Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    - Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cea mai mare risipa de spatiu din istoria DTH-urilor

Intradevar, foarte interesante cele doua canale Tv locale introduse in grila Digi Tv. Nu ma pot dezlipi din fata televizorului de cand au fost introduse. Si calitatea.... superba. HDTV, ce sa zic.... Nici nu mai are rost , ca Digi sa introduca PPv. Axn Sci-fi, Eurosport2 - niste canale total neinteresante.

Pt 20 de minute de stiri locale /pe zi/ e ocupat locul unui canal in grila.
    Si la asta se mai adauga si restul canalelor- umplutura din grila...
    Cea mai mare risipa de spatiu din istoria Dth-urilor.

Daca tot vroia Digi sa faca un proiect cu televiziuni regionale (idee axcelenta, dealtfel), ar fi trebuit sa faca ei o retea locala ( sa dezvolte TVS de exemplu). Si astfel, pe un singur canal transmis pe satelit, ar fi putut prelua stirile locale de la TVs-urile locale. Un singur canal ajungea pt. asta.( din douazeci in douazeci de minute difuzau stirile locale din diferite localitati. Si mai ramanea timp si pt alte emisiuni: talk-show local, filme, etc). Sau faceau un proiect comun cu o televiziune care are deja studiouri locale, (PRO TV, A1, Realitatea), si lansau un canal dupa schema de mai sus.

Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu televiziunile care nu au sediul la bucharest, dar sa fie televiziuni, nu caricaturi, ca astea doua de la Digi, TVS si Analog Tv. (Si dpdv al continutului, cat si al calitatii).

zu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Cea mai mare risipa de spatiu din istoria DTH-urilor

Quote Originally Posted by Dominus-®-
    Intradevar, foarte interesante cele doua canale Tv locale introduse in grila Digi Tv. Nu ma pot dezlipi din fata televizorului de cand au fost introduse. Si calitatea.... superba. HDTV, ce sa zic.... Nici nu mai are rost , ca Digi sa introduca PPv. Axn Sci-fi, Eurosport2 - niste canale total neinteresante.

Pt 20 de minute de stiri locale /pe zi/ e ocupat locul unui canal in grila.
    Si la asta se mai adauga si restul canalelor- umplutura din grila...
    Cea mai mare risipa de spatiu din istoria Dth-urilor.

Daca tot vroia Digi sa faca un proiect cu televiziuni regionale (idee axcelenta, dealtfel), ar fi trebuit sa faca ei o retea locala ( sa dezvolte TVS de exemplu). Si astfel, pe un singur canal transmis pe satelit, ar fi putut prelua stirile locale de la TVs-urile locale. Un singur canal ajungea pt. asta.( din douazeci in douazeci de minute difuzau stirile locale din diferite localitati. Si mai ramanea timp si pt alte emisiuni: talk-show local, filme, etc). Sau faceau un proiect comun cu o televiziune care are deja studiouri locale, (PRO TV, A1, Realitatea), si lansau un canal dupa schema de mai sus.

Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu televiziunile care nu au sediul la bucharest, dar sa fie televiziuni, nu caricaturi, ca astea doua de la Digi, TVS si Analog Tv. (Si dpdv al continutului, cat si al calitatii).

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu te supara, dar eu stau in Timisoara si pt mine ANALOG TV e un post foarte important. Nu mai zic ca mi-am luat DIGI special pt asta.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by onyx
    nu te supara, dar eu stau in Timisoara si pt mine ANALOG TV e un post foarte important. Nu mai zic ca mi-am luat DIGI special pt asta.
    nu te supara, dar si eu cand ma duc in vacanta in Retezat , vreau un canal de interes local , de ex. "Realitatea de sub vf.Tarcu" , eventual cu un car de reportaj legat la jiji prin fibra optica , care macar sa ma urce si pe mine un pic mai sus.....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by onyx

Daca stai in Timisoara, nu-l prinzi terestru?
    Salut Prieteni!

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Analog TV nu emite terestru ci doar pe cablu. Un fel de televiziune cu circuit inchis.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Iar eu pot confirma de la fata locului, ca TVS Oradea este un post tv, de un oarecare interes local, dar care mai are foarte mult de evoluat pana sa se poate numi un post profesionist cu oameni profesionisti. De 15 ani se tot chinuie sa faca lucrul acesta...Sper ca va reusi odata.

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Fratilor vam ami spus nu aceasta este problema ,avem telecomenzi,problema este urmatoarea: ce facem cu programele cerute si care nu isi gasesc locul in grila de programe.
    De calitatea imagini nu mai discutam ,ea scate pe zi ce trece din cauza umpluturilor
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

piciule ai dreptate cu prima parte a postului tau. insa nu te supara, cu calitatea imaginii nu este nicio problema. chiar, este cel mai bun dintre toate DTHurile din RO. si nu ca nu scade ci chiar a crescut in ultimele luni ...

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Cele doua posturi nou introduse sunt absolut superbe.Vor avea o audienta fantastica si renumele lui DIGI va sparge orice frontiera.Cei care cer posturi de gen Eurosport 2,AXN-uri si alte umpluturi sunt oameni de rea credinta sau agenti straini care doresc raul scumpei noastre tarisoare.Propun scoaterea canalelor de provenienta straina gen Discovery ,HBO, Eurosport si alte asemenea bazaconii (care ne fac numai rau) si introducerea tuturor posturilor regionale ce emit in Romania .Pentru ca dupa exemplul lui onyx fiecare dintre ele au cate doi trei admiratori locali.Si doar trebuie sa-i multumim pe toti nu-i asa?Sunt absolut convins ca aceste doua supercanale s-au introdus in urma unui studiu aprofundat asupra solicitarilor clientilor si in urma a cel putin 300000 mailuri din toate colturile planetei,si nu in urma tembelismului unuia sau altuia cum sunt multi gresit inclinati sa creada.Eu am sters celelalte programe din lista si ma delectez cu cele doua noutati asteptand cu infrigurare aparitia altor asemenea bombe. Aparitia PPV nu mai are nici un farmec acum fiind deja un subiect care paleste in fata acestor magnifice surprize.BRAVOS DIGI.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ioany
    Eu am sters celelalte programe din lista si ma delectez cu cele doua noutati
    cum asa, ai sters si taraful?
    Cele doua posturi au acum o sansa sa se remarce, sunt sigur ca vor depasi cota de audienta a pachetului MTV. Iar taraful trebuia sa fie introdus pt ca nu-i discriminam, ii discriminam decat pe cei care asculta rock sau dance.
    Da cu scoaterea lui EuroSport 1 sunt de acord, nu poti sa mananci o juma' de felie cand ai pofta de una intreaga. Ma intreb cum se simt cei care au doar ESP 1 si vad un meci de snooker iar la sfarsit crainicu ii anunta ca urmatorul va fi pe ESP2, cam naspa mai bine sa-l scaoata si pe primul.

@MrMxyzptlk, nu sunt de acord cu tine, Max-ul este cel mai slab din acest punct de vedere si mult in urma celor 3, diferenta dintre ceilalti 3 este minora pe unele programe este superior Digi pe altele Boom-ul dar nu-i separa prea mult. Ma asteptam la mai mult de la Boom din acest punct de vedere, sa vedem ce va mai fi pe viitor, aseara am fost foarte multumit de calitatea img pe ESP2 si am remarcat ca nu a mai avut ESP2 probleme nici la sunet (ca in ultima perioada au cam fost dar nu stiu daca de la boom sau de la esp). DTH-urile noastre mai au mult de invatat la capitolul img, si culoarea este mult mai stearsa pe unele programe, le recomand celor 4 sa se uite la Mediaset si nu pe plasma ci pe un CRT cu diagonala mare si vor vedea diferente majore.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Canalele Mediaset au ~7500 kbps bitrate cu 256 audio . Adica mai bine nu se poate , decat HDTV .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si la noi de ce nu se poate?

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk
    piciule ai dreptate cu prima parte a postului tau. insa nu te supara, cu calitatea imaginii nu este nicio problema. chiar, este cel mai bun dintre toate DTHurile din RO. si nu ca nu scade ci chiar a crescut in ultimele luni ...
    Frate sa spunem ca sant de acord cu tine ,numai da-mi un exemplu tehnic,ceva parametri care au crescut la digi in ultimile luni cum afirmi tu
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

[/quote]Am reintrodus Taraful.Acum am 3 supercanale.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)