Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: pt incepatori

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default pt incepatori

Eu personal nu am o placa dvb dar intentionez sa-mi iau una cat de curand.Vreau sa ma informez si eu ce poate face o astfel de 'scula'.ce vede? Se merita? Am nevoie de conexiune continua la internet? si astfel de intrebari...
    Asa ca propun un 'colt al incepatorului' si pentru cei ca mine(presupun ca mai sunt si altii).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Skystar 2 face multe lucruri, depinde ce vrei sa faci cu ea.
    Vizionarea programelor FTA (free to air)
    Vizionarea programelor codate (cu ajutorul softurilor sau prin cardsharing)
    Internet via satelit ( cu abonament la unul din providerii de internet prin satelit).
    La ora actuala Skystar 2 e cea mai raspindita placa DVB PCI si are un bun suport software.
    Te sfatuiesc sa citesti pt inceput acest topic : http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=15386 fiind creat special pt incepatori.
    Succes !!!
    DM 500 S , Offset TRIAX 1,10m , 4 x LNB Titanium 0,2

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Prietene! Ca si con-judetean al tau te sfatuiesc sa nu-ti iei placa SS2. Vei avea de treaba la greu cu ea. Nu vei mai avea timp pentru altceva. Vei uita si de familie si de prieteni... E nashpa! Vei visa si noaptea setari, programe, codecuri, etc. Daca iti convin termenii atunci du-te si ia-ti una. Vei vedea ca devine drog... Bafta!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Pe mine , ca si con-judetean, nu m-ai putut avertiza ???
    Deja ma da nevasta afara cu tot cu SS2 , si dorm pe presh la usa , ca cica vb prin somn ( recit transponderi si keys )

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Scuza-ma ca nu am remarcat! Da' acu ii prea tarziu, nu? Iaca asa ma mai crede si pe mine cineva cam ce trag dar tot raul spre bine. Macar mai am vecini prin zona sa mai discutam, una, alta...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce zici ca pe mine m-a prins boala de vreo 4 ani si nu ma lasa!
    Mai rau ca sida e aceasta placa SS2!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Eu mi-am luat SS2 de cativa ani cand am facut download prin ea inca de la EON,si a trecut cam 2 ani de cand m-am apucat de telefoane mobile asa mai intens,in acest timp am lasat-o deoparte,iar acuma de vre-o 2 luni iarasi am pus mana pe ea , nu pot fara ea nici eu macar cat de putin intr-o zi sa mai vad si eu ce merge asa din curiozitate maxima,bineinteles ca am acuma o versiune noua de ss2.
    Toate cele bune...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cred ca trebuia facut un sticky apropo de dependenta de ss2.
    Rcomand SS2 in portzii mici , de 3 ori pe zi inainte de masa !

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Dependentza de ss2 se elimina usor daca te concentrezi putin asupra dezavantajelor ei. Eu, ca vechi utilizator, nu-i apreciez decit usurintza la transportat shi calitatea capturilor. In rest...
    1. iesire catre monitor/hdmi/tv n-are
    2. orice cit de mic codec instalat pe sistem ii poate da peste cap setarile si trebuie s-o iei de la capat
    3. resize ca lumea (16/9) nu-ti face deocamdata nici un player (asta in conditiile in care gasesti o alternativa sa scoti semnal extern)
    4. capturile facute cu ea, desi calitative, sint recunoscute ca fisier mpeg 2 doar de vreo 25 la suta din softurile actuale
    5. are probleme de incompatibilitate cu unele placi de baza
    6. compresia software mpeg2 o "extenueaza" pur si simplu, de unde si problemele de incalzire exagerata
    7. ca sensibilitate tuner e vax. Nu prea ai sanse sa reglezi antena cu ajutorul ei
    8. filtrele grafice pe care trebuie sa le construiesti pt. a avea niste setari decente ale imaginii iti dau o extrem de mare bataie de cap
    9. o cit de mica greseala in multitudinea de setari va crea falsa imagine ca placa e stricata. Am vazut indivizi returnind firmei placi bune, dealtminteri
    10.downloadul offline e o iluzie, cea mai pura forma a "ciupelii" in transmisia de date
    S-ar mai putea adauga una-alta. Astea mi-au venit in minte doar asa, pasager.
    Dar pot sa mai adaug, ca finalizare apoteotica:
    CUM E, CUM NU E, MI-E DRAGA PLACUTZA...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui
    Dependentza de ss2 se elimina usor daca te concentrezi putin asupra dezavantajelor ei. Eu, ca vechi utilizator, nu-i apreciez decit usurintza la transportat shi calitatea capturilor. In rest...
    1. iesire catre monitor/hdmi/tv n-are
    2. orice cit de mic codec instalat pe sistem ii poate da peste cap setarile si trebuie s-o iei de la capat
    3. resize ca lumea (16/9) nu-ti face deocamdata nici un player (asta in conditiile in care gasesti o alternativa sa scoti semnal extern)
    4. capturile facute cu ea, desi calitative, sint recunoscute ca fisier mpeg 2 doar de vreo 25 la suta din softurile actuale
    5. are probleme de incompatibilitate cu unele placi de baza
    6. compresia software mpeg2 o "extenueaza" pur si simplu, de unde si problemele de incalzire exagerata
    7. ca sensibilitate tuner e vax. Nu prea ai sanse sa reglezi antena cu ajutorul ei
    8. filtrele grafice pe care trebuie sa le construiesti pt. a avea niste setari decente ale imaginii iti dau o extrem de mare bataie de cap
    9. o cit de mica greseala in multitudinea de setari va crea falsa imagine ca placa e stricata. Am vazut indivizi returnind firmei placi bune, dealtminteri
    10.downloadul offline e o iluzie, cea mai pura forma a "ciupelii" in transmisia de date
    S-ar mai putea adauga una-alta. Astea mi-au venit in minte doar asa, pasager.
    Dar pot sa mai adaug, ca finalizare apoteotica:
    CUM E, CUM NU E, MI-E DRAGA PLACUTZA...

In concluzie ia un skystar1 si obti un ss2 fara dezavantajele enumerate

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Damn right!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by v11
    ...nu pot fara ea nici eu macar cat de putin intr-o zi sa mai vad si eu ce merge asa din curiozitate maxima.
    Asta ai luat-o din Caragiale, nu? Nu te supara, a fost doar o gluma!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

E din Băieşu curat. Tantza shi Costel.
    "- Consumatzi mici?
    - Eu mici nu consum ca imi cauzează. Iar daca consum, nu consum niciodata mai mult de patru-cinci."

Fenomenal Băieşu. Caragiale e pe locul 1, Băieşu pe 2, Maziul pe trei, Muşatescu pe 4.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

daca ar fi sa dau si eu cu parerea .... am schimbat deja a 3 a placa dvb , ultima are si telecomanda pe care nu am folosit-o niciodata , candva era de folos PLACA acum pentru mine nu prea mai prezinta interes odata sau de doua ori pe luna mai experimenrez cate o cheie in rest......
    am dreambox pentru tv si internet radio din rezerva nationala de stat pentru celelalte mofturi . oricum pentru cine nu-si permite mai mult , o asemenea achizitie (PLACA DVB) e o adevarata comoara.
    strong 6xxx , progdvb , dreambox dm 500 s , lazer fta plus, kaon , ss2 , echolite 790 etc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ce spune hgfdgfui nu este in totalitate adevarat mai ales daca tunner e un baiat caruia ii place sa butoneze astfel incat SS2 ar putea sa devina pentru el o reala pasiune In curand se implineste un an de cand o am si sincer imi place la nebunie. Am incercat si diferite modele de Pinnacle, am vrut sa iau si Dream, dar parca totusi nu pot renunta la calitatea LCD-ului in favoarea unui TV Este adevarat ca e greu dar in decurs de cateva luni totul va fi ok, iti vei face propriile setari si nu ai avea de ce sa fi dezamagit.
    As vrea sa stiu totusi cat de adevarat este ceea ce spune hgfdgfui legat de "3. resize ca lumea (16/9) nu-ti face deocamdata nici un player" Nici cu AltDVB 2.1, 16/9 nu e ok? Mai exact unde este buba?
    Pinnacle PCTV SAT + Offset 1,4m + Lnb 0,2db

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)