Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Informatii Va Rog !

Salut prieteni,
    de curind mi-am tras o placa SkyStar 2 Tv 2.6 am instalat-o si vad ca la capitolul inregistrare sta cam prost. Adica...eu vreau sa trag in format Avi Dv ceva in genul profesional, sau macar un mpeg 2 de format mare 720 pe 576 cu minim 6 megi pe secunda...
    Stie cineva sau imi poate da citeva sfaturi de cum si de unde sa iau niste codecuri mai profi si daca merg pe aceasta placa ca sa inregistrez si eu ceva de pe placa asta in format mai profi?
    Mai am si o placa de captura Pinnacle DV 500 si vreau sa mi-o vada si prin asta ca aici e posibil cu receiverul TV (adica pot trage cu ea, sint de la aceeasi firma si se pupa intre ele) Credeti ca se poate ca Pinnacleul sa vada si Skystarul?
    Daca nu sau daca da spuneti-mi va rog cum as putea sa trag in formatul dorit.
    Va multumesc,
    James.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

am si eu o curiozitate, cum vrei sa tragi cu 6 megi/sec daca streamul are 4 megi/sec ? Streamul inregistrat e mpeg2

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Bond...James Bond

1) Programele transmise prn satelit folosesc compresia mpeg2 cu container TS. Daca vrei alt container, gen avi tr sa faci o reconversie si o codare.
    2) Programele au atatea megi/sec cu cat sunt transmise de catre provideri de canale. Eventual poti sa-i certi pe uni dintre acestia ca nu transmit mai calitativ.
    3) Habar n-am ce inseamna codec "mai profi" pentru ca fiecare codec face acelasi lucru. Decodeaza stream-ul mpeg2.
    4) La chestia cu imperecherea dintre SS2 si pinacle nu am inteles ce fel de operatii genetice vrei sa faci. Sau era vorba de alta imperechere?
    Teacher

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@jamesbond07

Ceea ce n-ai inteles tu e faptul ca placile dvb copiaza stream-ul audio-video exact asa cum este el transmis pe satelit fara a pierde nici un pic din calitate si pentru asta nu ai nevoie de placi de captura tv tunere sau mai stiu eu ce alte brizbrizuri.Tot ce iti trebuie este placa SkyStar 2 si Alt DVB , Prog DVB sau altul.

Iar de codecuri si alte transformari treaba sta asa: daca vrei ca materialul inregistrat sa-l pui pe DVD si sa mearga pe mai toate dvd playerele stand alone atunci trebuie sa faci demultiplexare in streamuri elementare a inreg si apoi folosesti un program de autoring pt a compila DVD-ul.

Sau poti transforma inreg in divx pt a economisi spatiu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)