Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Linux POWER,Symbian power Master
    Posts Thanks / Likes

Default Internet two way satellite

Ştie cineva cam pe unde se găseşte un provider care oferă two way satellite internet şi dacă are acoperire şi pe raza Romniei da ştiu că nu se merită că e foarte scump dar sunt foarte curios că am găsit acum vreo 4 ani pe undeva o ofertă la care echipamentul era n jur la 1000 de EU sau dolares şi abonament pe 128kbps nelimitat pe lună 100 de EU sau $ . Altă nelămurire pe care o am eu ce costă mai mult la aceste echipamente antena n sine, lnb-ul ăla mai special care face şi un upload sau modem-ul special ?

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Internet two way satellite

Exista serviciul de internet Europe Online(EOL) ,iti cumperi pachetul de abonament care are multiple optiuni!

www.europeonline.com
    refref

Posts Thanks / Likes

mi pare rău ăsta nu e two way satellite adică pur two way satellite şi n plus acu ceva timp europe onlineu era să dea faliment şi nush da cred că acu e absorbit de ceva firmă mai mare Mă interesează two satellite pur adică pentru upload să nu mai am nevoie dect de antenă şi nu de altă linie dialup sau cable sau altceva de genul

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Satelite modem

--------------------------------------------------------------------------------

Спутниковые модемы и терминалы

Спутниковый модем входит в состав земной станции спутниковой связи (ЗС СС ) и представляет собой устройство для преобразования потока цифровых данных от наземных интерфейсов в радиочастотные сигналы промежуточной частоты, пригодные для дальнейшей передачи через спутниковые ретрансляторы и обратного преобразования. Модем состоит из двух частей - модулятора и демодулятора.

Усилители мощности, усилители-преобразователи, трансиверы

Усилитель мощности является обязательным компонентом земной станции спутниковой связи (ЗС СС ). Существуют два класса усиливающих устройств ламповые (на ЛБВ, клистронах и т.п. ) и твердотельные (полупроводниковые ).

Полупроводниковые усилители обладают целым рядом преимуществ перед ламповыми, но проигрывают ламповым по максимальной мощности. Причем граница такого разделения не постоянна. Максимальная мощность полупроводниковых усилителей с каждым годом становятся все больше. На сегодняшний момент она составляет 250 Вт в Ku-диапазоне и 1000 Вт в С - диапазоне. Можно добиться более высоких мощностей за счет применения схем сложения. Такие мощности перекрывают практически любые потребности ЗС СС, за исключением очень крупных телепортов, перед которыми стоит задача работы со всеми транспондерами спутника через один усилитель.

BUC C-Band 5Watt

880usd

Posts Thanks / Likes

nush rusă doar deutsch şi english

Un simplu membru Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Babel fish

Satellite modems and the terminals Satellite modem enters into the composition of the terrestrial station of satellite communication (ZS SS) and is transcriber of the flow of numerical data from the ground-based interfaces into the radio-frequency signals of the intermediate frequency, suitable for further transfer through the satellite retranslators and inverse transformation. Modem consists of two parts - modulator and demodulator. Driver amplifiers, amplifier-convertors, the transceivers Driver amplifier is the required component of the terrestrial station of satellite communication (ZS SS). There are two classes of the amplifying devices - lamp (on LBV, klystrons, etc.) and solid-state (semiconductor). Transistor amplifiers possess a whole series of advantages over lamp, but they lose lamp according to the maximum power. Moreover the boundary of this separation is not constant. The maximum power of transistor amplifiers with each year they become increasingly more. At today's moment it is 250 W in Ku- range even 1000 W in s - range. It is possible to attain higher power due to the application of adding circuits. Such power overlap in effect any needs ZS SS, with exception of the very large tele-ports, before which stands the task of work with all transponders of the satellite through one amplifier

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

http://www.lamit.ro/internet-prin-sa...wo-way-fix.htm dar cred ca poti gasi si o solutie mai eftina

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Internet two way satellite

Acum cativa ani, cand inca lucram la o firma CATV, am avut o conexiune internet two-way, care din pacate ne-a creat numai probleme. Serviciul se numea 'Mach6', iar instalatia era compusa dintr-o antena offset de 1,2 metri, un ODU (outdoor unit) special (LNB de receptie in banda Ku + un bloc de transmisie in banda de 14-15 GHz) si un receptor numit Enterprise, care de fapt era un calculator obisnuit, inzestrat cu o placa de receptie DVB Broadlogic si mai multe placi de retea, iar sistemul de operare era un fel de Linux Suse modificat/adaptat dupa nevoie. Instalatia a fost pusa in functiune de catre lucratorii unei firme din Ungaria ( www.weyland-yutani.hu ), baieti cu care dealtfel tineam legatura, iar ei la randul lor la fel, cu persoanele de contact din Olanda, in momentele in care sistemul era inoperabil ... si din pacate au fost multe momente de acest gen Dupa cateva luni de chinuinta/suferinta, sefii mei de'atunci si-au dat seama ca acea achizitie a fost una neinspirata si au trecut la serviciul unui alt operator, de aceasta data prin sistemul Wi-Fi. Pe atunci costurile erau enorme si la instalatie (5000-7000 euro) dar si la abonamentul lunar (128/128kbps costau 1400 euro/luna) ... evident ca banii aruncati pe echipament nu au fost recuperate niciodata, poate ulterior, din alte surse De atunci nu mai sunt la curent cu preturile practicate, dar oricum nu cred ca au scazut foarte mult.

Cu stima,
    dante2
    "The Truth Is Out There"

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@chris2pple

ceea ce iti doresti tu ofera SATLYNX , pt mai multe detalii privind preturile echipamentelor si tipurile de abonamente disponibile viziteaza http://www.satlynx.com/ si http://www.satsig.net/satlynx.htm

dar cred ca o sa-ti smulgi parul din cap cand oi vedea preturile practicate

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)