Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Aceasta este BOMBA pentru instalatorii Digi Tv

Instalatorii Digi TV vor primi pentru o instalare 25 USD + TVA .
    Cei ce au mai mult de 500 de instalari lunar vor primi 30 USD + TVA .

Digi TV doreste sa lanseze si ofera cu doua LNB-uri pentru a permite si receptionarea programelor FTA de pe 13 Est , iar montarea LNB-ului cu numarul 2 de catre instalator va fi recompensata cu 5 USD + TVA .

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Aceasta este BOMBA pentru instalatorii Digi Tv

Quote Originally Posted by Fanta
    Instalatorii Digi TV vor primi pentru o instalare 25 USD + TVA .
    Cei ce au mai mult de 500 de instalari lunar vor primi 30 USD + TVA .
    Asta inseamna 16,7 antene instalate pe zi....cu conditia sa lucreze si sambata si duminica...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu 2-3 echipe de instalatori se rezolva fara probleme

Sica,prietenul meu de pe RDI,monteaza un kit Digi Tv in max 20 minute si nota bene : nu este instalator autorizat.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Dau ei suport pt 2 lnb-uri sa mearga 1W cu 13E?
    Eu am incercat si pana la urma am pus inca o antena pt 13E
    DIGI TV-2xHSS1160NA- 1.2m offset - 2xSmartTitanium 0.2dB

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu 2-3 echipe de instalatori se rezolva fara probleme

Sica,prietenul meu de pe RDI,monteaza un kit Digi Tv in max 20 minute si nota bene : nu este instalator autorizat.
    ...si eu reglez o antena in 2-5 minute din momentul in care o fixez pe suport....dar fiecare instalare prezinta particularitati ce tin de gasirea locului optim instalarii, fixarea suportului, eliminarea eventualelor obstacole, desfasurarera cablului, mufare, instruirea utilizatorului....deci nu poti generaliza timpul unei instalari ca fiind 20 min....poate dura si 1-2 ore...
    ..intr-adevar cu o echipa de 3 instalatori este posibil.....
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

,,Sica,prietenul meu de pe RDI,monteaza un kit Digi Tv in max 20 minute si nota bene : nu este instalator autorizat.''

Daca Digi va face reclama masiv (si banuiesc ca va face) cum ca instalarea este gratis atunci ,,instalatorii neautorizati'' nu vor mai putea monta aproape DELOC antene pt. Digi pt. nimeni nu va da bani pt. instalare in conditiile in care pe contractul pe care il semneaza cu Digi scrie clar ca totul este gratis (in custodie) inclusiv instalarea...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zozosat
    ,,Sica,prietenul meu de pe RDI,monteaza un kit Digi Tv in max 20 minute si nota bene : nu este instalator autorizat.''

Daca Digi va face reclama masiv (si banuiesc ca va face) cum ca instalarea este gratis atunci ,,instalatorii neautorizati'' nu vor mai putea monta aproape DELOC antene pt. Digi pt. nimeni nu va da bani pt. instalare in conditiile in care pe contractul pe care il semneaza cu Digi scrie clar ca totul este gratis (in custodie) inclusiv instalarea...
    Fac autorizari si pentru Italia, Spania Germania etc. ca daca da... ma inscriu si eu... 25 de euro in plus fata de 150-200 de euro care se percep pentru o instalare in UE nu strica

Adrian.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

25 de euro in plus fata de 150-200 de euro care se percep pentru o instalare in UE nu strica
    visezi cu ochii deschisi

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    25 de euro in plus fata de 150-200 de euro care se percep pentru o instalare in UE nu strica
    visezi cu ochii deschisi
    Nuuuuu... doar faceam glume pe seama acestei "SUPER OFERTE". Mai ales ca peste 50% din kituri ajung in tarile precizate de mine
    Nu de alta... dar si vad instalatorii autorizati din Romania cam iau avionul pentru a se deplasa in UE pentru a face instalarile "gratis" promise de DigiTV pentru a incasa cei 25 de euro + TVA

Adrian.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu de alta... dar si vad instalatorii autorizati din Romania cam iau avionul pentru a se deplasa in UE pentru a face instalarile "gratis" promise de DigiTV
    pot culege capsuni cit incape.daca insa vor face greseala sa incerce la antene vor primi ceea ce merita:bite pe spate

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Aceasta este BOMBA pentru instalatorii Digi Tv

Digi TV doreste sa lanseze si ofera cu doua LNB-uri pentru a permite si receptionarea programelor FTA de pe 13 Est , iar montarea LNB-ului cu numarul 2 de catre instalator va fi recompensata cu 5 USD + TVA .

Fanta
    RDI Team
    Man.. dar la Hss 1160 nu stiu cum scanezi posturile fta de pe hotbird... eventual cu humaxul.. chiar sa bagi vre-o 90 de transpondere manual cu tot cu sr si alte cele e munca de chinez batran .. pentru un instalator..
    plus ca daca conserva se blocheaza.. cum e dese-ori cazul dai un factoy set si apoi trebe sa mergi la client sa le cauti din nou .. mie asta mi se pare o problema .. destul de grava ... aici trebuie sa se faca ceva
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Plus ca mai e o problema .. daca clientul vrea 2 sau mai multe receptoare pe aceeasi antena .. cum deseori sa intamplat atunci trebuie neaparat LNb de Hotbird sa fie dual sau quatro ,din cate stiu un lnb din ala e la vre-o 180 ron aici in timisoara (dual)!
    Atunci mai rentabilpt client ar fi ca ... atitea cate televizoare are in casa atatea antene sa puna .. cu 600 mii
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

am sperat ca visul digi cu 300 de canale internationale gratuite sa fie doar un vis.din pacate au aruncat pe umerii nostri greutatile [email protected] sunt curios daca vreunul din staful digi a incercat combinatia asta.sa-l intrebi si cate tp de pe hotbird trebuie sa retin pana ce conserva recunoaste satelitul!si o alta intrebare e ce se intampla la un factory reset pentru actualizarea grilei digi
    boy2good

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cu toti va faceti griji si pe buna dreptate cu privire la problemele pe care le va crea conserva in momentul in care va trebui sa-l programati si pe Hotbird...eu am deja montate citeva instalatii dual feed Intelsat-Hotbird cu conserva si pot sa va spun ca se poate dar este muult de lucru...

Insa problema cea mare nu am avut-o cu programatul conservei ci cu receptionarea ambilor sateliti in conditii bune cu o antena de 80 cm...lucru care este aproape imposibil! Dat fiind faptul ca Digi are un semnal slab LNB-ul din focarul principal al antenei trebuie sa fie obligatoriu pe Intelsat...cu al doilea LNB in schimb oricit ati jongla nu veti reusi sa obtineti semnal de pe toate tp. de pe Hotbird decit doar la tp. foarte puternice...

Deci principala problema asta va fi dupa parerea mea...

Eu am reusit sa obtin semnal bun pe ambii sateliti orientind antena pe Sirius dupa care am lasat focarul principal al antenei liber si am montat cele doua LNB-uri in stinga si dreapta acestuia...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Hai ca sa va tai eu elanul...

Deja se discuta (serios) de o codare a tuturor posturilor TV germane FTA de pe satelit (Pro7, Sat1, RTL, ARD etc.) si asta cel mai probabil de anul viitor.
    Pentru a putea viziona aceste programe se va achizitiona o cartela (nu stiu inca in ce sistem) cu care se vor putea decoda respectivele programe.
    Vestea buna e ca, din cate am auzit, nu se va percepe taxa lunara (in afara de taxa Radio/TV perceputa de statul german pentru canalele nationale).

Adrian.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)