Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Hynday curenteaza !!!

Nu stiu daca si voi ati observat, dar receptoarele Hyunday curenteaza in draci daca sint puse in priza. Dealerii RCS-ului ar trebui sa gindeasca putin circuitul electronic de masa al Hyundayului ca e jale ...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

cine te pune sa bagi hyundaiu in priza? trebuie bagat doar stecherul...

ceea ce spui tu ai verificat pe mai multe aparate ...este greu de crezut...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

?
    Incearca sa inversezi stecherul, adica scoate-l si baga-l invers.
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@cableguy scuza exprimarea dar cred ca s-a inteles. Da am verificat pe multe aparate.
    @isr2002 stiu de problema asta si a fost prima verificare care am facuto dar "piscaturile" nu dispar, atita timp cit hyundayul este alimentat ... mushca.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

scoate firul de la antena si vezi daca mai mushca...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai cablu de antena exterioara prin el? (antena yagi pt. UIF) ? Sa nu fie de la TV.
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

faptul ca musca cum spui tu se datoreaza diferentelor de potential intre masa televizorului si masa receptorului.
    incearca sa conectezi receptorul cu un alt tv si vezi cum se comporta . Mai musca!
    iar chestia cu inversatul cablului in priza are si ea istoria sa.
    era valabila in epoca televizoarelor vechi ce foloseau ca redresor o singura dioda --monoalternanta . un fir din priza venea direct la sasiul tv.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Scuze, dar nu ma pot abtine sa nu expun niste idei pe aceasta tema.

Eu nu am vazut inca cum arata conserva cu pricina de la Hyundai, care in ciuda tuturor criticilor poate sa merga foarte bine si sint foarte convins ca nu se putea vinde ( chiar si pentru un produs Made in Shenzen, Korea, etc. ) nicaieri in lumea asta daca te puteai curenta la el.
    Parerea mea este ca ORICE aparat care are sursa in comutatie ( si acu cam toate au ) poate sa "curenteze" mai mult sau mai putin, senzatia fiind datorata marimii capacitatii dintre masa aparatului si partea cuplata galvanic la priza( indiferent de positia stecherului). Adica o capacitate echivalenta a traf-ului sursei DC-DC sau chiar un condensator care exista de obicei intre primar si secundar pentru deparazitare.
    Daca receptorul e conectat prin cablul de AV sau antena la TV, atunci masa de la receptor=masa TV care din aceleasi motive ca mai sus "curenteaza" de obicei mai tare pentru ca traful e mai mare si capacitatile mai mari.
    Daca TV-ul si/sau receptorul are masa impamintata (de obicei un TV conectat la CATV e impamintat astfel - ati resimtit cu siguranta o furnicatura cind ati incercat sa bagati cablul in intrarea de antena la TV si ati tinut mina pe ambele mufe fara sa vedeti in spatele TV-ului) nu mai curenteaza nici daca puneti limba pe partile metalice ( totusi pentru cei slabi de inima nu recomand ).
    Aviz pe aceasta cale si nenumaratilor posesori de PC-uri care au bulit placile video cu iesire de TV, conectindu-le la un TV care nu e impamintat ( PC-ul daca e conectat la o priza suco, de obicei e impamintat, iar TV-u nu pentru ca nu are stecher suco si astfel are masa la alt potential. Astfel daca firul central de la mufa RCA fatalmente apuca sa se conecteze fizic primul, doar pentru ca e mai iesit in afara, placa video se buleste aproape sigur pentru ca iesirile de pe placa PC au un buffer care nu rezista la tensiuni mari ). Pentru exemplificare incercati cu un voltmetru C.A. cu impedanta mare, sa masurati tensiunea dintre masa, sasiul receptorului si o impamintare (daca nu aveti la o priza suco, la teava unui calorifer de la bloc, pe surubul metalic de la robinet)

Tot ce am scris e numai o parere si nu indemn pe nimeni sa-si desfaca TV-uri care poate ca nu au traf de separare si sa faca cine stie ce efecte pirotehnice.

Astept cu nerabdare o parere despre cele de mai sus.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru efortul de a-mi raspunde.
    @vasile am masurat cu multi ani in urma diferenta de potential intre sasiul unui TV si calorifer si - crede-ma - era de aproximativ 1000V. In rest ... interesant si pertinet raspunsul tau.

Bafta !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)