Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    :)
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Unde s-o indrept ??

Dragi "tovarasi" ma vad nevoit sa va cer ajutorul a doua oara Am o mica probleme....in curand trebuie sa ma mut in alt apartament...care are vedere spre est iar antena de la gigi e spre vest. Cum fac sa prind semnalul lui GiGi Ca banuiesc ca trebuie sa o indrept spre satelitul ala intelsat 1002...sau mai emite si pe altele sau cum o functiona ca eu habar nu am....ma ajuta cineva Aaaaaa era sa uit nici pe bloc nu prea am cum s-o urc....pot face ceva ca sa contunui abonamentu la GiGi sau raman la FTA. Daca imi cumpar alt receiver si renunt la GiGi cat ma mai costa cartela sau coduri ce trebuie sa bag in el ca sa vad si alte canale Sau pot baga cartele ori coduri in HYUNDAY lor Pls help a poor man with a dish :P

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Prea multe necunoscute in postul tau.. de unde pana unde ai vizibilitate..cati bani vrei sa dai pe alt recv etc

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Ia o busola si spune daca ai vizibilitate spre sud.
    Dorel Visan: "mi-ati bagat maimuta-n casa." filmul Occident

Guest

NU as vrea sa apelez la altii...vreau sa fac prin metoda clasica...adik antena si receiverul la mine...cat despre vizibilitatea spre sud cred ca este pe undeva pe la 30%.... adik foarte putin.... iar bani investiti in aparatura nu m-am gandit...deocamdata vreau sa aflu toate posibilitatile si toate costurile implicate si dupa sa ma decid ce si sum...multumesc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@ :)

Fara suparare, dar cred ca ai lipsit de la scoala cand se invatau punctele cardinale.
    Teacher

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Unde s-o indrept ??

Quote Originally Posted by :)
    Dragi "tovarasi" ma vad nevoit sa va cer ajutorul a doua oara Am o mica probleme....in curand trebuie sa ma mut in alt apartament...care are vedere spre est iar antena de la gigi e spre vest. Cum fac sa prind semnalul lui GiGi Ca banuiesc ca trebuie sa o indrept spre satelitul ala intelsat 1002...sau mai emite si pe altele sau cum o functiona ca eu habar nu am....ma ajuta cineva Aaaaaa era sa uit nici pe bloc nu prea am cum s-o urc....pot face ceva ca sa contunui abonamentu la GiGi sau raman la FTA. Daca imi cumpar alt receiver si renunt la GiGi cat ma mai costa cartela sau coduri ce trebuie sa bag in el ca sa vad si alte canale Sau pot baga cartele ori coduri in HYUNDAY lor Pls help a poor man with a dish :P

MMM......in primul rand depinde locatzia ta....romania.....?.....europa...?daca esti in romania pai paractic trebuie sa "treci " de Sudul geografic spre vest atunci cand orientezi antena....
    daca ai fi in provincia de NAVARRA in Spania (exemplu) atunci ar trebui sa o indrepti ~ spre sudul exact,adica 180° iar tu avand orientare est poate cu un brat(suport) mai lung ai avea sanse sa ia semnal pe digitv....daca esti mai spre portugalia cresc sansele sa ai semnal pe digi iar daca esti in partea de est a spaniei sau in afara spre franta etc etc...mai slabe (cum am zis tre sa treci de sudul geografic)...
    uita-te si tu daca are cineva antena si intreaba spre ce satelit o are orientata.....
    Bafta

Guest

Quote Originally Posted by florinbss2
    @

Fara suparare, dar cred ca ai lipsit de la scoala cand se invatau punctele cardinale.
    Probabil ca asa e, dar e mai bine ca am fost la cele de cultura generala si politete....

Sunt in Romania la aprox. 100 km de Bucuresti SE....totusi destul de departe de granita....o sa caut o busola desi nu am auzit pe nimeni sa aiba pe aici :/

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

lasa busola,uita-te la antenele vecinilor si da-i bataie

Guest

m-am uitat la blocurile de langa mine si 90% aveau digi (si deci in aceeasi pozitie ca si a mea), numai 1 era mai spre est....dar nu era de la digi...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

in primul rand trebuie sa ai vizibilitate spre sud-vest.daca nu ai poti sa uiti de dth.asa ca vezi unde o instalezi
    boy2good

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)