Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default SKYSTAR 2 sau pinancle 400i cu antena mobila

As dori sa realizez un sistem separat de orice subscriptie oficiala la vreun DTH romanesc. Antena de 90 cm (gen BOOM) as dori sa ii pun un sistem mobil (montura HH Strong 2100 sau daca aveti alte idei) pentru a prinde in special ASTRA si HOTBIRD si as dori sa o leg la o placa PC TV SAT gen skystar 2 sau pinnacle.

Intrebare:
    1. In cazul acestei solutii cum se face mutarea antenei de pe un satelit pe altul din soft sau vine cu o telecomanda ceva ?
    2. Care din cele 2 placi e recomandata pt a vedea free cam tot ce e pe cei 2 sateliti (in special premiere)?
    Am avut un pinnacle 400i cateva zile si mergea destul de bine ........
    Astept ceva idei ca sunt cam in dubiu de la cei care au antene mobile ........

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

SS2+SRT DM2100 ; daca ai sursa slaba in pc ( desi putini au avut problema aceasta ) ia si Digibox ( amanunte la strong.ro - clik pe poze )
    1 - din telecomanda placii ( ca si la receiver )
    2 - amindoua

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@lukas75, daca vrei sa fie ok pe Astra, din experienta personala iti recomand SS2 pentru ca la 400i am avut probleme cu unele canale de pe premiere si cu semnalul in general. Daca poti sa faci rost de Pinnacle PCTV Sat, o sa ai un semnal cu mult mai bun decat pe SS2 (cam 15-20%mai mult), dar 400i are tunerul, dupa parerea mea, chiar mai slab ca SS2. In plus mie imi place foarte mult AltDVB si din pacate nu va functiona cu 400i pentru ca nu o recunoaste,asa ca va trebui sa folosesti ProgDVB. Eu stau in Bucuresti si nu am o antena f mare pt Astra, dar daca stai intr-un oras cu mai mult semnal ar fi ok si 400i cu toate ca nu merita pretul pentru performanta pe care o aduce.
    Schimbarea satelitilor se face f usor cat timp i-ai memorat in program si l-ai setat pentru fiecare satelit in parte. Daca HH stie Usals, se ma pozitiona singura pe fiecare satelit fara mare bataie de cap, dar daca nu te pricepi pra mult e ok sa memorezi fiecare satelit si la schimbarea canalelor se va muta singura. Aici sa nu uiti sa iei un Digibox care sa alimenteze HH-ul pentru ca este posibil sa prajesti placa DVB.
    Cam atat. Daca mai stie cineva o placa cu un tuner mai sensibil ca SS2 cu suport software, il astept sa isi spuna parerea.
    Pinnacle PCTV SAT + Offset 1,4m + Lnb 0,2db

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167
    SS2+SRT DM2100 ; daca ai sursa slaba in pc ( desi putini au avut problema aceasta ) ia si Digibox ( amanunte la strong.ro - clik pe poze )
    1 - din telecomanda placii ( ca si la receiver )
    2 - amindoua

Am sursa de 600 W true power (e vreo 160 lei una) dar si PC destul de mare consumator cred un AMD ATHLON X23800+ DUAL CORE cu 2 DVD RW, cu placa video PCI E .....
    NU VREAU SA IAU RECEIVER ....
    Am avut Pinnacle 400i dar nu stiu daca stie diseq 1.2 ....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abrash43
    @lukas75, daca vrei sa fie ok pe Astra, din experienta personala iti recomand SS2 pentru ca la 400i am avut probleme cu unele canale de pe premiere si cu semnalul in general. Daca poti sa faci rost de Pinnacle PCTV Sat, o sa ai un semnal cu mult mai bun decat pe SS2 (cam 15-20%mai mult), dar 400i are tunerul, dupa parerea mea, chiar mai slab ca SS2. In plus mie imi place foarte mult AltDVB si din pacate nu va functiona cu 400i pentru ca nu o recunoaste,asa ca va trebui sa folosesti ProgDVB. Eu stau in Bucuresti si nu am o antena f mare pt Astra, dar daca stai intr-un oras cu mai mult semnal ar fi ok si 400i cu toate ca nu merita pretul pentru performanta pe care o aduce.
    Schimbarea satelitilor se face f usor cat timp i-ai memorat in program si l-ai setat pentru fiecare satelit in parte. Daca HH stie Usals, se ma pozitiona singura pe fiecare satelit fara mare bataie de cap, dar daca nu te pricepi pra mult e ok sa memorezi fiecare satelit si la schimbarea canalelor se va muta singura. Aici sa nu uiti sa iei un Digibox care sa alimenteze HH-ul pentru ca este posibil sa prajesti placa DVB.
    Cam atat. Daca mai stie cineva o placa cu un tuner mai sensibil ca SS2 cu suport software, il astept sa isi spuna parerea.

CAM CAT COSTA UN digibox si de unde as putea lua asa ceva? Si ce este ca eu am gasit doar receptoare...
    Te contrazici un pic la pinnacle vs. skystar2 cu semnalul ....... cum e pana la urma?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lukas75
    CAM CAT COSTA UN digibox si de unde as putea lua asa ceva? Si ce este ca eu am gasit doar receptoare...
    Asta e:

http://strongsat.ro/produse/digibox.htm
    Poti sa-l iei de la http://strongsat.ro/cumpara/index.htm. Eu l-am luat de la pr*sat cu 45RON dar se pare ca momentan nu au in stoc. Oricum, eu zic ca e o alegere f buna in combinatie cu o placa DVB.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default am avansat ... sfaturi in continuare??

Am comandat deja o montura polara H-H STRONG 2100/DG210 de la peruvision la vreo 165 lei cu tva si un suport de perete WH5 la 25 lei cu tva tot de acolo. Am o antena de 0.8 fixa momentan si am testat-o pe astra si hotbird si am semnal excelent. Vroiam sa continui investitia cu un pinnacle 400i sau cu aceasta mica bijuterie http://estore.pinnaclesys.com/servle...67900&Env=BASE
    care din pacate nu se gaseste in romana dar o combin sa o iau din italia sau ungaria.

Vad pe acest board ca se tot discuta de combinatia de soft ProgDVB, ultimul S2emu + softcam in special pt SKYSTAR 2.

Intrebari:
    1. Din ce stiu de la un prieten si am si vazut merge combinatia asta si pe un pinnacle 400i cu dif ca nu stie diseq1.2 si nu poti comanda din soft montura sa se miste pe sateliti..... True or false?

2. Pinnacle 400 i am avut cateva zile pe mana si l-am testat cu antena fixa pe thot/intelsat si semnalul era bunicel.... vad ca e considerata o placa mult mai buna ca skystar 2 dar nu are diseq din pacate ..... true or false ? si care o recomandati? Mai ales care e mai maleabila pt softurile care tot apar si se tot modifica ? Dif de pret de 1 milion si ceva chia rnu ma intereseaza ... stiu ca e mult mai ieftina skystar dar as prefera calitatea...

3. Am LNB 0.3 DB, am antena 0.8 momentan dar upgradez la 1.15 daca e nevoie, am montura STRONG 2100, am suportul de perete, imi lipseste deocamdata placa PC TV SAT si intrebarea finala e daca mai e nevoie de altceva la configuratia asta

MERCI

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)