Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Philips DSX7071/08A

Salut. Am primit de curind de la cineva un receptor Philips DSX7071/08A fara telecomanda si as dorii sa il pun in functiune. Nu am achizitionat nimic din celelalte componente ( antena, lnc, actuator, pozitioner ) deoarece de la bun inceput nu stiu daca se merita investitia. Intrebarea mea este: pot vedea ceva la tv cu acest receptor? Merita pus in functiune? Daca da, sint multe programe pe care as putea sa le vad, fara cartele si alte chestii la care inca nu ma pricep?
    Merci anticipat !

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Philips DSX7071/08A

Quote Originally Posted by ywar2
    Salut. Am primit de curind de la cineva un receptor Philips DSX7071/08A fara telecomanda si as dorii sa il pun in functiune. Nu am achizitionat nimic din celelalte componente ( antena, lnc, actuator, pozitioner ) deoarece de la bun inceput nu stiu daca se merita investitia. Intrebarea mea este: pot vedea ceva la tv cu acest receptor? Merita pus in functiune? Daca da, sint multe programe pe care as putea sa le vad, fara cartele si alte chestii la care inca nu ma pricep?
    Merci anticipat !
    salut in primul rand trebuie sa iti cauti o telecomanda ca fara ea nu poti face nimic.dupa aceea poti modifica firmul receptorului.acest receptor face ceva mai mult decat un strong.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Salut si merci. Deci sa inteleg ca totusi este bun si nu este chiar o fosila. La firmware-uri nu ma pricep deloc si din cit am citit eu pe aci pe forum nici nu e chiar usor de facut. Ptr inceput nu merge si fara ? Recomanda-mi de unde as putea sa iau o telecomanda, originala sau compatibila?

Posts Thanks / Likes

Salut si merci. Deci sa inteleg ca totusi este bun si nu este chiar o fosila. La firmware-uri nu ma pricep deloc si din cit am citit eu pe aci pe forum nici nu e chiar usor de facut. Ptr inceput nu merge si fara ? Recomanda-mi de unde as putea sa iau o telecomanda, originala sau compatibila?
    trebuie sa cauti o telecomanda de GOLDBOX sau o telecomanda universala care are si GOLDBOX in lista de aparate suportate.
    pt firm e naspa tare ca daca nu esti atent se duce dreacu decodorul.
    programarea se face prin serial si dureaza cam 2 ore.
    daca nu exista o alternativa OSLINK-ul.cu acesta nu sunt riscuri si programarea dureaza 5 minute.
    pt informatzii trebuie sa cauti pe forumurile italiene sau spaniole.
    acolo gasesti tot ce vrei.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc, multumesc, multumesc ! ! ! Raspuns clar si la obiect. Am iesit din ceata. Cu telecomanda am inteles, este ok. Cu firmware-ul mai vedem noi. Acum ce parabolica si ce LNC imi recomanzi ?

Posts Thanks / Likes

Multumesc, multumesc, multumesc ! ! ! Raspuns clar si la obiect. Am iesit din ceata. Cu telecomanda am inteles, este ok. Cu firmware-ul mai vedem noi. Acum ce parabolica si ce LNC imi recomanzi ?
    sal parabolica nu stiu ce sa iti zic pt ca pe mine acest hobby m-a prins in italia in romania nu am avut asa ceva.inreaba si tu pe forum si in functie de locatzia ta o sa iti recomande cineva ce antena sa cumperi.cat despre lnc nu iti recomand deoarece acesta functioneazain banda C tie iti trebuie un LNB pt a vedea canalele europene.ce ti-as mai recomanda este un motor tip stab care iti va extinde receptia.dar atentie ca philipsu nu gestioneaza diseq 1.2 numai 1.0.

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Antena se alege in functie de locatie ..si de programele pe care vrei sa le vezi.
    Un LNB de 0,2 sau 0,3 gasesti oriunde
    Da si tu mai multe detalii
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rusudaniion
    sal parabolica nu stiu ce sa iti zic pt ca pe mine acest hobby m-a prins in italia in romania nu am avut asa ceva.inreaba si tu pe forum si in functie de locatzia ta o sa iti recomande cineva ce antena sa cumperi.cat despre lnc nu iti recomand deoarece acesta functioneazain banda C tie iti trebuie un LNB pt a vedea canalele europene.ce ti-as mai recomanda este un motor tip stab care iti va extinde receptia.dar atentie ca philipsu nu gestioneaza diseq 1.2 numai 1.0.
    De unde ai scos-o frate ca lnc-ul merge in banda c?
    Dupa logica ta ar trebui ca lnb-ul sa mearga in banda b!
    Deci : lnc=low noise convertor
    lnb=low noise block
    si ambele sunt identice, numai denumirea difera.
    @ywar2
    daca locuiesti in vestul tarii antena de 1,1m este suficient
    daca locuiesti in est se schimba treaba iti trebuie o antena mai mare si asta o alegi in functie de buzunar, in orice caz daca nu esti dx-er 1,5 max 1,8 este destul

despre lnb ia-ti unul cu factor de zgomot cit mai mic, 0,2 sau 0,3(daca or fi reale valorile astea) numai atentie in functie de tipul de antena pe care o iei ( circulara sau offset) sa iei si tipul de lnb respectiv adica pt ant circulara iti trebuie lnb cu flansa, iar pt offset lnb normal.
    bafta!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Locatia unde am sa montez instalatia de receptie este intre Slatina si Craiova. Nu stiu ce programe de pe satelit prefer deocamdata, probabil cele italiene daca le voi putea prinde. Ma gindeam sa trec pe la cei de la RDS sa vad daca mai gasesc pe la ei un kit de antena si convertor dar am zis sa mai astept sa vad ce solutii imi dati. Nu am inteles treaba cu diseq 1.2 sau 1.0. Ce sint acestia... cred ca trebuie sa ma pun pe search

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu i-ti recomand o antena offset de 1.2m de aluminiu si ti-am mai zis un LNB de 0,2 sau 0,3db ptru acest tip de antena.

Italienii de pe Hotbird ii receptionezi si cu una de 90cm
    Diseq 1.2 poate memora mai multi sateliti in jur de 64 iar 1.0 doar 4.
    Ar fi bine sa te gandesti pe viitor si la o montura HH care sa-ti permita sa misti antena.

Cam atat pot spune eu... depinde si de ce vrei tu
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Gata am rezolvat si problema antenei si a converterului. Acum trebuie sa fac investitiile si pe masura ce inaintez va tin la curent. Intrebare: ce avantaj am daca modific firmware-ul original? La ce imi ajuta aceasta si ce avantaje imi ofera?

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by butterfly
    Quote Originally Posted by rusudaniion
    De unde ai scos-o frate ca lnc-ul merge in banda c?
    Dupa logica ta ar trebui ca lnb-ul sa mearga in banda b!
    Deci : lnc=low noise convertor
    lnb=low noise block
    si ambele sunt identice, numai denumirea difera.
    @ywar2
    daca locuiesti in vestul tarii antena de 1,1m este suficient
    daca locuiesti in est se schimba treaba iti trebuie o antena mai mare si asta o alegi in functie de buzunar, in orice caz daca nu esti dx-er 1,5 max 1,8 este destul

despre lnb ia-ti unul cu factor de zgomot cit mai mic, 0,2 sau 0,3(daca or fi reale valorile astea) numai atentie in functie de tipul de antena pe care o iei ( circulara sau offset) sa iei si tipul de lnb respectiv adica pt ant circulara iti trebuie lnb cu flansa, iar pt offset lnb normal.
    bafta!
    mai da cum scrie in menu la decodoare nu scrie c-band?cand alegi optiunea de a folosi un lnc?eu am tradus cuvant cu cuvant nu am dat o explicatzie technica in romana.
    si daca te crezi asa destept explicane tu cum se chiama si mai citeste si informeazate ce inseamna LNC

http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=43814.
    nu te mai baga in seama fara sa stii.

Posts Thanks / Likes

si ca sa vezi ca am dreptate uite ce scrie maestrul RZ +

Iata in sfarsit si un LNC C band pe antena mea Smile
    Mentionez ca inca nu i-am facut un suport stabil (acum e prins de tije printr-o improvizatie, din tabla) deci e loc de mai bine in ceea ce priveste calitatea semnalului.
    Totusi, nu recomand antena mai mica de 1.8M pentru banda C... altfel, veti receptiona doar partial chiar si de pe cei mai puternici sateliti care transmit in banda C
    Am sa pun mai jos o lista NUMAI CU CELE MAI PUTERNICE TRANSPONDERE, receptionate cu antena de 1.4M (Brasov), lista ce poate fi utila pentru o localizare initiala a satelitilor ce transmit si in C Band

90' EST - YAMAL

3674L (H) 17500 3/4 calitate imagine 49%
    3912L (H) 4285 3/4 49%
    3918L (H) 4275 3/4 46%
    3674L (H) 17500 3/4 43%
    3944L (H) 15550 3/4 37%
    3923L (H) 3570 3/4 37%

49' EST - YAMAL

3592L (H) 4500 3/4 calitate imagine 56%
    3940L (H) 7500 3/4 49%
    3706L (H) 15550 3/4 37%

40' EST - EXPRESS

3675R (V) 33483 7/8 calitate imagine 85% Exclamation
    3865R (V) 4000 1/2 34%
    3625R (V) 4896 2/3 52%

1' VEST - INTELSAT

3912R (V) 8022 1/2 calitate imagine 34%

5' VEST

4023R (V) 29950 7/8 calitate imagine 52%
    3679R (V) 30000 3/4 34%

11' VEST - EXPRESS

3987R (V) 9400 7/8 calitate imagine 88% Exclamation

22' VEST - NSS

4126L (H) 3680 2/3 calitate imagine 43%

27.5' VEST - INTELSAT

4048R (V) 7000 3/4 calitate imagine 58%
    3715R (V) 8448 1/2 31%
    3857R (V) 6262 2/3 37%

Cam atat... dar promit sa revin atunci cand voi regla perfect LNC-ul in focar
    LNC -ul este un UN 2111 de 15'K

P.S. 31% (si chiar 34%) pe receiverul Strong 6155 inseamna receptie la limita (si intreruperi)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Stai frate linistit ca nu ai dreptate.
    Faptul [email protected]+ la numit lnc nu demonstreaza faptul ca merge numai in banda c.
    Cred ca tu ar mai trebui sa citesti si sa te informezi un pic, ai mai jos un link din care ar trebui se citesti numai primul rindca sa te lamuresti , desi nu ar strica sa citesti mai mult.
    http://sharif.ac.ir/~barkeshli/anten...w/9510_018.htm
    bafta

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura
    Rz a scris "LNC C band" iar tu ai scris "cat despre lnc nu iti recomand deoarece acesta functioneazain banda C tie iti trebuie un LNB pt a vedea canalele europene".
    Sunt LNC-uri care funtioneaza in banda C si altele care funtioneaza in banda KU,butterfly are dreptate.
    ok am inteles eu de fapt vroiam sa-i zic ca nu are ce sa faca cu un lnc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)