Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14

Thread: CIUDATENIE

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default CIUDATENIE

am instalat la 2 case vecine (11m distanta) cate un receptor 6155 .
    ambele din acelasi set antena 0,90m lnb 0,2 titanium. motor strong (nu HH )
    la una din locatii vede de la 62E la 30W tot .la cealalta nu reusesc sa trec de turksat spre 60E si nici de la amos spre 30 w .
    am incercat toate reglajele posibile , am cautat si un alt loc unde sa amplasez antena si la fel am folosit aceleasi reglaje la ambele locatii .
    aveti o parere in acest sens ? nu sant obstacole la mai putin de 500 m. e camp deschis
    strong 6xxx , progdvb , dreambox dm 500 s , lazer fta plus, kaon , ss2 , echolite 790 etc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

schimba receptoarele intre ele si vezi. poate e unul blocat in soft sa nu treaca de gradele respective.
    nu cunosc motorul dar sant motoare cu care le poti bloca pe hardware
    Live-your-dream

19°/16°/5°/-1° @75

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

la fel , prietene , nimic , culmea e ca la cel ce vrea prima tv nu pot sa o bag, iar celalalt ce are nu are interes la prima tv.
    strong 6xxx , progdvb , dreambox dm 500 s , lazer fta plus, kaon , ss2 , echolite 790 etc.

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Default Re: CIUDATENIE

Quote Originally Posted by marcobelo
    am instalat la 2 case vecine (11m distanta) cate un receptor 6155 .
    ambele din acelasi set antena 0,90m lnb 0,2 titanium. motor strong (nu HH )
    la una din locatii vede de la 62E la 30W tot .la cealalta nu reusesc sa trec de turksat spre 60E si nici de la amos spre 30 w .
    am incercat toate reglajele posibile , am cautat si un alt loc unde sa amplasez antena si la fel am folosit aceleasi reglaje la ambele locatii .
    aveti o parere in acest sens ? nu sant obstacole la mai putin de 500 m. e camp deschis
    Scuze, dar nu am inteles exact: In cazul cu probleme nu poti roti antena sauficient (62E, 30W) ?, sau nu poti receptiona satelitii de la extremitati?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

de rotit se roteste la fel ambele doar ca la una nu gasesc satelitii desi au aceleasi reglaje .si bineinteles am incercat destule variante sa reglez si nimic . am si un satfinder care ma ajuta

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Mai incearca sa reglezi, imposibil sa nu mearga. Au mai ramas de schimbat intre ele LNB-urile si antenele!
    Daca nu vrea nici cum si tinand cont de cerintele clientilor si de distanta dintre case, inainte de a face o fapta necugetata , incruciseaza pur si simplu cele doua cabluri de la antene!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sau propune-le clientilor un schimb de locuinta !

Imi pare rau, nu m-am putut abtine !

Noroc bun !
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca nu gasesti toti satelitii la unul din sisteme deoarece nu este bine pozitionata teava , cum se zice la noi : nu e la poloboc . Eu in multe locuri am pozitionat teava de sustinere a monturii polare cu ajutorul firului cu plumb si mi s-a parut mult mai exact ca si cu nivela cu bula de aer .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

cred ca ma dau batut . am instalat o alta antena in locul celei ce nu vede 62E si surpriza , merge , in schimb aceasta am montat-o la alt client in cu totul alta locatie si tot nu vede 62E si 30W , norocul meu e ca respectivul are cartela

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sal

Pe Amos-TurkSat ai semnalul bun?
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am semnal 75% la periferii si 88% rest

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

S-ar putea ca antena care nu prinde extremitatile sa aiba o problema ori la sistemul de prindere al LNB-ului ori sa nu aiba prinderea pe teava dreapta (sa aiba montura deformata). Am avut si eu una care mergea perfect cand era fixa dar daca ii puneai motor (cu montura polara verificata) nu mergea decat vreo 30 de grade.
    Incepator cu vechime

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pune pe antena care merge .... decodoru 1 si 2 alternativ si vezi daca in decodor vezi 62E si 30W. Repeta operatiunea si cu lnburile.....daca functioneaza nu iti ramane decat antena , probabil deformata sau alta problema de constructie.

am patit si eu ... cu antena mea de 1,6 .... nu pot trece mai departe de 53E (adika nu receptionez nimic)... problema este din montura polara, care pe extreme datorita unui defect la surubul de declinatie - ascesta este sudat inclinat , motiv pentru care antena pe extreme cade sub curba.... asa ca m-am multumit cu 53E-30W pentru a nu mai sta cocotat pe casa .

Best Regards
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am analizat mai de aproape sistemul de prindere si este sudat gresit fata de altele la fel , ce este bine ca acolo unde a ajunsantena , clientul , asa cum am spus , are cartela si nu e nevoie de alte pretentii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)