Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default intrebare diseqc+mixer

Am conectate la un mixer cablurile de la antena terestra si cea parabolica.Problema e ca vreau sa mai adaug inca 2 lnb-uri cu diseqc switch si ma intreb daca nu ar putea fii influentate de faptul ca semnalul si tensiunile pt lnb coboara pe acelasi cablu cu cel terestru.Operatiunea se va desfasura maine dimineata asa ca va rog cine stie sa ma lamureasca.multumex

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

S-ar putea sa apara ceva distorsiuni ale semnalului ....dar eu nu inteleg de ce complici lucrurile asa mult si la ce anume folosesti sistemul asta cu mixer

Posts Thanks / Likes

mai putine cabluri,mai putine gauri...Incerc asa si daca face figuri bag bormasina in functiune.Ma temeam sa nu am vreo scurgere de tensiune si sa imi ard conservele.OK.maine sunt pe casa multumesc din nou

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gavrild
    Ma temeam sa nu am vreo scurgere de tensiune si sa imi ard conservele.
    wow ai spus "conservele" .....pai cate aparate vrei sa legi la dracia asta Da mai multe detalii (eventual o mica schema) cu ce vrei sa realizezi ca s-ar putea sa faci o friptura de conserve daca le legi pe toate la mixer cu lnb power on ...daca am inteles eu bine ce vrei sa faci atunci doar un receiver va alimenta lnb-urile (si va face schimbarea diseqc) si celelalte vor fi dependente de acesta in a receptiona banda/polarizarea/satelitul.

Posts Thanks / Likes

Mi-am tras o tigaie noua de 1,4 si vreau sa o pun in locul celei de 80cm pe care o foloseam pt Digi.Vreau insa sa mai adaug inca 2-3 lnb pentru Sirius,HB si Eutelsat la 16E.Nu stiu daca suporta conserva atatea canale asa ca s-ar putea sa vreau sa montez eventual si Humaxelul .Mai am o antena de 1,4 motorizata dar cu aia sunt mai tot timpul pe download offline.
    Asa ca am sa scot mixerul si cu antena terestra vad eu ce fac.Multumesc mult de ajutor.
    Pana la noapte sunt pe casa pt ca vreau sa mut si antena mobila mai la stanga ca sa deschid plaja pentru noua ei vecina
    Daca ard ceva va anunt

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

la iesire semnalul se desparte intr-o doza sat? nu vad ce probleme ar putea sa fie.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa trebuie sa le legi. Scuze pentru desen, tremura mouse-ul! (trebuie sa recunoasteti ca nici macar Leonardo da Vinci nu a stiut sa faca asa desene)
    Jos, pentru separarea semnalelor, in loc de doza sat/TV poti folosi inca un mixer sat/TV. Nici o grija, semnalul diseq trece prin doze/mixere.

.

Posts Thanks / Likes

Scosesem deja mixerele(aveam si sus si jos),dar daca ziceti ca nu sunt probleme le pun la loc ,ca sa nu mai gauresc peretii sau tocurile de la usi.
    Acum ma chinui sa fac setarile la conserva pt 2 lnb-uri(atata am dovedit ca se inoptase

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)