Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    ab02unz
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Please un mic indiciu

Am un fisier hex pentru un PIC16F877A I/P si as dori sa stiu daca pot sa-l citesc cu ceva program sau cum se procedeaza?
    As dori sa vad ce e scris in el (nu numerele-ci efectiv) sau daca poate cineva sa-l citeasca.
    Va rog sa ma ajutati daca puteti ca e destul de urgent.
    Va multumes frumos.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai numerele alea sint scrise efectiv - de aia e fisier hex. Nu poti extrage chei din el, cheile sint stocate pe o memorie tip Eeprom. Pic-ul e scris cu hex-ul continind informatiile pentru procesul de decodare (daca te referi la procesorul existent pe un smartcard). Iti trebuie un hex editor (cred ca Winpic stie sa-l citeasca si sa-l inscriptioneze).

ab02unz
    Guest

Am uitat sa va spun ca nu e pentru chei de sat.
    E de al un controler care aprinde niste produse cu led- pentru discoteci

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Winpic-ul va sti sa deschida fisierul hexa numai in maniera de a prezenta seriile de numere componente - fara cunostintze de programare-compilare-decompilare nu te vei putea descurca sa citesti structura programului. Daca, din nou, stii o serie numerica careia ii corespunde, sa zicem, o comanda (light on/off in functie de sirul 02 FF 24 C3 D2 etc) si vrei sa o schimbi, este, iarasi, posibil. In spetza neprogramatorii soft, ca si mine, folosim un editor hexa numai cind avem de programat hardware (rescriere de microchip) un procesor si cind, de asemenea, dispunem si de program. Daca esti doar curios sa vezi cum arata, o sa fii dezamagit. Despre posibilitatzile procesoarelor PIC s-au scris manuale grele.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ce vrei tu se numeste dezasamblare.
    Incerca MPLab de la www.microchip.com
    In esenta e un mediu de programare pt PIC-uri, deci ar trebui sa stie si dezasamblare pe linga asamblare.
    sau da pe google PIC hex disassembler.
    NU modifica direct hex-ul, chiar daca crezi ca stii ce faci. Cel mai probabil o sa dai peste cap niste sume de control.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)