt 3 lnb-uri se poate monta si al 4-lea insa nu obtii prea multa eficienta pt ca la 4 lnb-uri aceastea trebuiesc puse intr-o curba pt a receptiona semnal maxim dintr-un multifeed si de aceea e bine ca suportul sa fie construit manual insa acest lucru e destul de greu pt cineva care nu a mai facut asa ceva.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Suport multifeed

Am facut experienta buna cu suporturi Gibertini.La 10 euro Nu stiu daca se gasesc in Romania. Pe acset Link poti sa vezi cum arata ca sa ai o ideie.http://cgi.ebay.de/Multifeed-Set-4xS...QQcmdZViewItem

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Din pacate topicul a ramas in coada de peste.Stie totusi cineva unde se poate gasi un suport pt 4 lnb-uri bun?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am o antena pentru maxtv de 0,9 care are inclus de la furnizor un suport pentru 3 lnb-uri (sirius+hotbird+w2). La acest suport am adaugat inca un lnb Alps subtire si intra si Astra1. Cred ca se poate inlocui Sirius cu ceea ce vrei tu. Daca nu-ti poate vinde un asemena suport, roaga un distribuitor de max sa-ti imprumute unul si orice lacatus poate sa-ti faca unul identic, plus ca -ti pune din start si inelul pentru Astra1.
    Gigel

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat
    Eu am o antena pentru maxtv de 0,9 care are inclus de la furnizor un suport pentru 3 lnb-uri (sirius+hotbird+w2). La acest suport am adaugat inca un lnb Alps subtire si intra si Astra1. Cred ca se poate inlocui Sirius cu ceea ce vrei tu. Daca nu-ti poate vinde un asemena suport, roaga un distribuitor de max sa-ti imprumute unul si orice lacatus poate sa-ti faca unul identic, plus ca -ti pune din start si inelul pentru Astra1.
    Mersi frumos pt raspuns.Eu am un offset de 1,2 pe care mi-as fi dorit un multifeed in configuratia astra28-astra19-hotbird-intelsat cu astra19 in centru pt ca fiind din bucuresti, intra la limita.Crezi c-ar merge?

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WoobyZ
    Mersi frumos pt raspuns.Eu am un offset de 1,2 pe care mi-as fi dorit un multifeed in configuratia astra28-astra19-hotbird-intelsat cu astra19 in centru pt ca fiind din bucuresti, intra la limita.Crezi c-ar merge?
    Merge fara Astra 28 .....la 28* pe multifeed si la demensiunea antenei tale merge doar Eurobird-ul ....celelate pozitii merg ok .....totul e sa-ti faci un suport adegvat sau sa gasesti sa-l cumperi de undeva (cam greu in RO)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ceva distante nu se pot da sa mergem noi la un lacatus sa facem suportul. Ar fi cool daca s-ar specifica datele tehnice si pt. antene mai mici de 1,1 m.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@SAFETRON1 Salut,poti sa dezvolti un pic?Dupa logica mea,de la astra19 la intelsat sint cam 20grade iar pina la astra28 ar fi sa zicem 10.Cu lnb-urile pt hotbird si intelsat in dreapta si cu cel pt astra 28 in stinga(cum te uiti din fata) ar trebui sa mearga.Nu te contrazic,vreau doar sa fiu sigur ca nu se poate pt ca atunci va trebui sa adopt alta solutie,eventual un H-H.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)