Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Lista de transponderi pentru Alt-Dvb?

Hi All,

Poate sa-mi spuna cineva cum sa fac ca lista de transponderi ce insoteste Alt-DVb-ul sa poata fi vazut de catre acesta?Lista de transponderi se afla in directorul ALT-DVB-ului alaturi de celelalte fisiere si contine toti satelitii,dar in stare de functionare Alt-Dvb-ul vede o alta lista de transponderi,doar numai 16,probabil cei mai folositi de catre utilizatorii obisnuiti.Ce-i de facut?

cu multumiri,satelescu

Apropo,de pe ce adresa se poate lua listele de transponderi ini.?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

?

Nu iti vede toti transponderii sau toti satelitii? Pentru mine a functionat bine de fiecare data cand am inlocuit INI-ul pt. un satelit. Dai o noua scanare si gata. In lista pe care o folosesc apar toti satelitii accesibili din .ro, nu a trebui sa imi bag degetele pe acolo. Poti, ca divertisment (am facut-o pt. niste teste), sa adaugi sateliti pe pozitii libere si sa duplici lista de transpondetre (ca sa faci modificari in ea). De ex. 13E il poti copia si pune si la 13.5E si copiezi 0130.ini ca 0135.ini. Vei avea doi sateliti distincti.

Listele de transponderi le poti lua de la JoshyFun de pe site (google) sau le poti genera singur cu o aplicatie gen BlindScan (altx).

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi iepurila,

Iti multumesc pentru raspuns.M-am exprimat gresit,sau mai degraba sint indus in eroare de fisierul cu transponderi,asa cum apare scris pe fisierul de transponderi,alaturi de fisierele de plugins,device,chennels,etc In acesta se gasesc toti satelitii de care vreau sa ma folosesc,dar cind sa scanez in Alt-DVB imi apar doar 16.Acestia nu-s in pachetul cu fisiere ce insoteste Alt-Dvb-ul,ei apar doar cind vreau sa aleg si sa scanez un anumit satelit.Ce-i de facut?Sa-mi descarc o alta versiune de Alt-Dvb?

al tau,satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu cred. Pe moment nu am acces la altdvb dar pana deseara iti zic cum am facut eu.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi iepurila,

Ti-ai alesc bine nick-ul,raspunsul tau promt ma gaseste in timp ce incerc sa aplic ce-mi recomanzi,dar din pacate in Satellite Selector imi apar aceasi 16 sateliti{Astar,HB,etc}.Sper sa rezolv problema.

acelasi,satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

da, nickul vine de la cu totul altceva decat promptitudinea.

daca nu reusesti pana deseara am sa scriu exact pasii care trebuie urmati. pe moment sunt condamnat la locul de munca

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Raspunsul:

Pentru adaugarea unui nou satelit (si implicit a transponderilor asociati):

1. Satellite in altdvb, stanga sus
    2. Add (dreapta sus, unde e + albastru)
    3. Selectezi satelitul
    4. Setezi datele
    5. Dai ok
    6. Selectezi satelitul si dai Scan

Daca satelitul nu apare la 3. trebuie sa il introduci in SatFiles\AllSat.txt. O linie are formatul:

pozitia orbitala pe 4 cifre (pentru fisierul ini), pozitia in clar numele

fisierul cu transponderele il copiezi in SatFiles\Transponders si trebuie sa aiba numele format din 4 cifre + extensia .ini

Asta e ce cautai? Daca nu te rog sa imi spui ce nu merge, am incercat acum cu un satelit virtual si merge ok.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi iepurila,

Numai dupamasa pot sa verific instructiunile date de tine.Am sa revin.
    tks,satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi iepurila,

Incerc de citva timp sa urmez instructiunile date de tine.Din pacate rezultatul e nul.Ma folosesc de versiunea 107 si nu ajung la nici un rezultat;am recurs si la cea de 106,pe care am folosit-o cindva.Nici cu ea n-am rezultatele pe care le doresc.Alt-Dvb-ul nu citeste fisierele de transponderi indiferent ca acestea sint in Satfile sau separat,in directorul programului.Am recurs si la Satfinder pentru a-mi crea fisierele de transponderi de care vreau sa ma folosesc.Indiferent cum vreau sa procedez pentru ca Alt-Dvb-ul sa recunoasca toata lista transponderi/sateliti care insoteste aplicatia,nu reusesc sa pun in functiune toate fisierele care vin cu Alt-Dvb.
    Ce crezi ca poate fi?,Satelescu

altxro
    Guest

Salut ! Daca nu ai fisierul \SatFiles\AllSat.txt atunci la adaugare satelit trebuie sa completezi de manutza campurile "Sat. Name" , "Orbital Pos" si "Base Filename". De ex. daca vrei sa adaugi "Turksat 1C" completezi:
    "Sat. Name" = Turksat 1C
    "Orbital Pos" =42.0E
    "Base Filename" = 0420

+ nu uita sa completezi "LOF Settings" !

ATENTIE: Odata adaugat sat. nu o sa poti modifica unele date;daca gresesti ceva sterge-l si adauga-l din nou..

Inainte de a apasa butonul [Scan] trebuie sa pui lista de transponderi in \SatFiles\Transponders\0420.ini

Succes !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi altxro,

Am retinut sfatul pe care mi-l dai.Este de retinut ce spui pentru cei care vor intimpina problemele de care m-am izbit eu.Varianta luata de pe site-l romanesc al Alt-Dvb-ului,atit 1.0.5,1.06.,1.0.7 au citeva fisiere lipsa,motiv pentru care sint probleme la instalare.Iti mutumesc pentru ajutor.Am recurs,insa,la varianta de la www.dvbsoft.net,care ofera tot programul Alt-Dvb-ului si la care n-a trebuit sa fac operatii multe si totul este ok.Am salvat in kituri programul,dupa care l-am pus in functiune in C.Totul a decurs in cinci minute.Doar limba utilizata este diferita,slovaca dupa caractere.
    cu respect,satelescu

altxro
    Guest

Salve !

Promit ca pentru versiunea urmatoare (care deja are o gramada de chestii noi) o sa fac un kit de instalare .. sau cel putin un ZIP complet !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi altxro,

Iarta-mi ignoranta,dar daca tu esti autorul Alt-Dvb-ului tin sa te felicit public.Cred ca si altii vor astepta inbunatatirile promise si vreau sa cred ca nu vom mai avea dificultati la instalarea programului!Ma surprinde doar faptul ca trebuie sa luam de pe un site strain tot pachetul program!Sper ca urmatoarea versiune sa fie la indemina noastra cu tot ce e nevoie la instalare.

succes si tin-o tot asa,satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu
    ...dar daca tu esti autorul Alt-Dvb-ului tin sa te felicit public...
    El este .

Versiunea care o am eu am dl. de pe unul din site-urile romanest si este completa. Versiunile mai noi sunt doar update-uri, practic trebuie sa instalezi o versiune "veche" si apoi sa vi cu update-urile peste ea. Cel putin asa am facut si nu mi se pare ca sunt fisiere lipsa...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi iepurila,

La ce adresa se gaseste versiunea completa a Alt-Dvb-ului si de unde ai luat-o?,Satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)