Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default in sfarsit curatenie

digi a luat hotararea de a face curatenie intre instalatorii ajunsi peste noapte.promotia cu instalarea gratuita va scoate de pe piata instalatorii la negru.o miscare foarte buna
    boy2good

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu stiu daca acest lucru ar trebui sa te bucure prea tare...gindeste-te...daca nu vor mai putea instala Digi la negru se vor apuca sa instaleze Focus la jumatate de pret fata de pretul practicat de instalatorii autorizati Focus

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

se poate.dar echipamentele sunt la noi.asa ca nu au ce sa instaleze
    boy2good

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Iata si un exemplu concret:

-Preturile practicate de catre instalatori autorizati Focus sint:
    -Kit antena (antena offset de 60cm,LNB,suport perete)=976.000 lei
    -Deplasare+montaj=952.000 lei
    -Cablul, mufele si alte accesori se taxeaza suplimentar!
    Deci omul plateste in total 1.928.000 lei+accesori deci ajunge lejer la 2.000.000 lei apelind la un instalator autorizat...

Iata si preturile pe care orice instalator la negru poate sa le practice:

-Antena offset 60cm+LNB=450.000 lei in conditiile in care majoritatea instalatorilor isi confectioneaza singuri suportul de antena deci nu mai trebuie sa-l cumpere...
    -Deplasare+montaj=500.000 lei in cazul in care de obicei cind se merge in afara orasului se merge la cel putin 2-3 montari astfel amortizindu-se si combustibilul... care este de obicei gaz lichefiat sau motorina...

Iata deci cum se poate economisi cel putin 1.000.000 lei in cazul in care cineva prefera sa apeleze la un instalator la negru in loc de un instalator autorizat...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

,,se poate.dar echipamentele sunt la noi.asa ca nu au ce sa instaleze''

Parca Focus se vindea si pe la magazine gen altex,flanco etc. iar in unele locuri se dau chiar si in custodie...

Anyway...ce poate sa-l impiedice pe om sa mearga de exemplu chiar la tine si sa spuna ca are deja antena instalata de la Digi la care a renuntat si ca are nevoie doar de un aparat Focus in custodie...il servesti...nu?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

As dori sa nu fiu inteles gresit...nu sint anti Focus sau asa ceva...cu exemplele date de mine am vrut doar sa demonstrez ca instalatori la negru pot trai bine mersi si fara sa instaleze Digi...

Sint poate putin suparat pe unii instalatori ,,autorizati'' ai Digi care nu au practic nimic in comun cu receptia tv-satelit nu sint pasionati ai acestui domeniu si mai mult unii habar nu au cum sa instaleze o antena...am asistat in repetate rinduri la scene jenante cind ,,instalatorii autorizati'' ai RCS isi sunau sefii intrebindu-i ca totusi cam in ce directie sa afla satelitul cu programele Digi...sa nu mai spun ca suportul cel mai des folosit pt. montarea antenei este consola de la Electrica care din cite stiu nu prea este legal...
    Iar de cind cu stimulentul ca daca reusesc sa monteze 500 de antene pe luna situatie in care vor primi inca 5 dolari/montare situatia a scapat de tot de sub control...baieti monteaza si mai mult si si mai prost antenele...in urma lor ramin clientii nedumeriti cu o telecomanda in mina cu care habar nu au ce sa faca pt. ca nu le-a explicat nimeni...

Deacea cred ca in unele cazuri instalatori la negru ai Digi tv adica mai toata lumea in afara de RCS si dealerii autorizati ar face citeodata o treaba mult mai buna decit unul ,,autorizat''

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si daca tot am vorbit de noua campanie Digi iata cu ce minciunele isi agata clientii unii ,,instalatori autorizati'' care umbla din usa in usa din sat in sat incercind sa-si faca clientela cit mai multa:

Intrebare posibil viitor client adresat ,,instalatorului autorizat'' aflat in fata usii:
    -Bine, bine d-le da pot renunta oricind si sa nu mai platesc abonamentul chiar si peste o luna...nu?

Raspuns:
    -Sigur d-le puteti sa renuntati chiar si miine daca doriti...

Intrebare:
    -Da cu aparatul aiesta pe care vreti sa mi-l montati pot sa vorbesc si la telefon...nu?

Raspuns:
    -Da sigur d-le cum sa nu...in curind veti avea posibilitatea de a vorbi si la telefon de pe acest aparat...

Intrebare:
    Si cit ziceti ca trebuie sa platesc abonamentul lunar ca sa vad toate programele?

Raspuns:
    Pai va costa numa' 220.000 lei pe luna si puteti vedea toate programele...

Acestea sint doar citeva dintre minciunelele pe care unii ,,instalatori autorizati'' le debiteaza...mentinez ca la dialogul de mai sus intimplator chiar am fost de fata...

A si sa nu uit:-nici vorba sa primeasca clientul acele pliante la semnarea contractului cu ajutorul carora se poate renunta la MaxPack...de fapt omul nu a fost informat nici macar verbal de aceasta optiune...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

sigur ca vor exista si instalatori la negru care vor instala sisteme focus.si daca are antena instalata pe digi tv il servesc cu un receptor focus gratuit pentru ca castig din activarea lui cat castig din activarea unui receptor digi.
    sincer acei instalatori "autorizati"nu imi dau cu parerea pentru ca nu cunosc nici unu.daor instalatori la negru.
    boy2good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

prostie sau nu , odata ce esti sa zic , renumit in instalari sigur esti cautat in plus , am fost si am reinstalat dupa un <autorizat> deci nu ma sperie metoda cu autorizatii
    strong 6xxx , progdvb , dreambox dm 500 s , lazer fta plus, kaon , ss2 , echolite 790 etc.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

sa vezi cate antene am remediat dupa cei care lucrau la negru.montau antena,luau banu si la primul vant se misca.si nu mai raspundeau la telefon sau isi lasau barba.asa omul are garantie un an de zile si siguranta ca raspunde cineva la solicitarile lui
    boy2good

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)