Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: salut

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default salut

sunt din tg-jiu am o antena de 1,2 m o montura sg 2100a si o placa skistar 2 rev 2,6d ma invata si pe mine cineva cum se moteaza cum calculez unghiul de declinatie al antenei avand in vedere ca lnb-ul fata de antena este inclinat la 22 grade ca sa imi meraga pe toti sateliti
    popescu

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Doamne, voi chiar nu puteti sa va exprimati romaneste? Omule mai scrie odata ca sa intelegem ce vrei de fapt. Care unghi si ce e cu LNB-ul?! Nu te repezi cand scrii ca nu te alunga nimeni, altfel nu te putem ajuta.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: salut

Quote Originally Posted by popescupope
    sunt din tg-jiu am o antena de 1,2 m o montura sg 2100a si o placa skistar 2 rev 2,6d ma invata si pe mine cineva cum se moteaza cum calculez unghiul de declinatie al antenei avand in vedere ca lnb-ul fata de antena este inclinat la 22 grade ca sa imi meraga pe toti sateliti
    mai intai de toate trebuie sa gasesti locatia ta exacta: adica 45.05 lat. nordica cu 23.28 long. estica. pe partea stanga a motorului ai latitudinea si o setezi conform celor scrise mai sus - 45 grade. antena o pui pe 23 grade elevatie si urmaresti sa fie montata conform manualului.
    exista acum 2 variante: daca folosesti varianta standard sau var. USALS (unde introduci coordonatele geografice si el va sti unde sa mearga, in functie de satelitul ales. la astea ai nevoie de DiSecQ 1.2 nu stiu daca ss2 suporta acest tip de montura...mai intreaba). alegi ca si punctul 0 satelitul Badr 26E (cu toate ca ar fi mai bine Astra 3A, dar e mai dificil de gasit) pe frecv 11.641 H/SR 27.500 MBC 1-4. in momentul in care ai gasit semnal maxim pe aprox. toate progr. receptionabile, mergi la limite E (prima tv la 62gr. E) si V (satelit Hispasat 30gr. V) si mai reglezi usor, astfel incat sa fii pe arcul corect al satelitilor.
    iti doresc succes si multa rabdare pentru ca e o treaba de finete, misca usor si mai ales citeste atent manualul de utilizare al monturii, e explicat f. clar totul. in speranta ca am ajutat cat de cat...
    salutari! daca mai ai nelamuriri da-mi pm.
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut !
    Si aici ( placi dvb ) http://www.********.com/f2/viewforum....ccfc507757ea45
    Si aici http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=15386
    gasesti suficiente explicatii .
    Pe scurt : - din montura motorului setezi latitudinea ; aduci montura pe 0 ; montezi offsatul simetric pe bratul rotiror ; in setup4pc setezi un transponder de pe astra 23,5 E ; instalezi SS2diseq de aici http://www.dvbsoft.net/download.php ; dai comanda de mutare a antenei pe astra 23,5 ; ABIA ACUM poti sa reglezi declinatia din montura antenei ( cea cu care se monteaza pe pilon in varianta fixa . Atentie , montura sa pune invers - fata de cum se pune in pozitie fixa )

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default sal

am instalat diseq , am instalat coordonatele geografice , am miscat montura pe astra 3a dar nu stiu cum sa calculez declinatia antenei , mentionez ca am un boloboc cu care pot verifica inclinatia antenei pentru orice unghi , de fapt asta ma intereseaza sa stiu ungiul de inclinare al antenei in punctul 0 avand in vedere ca am o montura moteck sg 2100a iar in cartea tehnice nu mi se explica cum se calculeaza unghiul de declinare al antenei ( cu acel boloboc pot sa instalez mantena in functie de acel unghi )
    popescu

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa este cand ai skystar...
    Luati fratilor receptoare serioase, stati pe bloc si trageti de antena aia pana se toceste bara de sustinere...si apoi veti vedea voi experienta in reglat si pozitionat...hai sa fim seriosi ca cu toate calculele tale tot nu vei putea obtine un rezultat mai bun decat cu tv-ul in fata...
    Bafta!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default sal

am mentionat ca am o placa skystar pt calculator
    popescu

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default sal

pentru hdtv nu pot folosi decat o placa skystar si am un calculator destul de performant cu iesire 7.1 si decodare hardware hdtv ar fi pacat sa nu il pot folosi si mai mult vreau sa si inregistrez anumite emisiuni
    popescu

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default sal

dar chiar nu stie nimeni sa imi spuna cum se calculeaza acel unghi de declinare , am citit toate paginile de pe acest forum si tot nu am aflat cum sa calculez acest unghi pentru montura mea sg 2100a
    popescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Pentru o locatie data si pentru un satelit dat rezulta un set unic de date: elvatie, azimut, declinatie.
    Felul cum acestea sunt realizate in practica depinde de montura utilizata.
    In cazul tau declinatia e de 7grd si 47 min.
    http://www.n2yo.com/?s=27400

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default montura

dar ti-am spus cum trebuie sa procedezi. ai incercat asta?
    motorul setat pe 45gr latitudine (vizibil pe partea stanga cum stai in spatele sau) si antena setata pe 23, de unde mai jonglezi un picut pana ai semnal maxim. si eu am exact acelasi Moteck 2100. incearca sa ai mai multa rabdare si sa misti f. usor. Hai ca poti!
    noroc!
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default salut

multumesc pentru informatii la toti o sa incerc cum ziceti , dar as mai avea o intrebare se poate intimpla ca o placa skystar 2 rev 2,6d sa poata sa fie blocata si daca exista programe de deblocare ale acesteia deoarece am inteles ca o placa skystar 2 rev 2,3 poate fi blocata
    popescu

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

1. Daca ai antena primefocus atunci are sens sa sti unghiul numit declinatie . Ia sa te vad cu ce-l masori ?
    2.Daca ai offset care este unghiul lui ? ca sa-ti foloseasaca la ceva declinatia
    3.Pune intii antena fara hh pe 23.5 si vezi inclinatia planului marginilor ei fata de verticala ; pe hh si acelasi satelit trebuie sa fie inclinata la fel .
    4.Idea cu blocarea ss2 cum ti a venit ? ; verific o pe o instalatie montata deja .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default sal

am o antena offset cu unghiul de 22 de grade . Pe acest forum am citit ca placile skystar 2 rev 2,3 se pot bloca si tot de aici am aflat ce programe se pot folosi pentru deblocarea acestei de genul citiri memoriei eprom si modificarea mac-ului sau skynet repair si de aceea nu stiu daca si placa mea se poate bolca
    popescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)