Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Probleme cu o camera video Sony DCR-TRV250

Posed camera din titlu de vreo 2 ani si pana acum cateva zile a mers struna , nici o problema
    De la un timp insa, refuza sa mai inregistreze pe caseta, dandu-mi un mesaj de eraore de genul Cxx (pot cauta sa vad mai precis , cert e ca sunt nishte numere, mereu aceleasi) insotit de semnul de a scoate caseta. Am incercat si cu baterie si de la transformator, aceleasi simptome.
    Sistemul optic nu pare a avea probleme , se vad imaginile pe ecran , face zoom, etc....Am remarcat ca atunci cand vreau sa scot caseta, dureaza mai mult pana sare sina aceea (cateodata chiar nu iese ) in care este caseta .

La o privire mai atenta ( nu m-am bagat s-o deschid totusi, hiar daca nu mai este in garantie) am observat pe suruburile aflate in vecinatatea bateriei o substanta alba , ce presupun ca provine de la baterie (coroziune sau asa ceva....cum faceau si unele baterii de la daciile vechi )
    Nedumerirea mea consta in faptul ca bateria merge incarcata , fara probleme chiar la o capacitate foarte buna , similara cu cea de cand am cumparat-o.

Bateria este Li-Ion, este oare posbil sa curga si sa faca ceva stricaciuni p-acolo ? (am aruncat o privire inauntru dupa ce am scos caseta, totul pare in ordine )

Aveti idee ce as putea face in acest caz? (disperat as spune, ca am nevoie de camera in curand....si ma bat ai mei la cap ) Multumesc pt orice raspuns.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ciao! Am vāzut cā are si DV in, ai incercat sā faci transfer de pe PC pe camerā? In felul acesta cred cā ai putea verifica dacā sunt probleme cu trecerea informatiei de la sistemul optic cātre casetā. Eu am un jvc fārā DV in ,dar asta ar fi prima probā pe care as face-o dacā nu cumva ai fācut-o. Cit despre ceea ce a fācut bateria eu nu cred cā face bine la circuitele electronice o asemenea substantā asa cā te sfātuiesc sā o inlāturi cit mai repede posibil pinā nu face alte daune.
    MULTA BAFTA!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)