Elena, fiica cea mica a lui Traian Basescu, si-a facut debutul ca manechin la Targul de Nunti, prezentand rochii de mireasa. A fost un debut cu succes deoarece, in prezent, mai multi designeri romani “se bat” pentru a o avea pe Elena in prezentarile lor.- Dorin Negrau, un designer nonconformist, spune ca Elena are talent, e bine proportionata si ar putea deveni un top model. “E suficient de inalta, bine proportionata si e foarte frumoasa. Are o figura interesanta si cred ca ar putea deveni un manechin de succes. Nu-mi dau seama exact ce inaltime are, dar cred ca peste 1,75 m. Eu voi avea prezentari de moda la Paris si Milano si mi-ar placea sa imbrace modelele mele. Din pacate, nu am reusit sa iau legatura cu ea pentru o eventuala colaborare si pentru a discuta detaliile ofertei”, ne-a declarat Negrau. - Un alt designer, Daniela Munteanu, care a avut numeroase colectii de lenjerie intima, prezentate atat pe podiumurile din tara cat si afara, spune ca Elena s-ar putea clasa printre primele 15 manechine din lume. “E distinsa, are farmec si cred ca poate concura cu cele mai cunoscute manechine din lume. Trebuie doar sa-si mai lucreze mersul de scena. Am remarcat ca e bine proportionata si stie sa poarte hainele, ceea ce este foarte important in modeling. Mi-as dori sa devina imaginea casei Danielle Colection.” - Elena a fost remarcata si de Dan Diaconescu. Cunoscutul om de televiziune ii ofera Elenei un post de prezentatoare la noua sa televiziune, Direct TV. “Am remarcat-o pe fiica cea mica a lui Traian Basescu, in presa si la Targul de Nunti. Este frumusica, telegenica, vorbeste corect si cred ca ar fi o prezentatoare foarte buna. Eu lansez in curand Direct TV si m-am gandit ca ar fi o incercare buna de ambele parti. Ar putea avea o emisiune de moda sau ar putea prezenta stiri politice . Nu are experienta, dar va invata incetul cu incetul. Televiziunea adevarata se invata muncind, nu pe bancile facultatii. N-am reusit sa iau legatura cu ea, dar probabil ca asta se va intampla in curand.” Model pentru o pictorita Elena a inspirat-o si pe Agatha Pricopescu , una din pictoritele de succes din generatia tanara si absolventa a Sectiei de arte textile, Universitatea Bucuresti. “Elena Basescu are o figura enigmatica si interesanta. Mi-ar placea sa-mi fie model. As reusi sa surprind acel ceva care face o femeie sa devina puternica si fragila totodata. Mi-ar placea sa fie muza mea.” Nepoata lui Nastase, manechin de succes La nici 17 ani, pe care-i va implini la 4 iulie, Anda Nastase - cum e prezentata in portofoliul agentiei de manechine de care apartine - isi plimba cei 1,77 m inaltime cu gratie de fotomodel si cu siguranta numelui pe care-l poarta, fiind nepoata ex-premierului Adrian Nastase. De fapt, numele ei este Barb, iar mama ei, Dana Barb, e nimeni altcineva decat sora fostului premier Adrian Nastase. Anda a intrat in lumea modelingului de doi ani, fiind reprezentata de Agentia “Flash Models”. Cea mai importanta aparitie pe podium a avut loc primavara trecuta, la Festivalul Modei de la Iasi, cand a prezentat pentru diversi creatori. Isi aminteste, zambind, cum si-a pierdut incaltamintea la una din “iesiri”. “Mi-a alunecat piciorul si am pierdut un papuc. L-am recuperat si am continuat, ce era sa fac?”, povesteste adolescenta care e in clasa a XI-a a Liceului “Jean Monet”. Despre videoclipuri, Anda are amintiri... interesante. “Castigasem doua castinguri si ar fi trebuit sa apar in doua clipuri - al Annei Lesko si al celor de la Sistem. Le-am ratat pentru ca exact in momentul filmarilor eram in strainatate... la cumparaturi”. “N-as vrea sa-mi fac o cariera din modeling pentru ca la noi se castiga putini bani. Eu am luat, la Iasi, cate 500.000 de lei pentru fiecare din creatorii ale caror haine le-am prezentat. Si erau 3-4 Ťiesiriť la fiecare. Eu, de fapt, doresc sa fac Dreptul si, in paralel, design vestimentar.” Anda are un prieten, Daniel, de 22 de ani, dar spune ca, adesea, baietii au ezitat sa o curteze direct, ci mai mult prin intermediari. “Poate par rea si figuranta, asa cum imi spuneau colegele de clasa ca sunt. Acum, dupa ce m-au cunoscut mai bine, imi zic ca sunt fericite ca sunt colega lor”. Anda recunoaste ca, adesea, chiar celelalte manechine “au avut un dinte impotriva mea si ma priveau cu rautate”, din cauza numelui si a legaturii de rudenie cu Adrian Nastase. De altfel, Andrei, fiul cel mare al acestuia, e unul din cei mai buni prieteni ai Andei, mai ales in escapadele la munte, “cand ne place sa ne dam cu snowboardul”. Fiica fostului ministru al apararii, Mircea Pascu, prezinta moda la Paris Veronica Pascu este fiica fostului ministru al apararii nationale, Ioan Mircea Pascu. Are 22 de ani si lucreaza ca model la Paris, pentru agentia Marilyn. In tara a prezentat prin intermediul agentiei MRA, pentru mai toti creatorii de moda cunoscuti. Desi e studenta la SNSPA, Veronica declara ca se chinuieste din rasputeri sa faca si moda, si scoala. “Am licenta in vara si recunosc ca nu mi-e usor sa ma impart intre amandoua. Chiar daca voi termina curand facultatea, tot moda voi face. Cel putin inca doi-trei ani, ca dupa, o sa fiu deja prea batrana.” Tatal ei, politicianul Ioan Mircea Pascu, a sustinut-o tot timpul. El are mare incredere in agentiile cu care fiica lui lucreaza. Tot el e cel care a sfatuit-o sa urmeze cursurile Scolii Nationale de Studii Politice si Administrative. Zilele trecute, Veronica a plecat la Londra si de acolo va ajunge in Insulele Barbados, pentru ca va fi protagonista unui editorial de moda pentru revista “B Magazin”. In portofoliul ei se numara editoriale de moda pentru “Madam Figaro” din Germania, pentru “Bon Magazin”, prezentari pentru Veronica Leroy si Gaspar Iuridevici. Lauren, “cea mai frumoasa dintre fetele Bush” Poarta un nume rasunator, face parte dintr-o familie celebra si e numita “cea mai frumoasa dintre fetele Bush”. Lauren Bush (20 de ani) e nepoata presedintelui american George W. Bush . Lauren e considerata “fata-model” a clanului. Si la propriu, si la figurat. Nascuta in Houston, Lauren a devenit nu doar unul din putinele barometre ale stilului american, ci si un manechin de succes, fiind unul din fotomodelele agentiei Elite din New York. A debutat pe podiumul de prezentare la Milano, in 2001 si a prezentat pentru Gai Mattiolo, Abercombrie & Fitch, iar designerul Tommy Hilfiger a ales-o pentru a fi imaginea creatiilor sale de blugi. In 2002, Lauren a aparut pe coperta exclusivistului calendar Pirelli, in acelasi an socand in doua randuri. Prima oara in iunie, cand a aparut pe coperta revistei britanice “Tatler” infasurata in steagul american, alaturi de cuvintele “Noul idol al Americii”, iar a doua oara in toamna aceluiasi an cand, la Saptamana Modei din Barcelona, a refuzat sa prezinte o tinuta ce includea si un turban, considerand-o “prea araba” si protestand astfel impotriva atentatelor din septembrie 2001 de la World Trade Center. Cu studii in design vestimentar la prestigioasa Parson School of Design, Lauren a avut o aparitie intr-un episod de serialul “Prietenii tai”. “Reprezinta chintesenta frumusetii americane”, a spus despre ea faimosul creator Tommy Hilfiger.