Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cu antena de 2.2M in centrul tarii...

Am facut un thread in care o sa postez rezultatele cu o parabolica de 2.2M, in Brasov

Din pacate, absolut nimic pe Astra 2D (28.2E) si Thor 2 (1'W)
    Intra acum tot Astra 19.2'E, desi inca sunt la limita de receptie unele tp-uri
    Intra spoturile superbeam de pe Hotbird 13'E dar 2 din ele tot nu vor sa intre
    Am lasat la urma surpriza de pe... AMOS 4'W spot Middle East
    10.806V cu semnal relativ stabil (3-6 procente peste limita minima de receptie, adica 46% la un receptor care la 37-40% afisat rupe imaginea)
    Au mai intrat 10.925V, 10.890V dar fara sa reusesc scanarea, din cauza semnalului prea slab
    De asemenea si 10.986H (se vede doar la anumite ore) & 10995H dar cu semnal insuficent pentru scanare... pe astea trebuie sa le verific la anumite ore, din nou
    Deocamdata atat in Ku band dar o sa revin cand o sa montez si actuatorul de 36''...
    Iata mai jos tp-ul israelian de pe Amos spot Middle East...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce poti sa ne spui despre receptia analogica (daca ai cumva un rec. analogic) - ma intereseaza 10968 H, 11014 H ?
    De asemeni in digital frecventa necodata 11177V 8520 2/3 .
    SHALOM

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu ne pui si o poza cu noua antena gigantica?
    Mie personal imi plac antenele mari foarte mult...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@isr2002, receptorul analogic este in alta parte dar o sa-l aduc cat de curand... ultima data cand am incercat pe analogic (cu 1.4M) aproape ca nici nu se mai vedeau respectivele canale, fata de alti ani cand puteam distinge imagine cu antena de 0.9M!

Pe 11.177V (Amos 1) nu intra nimic si am observat ca nu am nici cea mai mica sansa pe Amos 1 Middle East... sanse sunt doar pe Amos 2 Middle East

@zozosat, o sa fac si poze... promit
    Ai mei s-au speriat cand au vazut-o... le-am spus ca alta mai mare nu am gasit la magazin
    Oricum, nu am crezut ca e atat de greu de manevrat (ce sa mai zic la una de 3M) si reglat... ca sa modific elevatia, trebuie sa trag cu ambele maini de ea
    O problema mare am cu balansul pilonului... nu vad bine ansamblul la un vant mai puternic
    O sa fac poze dupa ce termin cu testele si reglajele... luna viitoare cred ca termin

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Cu antena de 2.2M in centrul tarii...

Quote Originally Posted by rz +
    Intra spoturile superbeam de pe Hotbird 13'E dar 2 din ele tot nu vor sa intre
    Banuiesc ca este vorba de tp-urile 12341 V si 12418 V de pe HB 3 nu

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cat ai dat pe ea?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@SAFETRON1, exact alea... vroiam sa vad macar Sport Italia, care e fta
    O sa incerc totusi si la alte ore... poate intra ceva

@Vasilis, am dat pe ea 9.5 mil... de la peru, nou nouta

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Putem sa te ajutam si noi din diverse locuri din tara cu scanarile pe frecvente exotice ca sa ai idee de receptia lor. De exemplu eu din C-ta (din pacate n-am decat antena de 1,2); ti-am mai spus pe THOR 2 prind toate TP polarizate orizontal, aseara am scanat ASTRA 2D si pauza.
    Daca doresti poti sa ne soliciti.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

@rz+ Eu zic ca trebuie sa iti faci un pilon bazat, frate, tip schela sau sonda...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Este foarte anormal semnalul asta de la Thor 2... in Brasov lispeste cu desavarsire
    Stiu ca prin zona de sud-est se poate receptiona... au mai fost discutii pe tema asta

Cat despre pilon... este destul de solid (fundatie 1M si placa de beton serioasa) dar este prea inalt si astfel apare un balans la vant mai puternic
    O sa ma gandesc si la consolidare gen schela

Am pus acum un receptor Radix analogic pe Amos Middle East si se vad aproape perfect canalele israeliene analogice!
    Din pacate nu stiu ce are celalalt receptor analogic, cu functie threshold, caci pe ala chiar s-ar fi vazut perfect... pur si simplu nu mai poate receptiona in anumite plaje de frecvente (sigur e buluit caci vad si pe Astra aceeasi lipsa de semnal in banda de jos)

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz +
    @SAFETRON1, exact alea... vroiam sa vad macar Sport Italia, care e fta
    O sa incerc totusi si la alte ore... poate intra ceva
    slabe sperante sa intre macar la limita intre anumite ore in zona ta .....dar in curand o sa intre in functiune HB 8 si o sa fie semnal garla si pe antene de 80 cm

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Uite cum se duse de ripa inca un mit...cel al antenelor MARI!

P.S. Aceeasi situatie in Bucuresti cu 2,2m.Ce intra,intra ce nu,nu...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Totusi, antenele mari au un randament foarte bun in C BAND... acum nu pot sa am pretentia la spoturi americane, de ex., caci pentru asa ceva probabil e greu si cu una de 6M
    Faptul ca receptionez ChinaStar 87.5'E, cu spot asiatic (concentrat spre China) si nu european, spune multe despre performantele acestei antene in C BAND... practic, asta este una din receptiile DX

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am profitat putin de timpul liber si am facut inca cateva teste de receptie in banda Ku, special pe spoturi ce ocolesc oarecum Romania... rezultatele se pot vedea in imaginile de mai jos
    Am testat si Astra 19.2E frecv. Deluxe Music iar rezultatul din pacate este negativ... fara semnal cu 2.2M in Brasov (o sa incerc totusi si la alte ore, cand e posibil sa vina ''un val'' cu semnal)
    ''Un val'' cu semnal am si pe Thor 2, pana nu demult un satelit imposibil de receptionat in Brasov cu antene de 1.9M... iata ca vine un val cu semnal de la Thor 2 dar numai dimineata pana la pranz si cred ca 2.2M ar fi un minim diametru pentru receptia lui partiala (pe 2-3 tp-uri indica semnal), in Brasov
    O sa revin cu noi teste, daca timpul va tine cu mine

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar ce ne poti spune despre noua frecventa de pe Astra a programului Deluxe Music. Iti intra ceva si ce procente ai pe semnal daca intra? Multumim si sa-ti aduca multe bucurii noua antena,ca si eu am vrut sa-mi iau o antena de 2,2m de la Peruvision,dar m-am lasat pagubas ca e distanta prea mare pana la PNeamt de carat.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)