Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Propunere

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Propunere

Ieri am asistat intr-un showroom privat la o demonstratie facuta de un prieten apropiat , un maniac in ceea ce priveste claritatea imaginilor TV.

Din nefericire nu am avut decat doua plasme doua antene (mobila+fixa pe 1W) si un singur Dreambox + patru receivere oficiale de la cei patru operatori DTH.

Va spun sincer ca am incercat toate variantele pe doua plasme Viera de la Panasonic si dupa parerea celor 4 persoane care eram acolo (unul dintre ei director la o societate ce colaboreaza cu BOOM) am ajuns la concluzia ca in ceea ce priveste calitatea imagini Digi TV ar fi pe primul loc , urmat de Focus SAT , Boom TV si din pacate la distanta mare Max TV.
    Testele s-au facut doar pe canalele ce erau prezente in grila tuturor providerilor.

Propunerea mea este :
    Gasim undeva o locatie dotata cu patru plasme / LCD-uri (preferabil diagonala > 100 cm) ,patru parabole si patru receivere oficiale pentru a face o testare simultana a calitatii imaginii oferite de cei patru operatori ?

Pana atunci il rugam pe KB ca in timpul sau liber sa actualizeze studiul de caz efectuat la inceputul anului.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Propunere

Quote Originally Posted by Fanta
    Propunerea mea este :
    Gasim undeva o locatie dotata cu patru plasme / LCD-uri (preferabil diagonala > 100 cm) ,patru parabole si patru receivere oficiale pentru a face o testare simultana a calitatii imaginii oferite de cei patru operatori ?
    Fanta

Aproape imposibil ca cineva sa aibe 4 TV cu plasma si 4 parabole cu toate DTH-urile romanesti...Daca s-ar putea, cu acordul providerilor, sa puna acestia la dispozitie cate un echipament pentru teste si sa se faca undeva aceasta testare...Dar si acest lucru pare imposibil....
    Salut Prieteni!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

cele 4 kituri le pot aduce eu fara probleme.

Problematic e cu cele 4 antene si cele 4 plasme identice.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

cele 4 kituri le pot aduce eu fara probleme.

Problematic e cu cele 4 antene si cele 4 plasme identice.

Fanta
    E deajuns si o antena cu 3 LNB-uri, pt verificarea calitatii imaginii. Dak se vrea si testarea semnalului, atunci trebuie 3 antene

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ai nevoie de acelasi model de plasma , setat pe Default (Factory Default) , si de o linie la internet , daca doresti probarea cu acelasi receiver .

Poate ai un prieten la vreo reprezentanta Panasonic , Sony , Phillips , etc care te poate ajuta 3 ore cu 4 plasme ....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rpintea
    Dak se vrea si testarea semnalului, atunci trebuie 3 antene
    Nu se vrea
    SHALOM

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ai dreptate fanta..azi am luat un kit FOCUS...si avantaj share pe 4 rec Echolite!
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce teste ca nu e nevoie de asa ceva . Rezultatul il stim deja .
    Heil Digi .
    Acum serios daca nu se gasesc 4 plasme poate s-ar putea incerca ceva captura ( poate pe comp cu un Video In sau ceva ) .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

antenele de 0.90 le dau eu..cine da plasmele si dreamurile?
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

locatia?
    IN ROMANIA, NICI IN ORA EXACTA NU MAI AM INCREDERE!

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Propunere

am ajuns la concluzia ca in ceea ce priveste calitatea imagini Digi TV ar fi pe primul loc , urmat de Focus SAT , Boom TV si din pacate la distanta mare Max TV.
    Am facut si eu un test de genul asta pe LCD SONY BRAVIA (si se stie ca lcd-ul este mult mai pretentios decat plasma in ceea ce priveste calitatea ).La aceste teste trebuie urmarit foarte atent imaginea in miscare si observarea blocurilor ce se produc la extremitatile contururilor aflate in miscare. rezultatele testului meu sunt asemanatoare cu cele prezentate de tine.Intradevar la Digi compresia mpeg in raport bitrate/nr canale este mai buna decat la ceilalti , imaginea fiind cea mai putin suparatoare la privit.Pe locul 2 ar fi Boom cu o diferenta destul de mica fata de Focus care ocupa locul 3 iar Max nu-l recomand nimanui care dispune de lcd ca-si strica ochii.

Oricum fata de un pachet din vest ceea ce ofera DTH-urile noastre este ca sa fac o comparatie oarecum deplasata , este ca si cum strainii ar emite in HDTV si noi in SDTV

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviusky
    antenele de 0.90 le dau eu..cine da plasmele si dreamurile?

Pun si eu 3 DM-uri la bataie si daca vrei un Dbox 2
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine propune o locatie pentru marele test ? Plateste Mirosatul toate cheltuielile aferente...ca doar e sponsorul aceste sectiuni

Fanta

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine propune o locatie pentru marele test ? Plateste Mirosatul toate cheltuielile aferente...ca doar e sponsorul aceste sectiuni

Fanta
    De ce nu facem chiar la sediul Mirosat daca tot da berea
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Redactiile lui Telefotbal.ro si ********elit m-au lasat fara un metru patrat liber la Mirosat

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)