Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DTH in loc de CATV

N-am mai scris de mult pe forum dar m-am cam saturat de cablul TV de la UPC din Timisoara .
    Mi-as pune un DTH ca oala am ( offset de 1.2 ) si am si un LNB Samsung de 0.6 mai vechi .
    Problema mea este eu ce aleg si daca este DTH la nivelul cablului care totusi deobicei merge si de vazut se vede si se aude bine .
    Ofertele care ma tenteaza sunt cele de la Focussat si DigiTV . La Focus problema este ca tot de UPC dau si nu stiu care e perspectiva la ei . La Digi problemele sunt mult mai mari din cate a citit pe forum . Semnal sper sa am la asa o antena in Timisoara dar in rest mai raman problemele cu firma RDS care este orice dar firma serioasa nu . Si stiu ff bine despre ce vb. ca am internet de la ei . Daca iti merge bine , daca nu ghinion ...
    Canalele din pachetul de baza imi convin la ambii si pretul e bun .
    Ma intereseaza mai mult problemele decat laudele .
    P.S. : Stiu care e faza cu Gigi si forumul asta dar nu va chinuiti sa-l laudati . Vreau mai mult sa stiu daca e chiar asa de rau sau se poate trai cu el fara sa dai divort rapid .

1921
    Guest

Citeva motive sa ramii pe cablu:

1. ai posibilitateazsa vizione zi pe mai multe TV-uri
    2. ai acces la posturile locale TVR Timisoara,Analog, Europa Nova
    3. Calitatea imaginii e chiar OK . Paradoxal datorita inghesuirii canalelor pe putine TP-ri se ajunge in situatie in care semnalul analogic care provine de la furnizorul de cablu sa fie mai bun decit cel oferit in pachetul DTH pt ca furnizorii de cablu preiau semnalul cu antene si receivere profesionale de pe frecvente pe care semnalul e transmis profi

Citeva motive sa treci pe DTH

- pret mai mic
    - programe pe care nu le ai pe cablu gen Euforia si Cinemaxul

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mari canale pe DTH, in special Pratech, Teleshop si lista poate continua...

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

@MSCI - asa, de curiozitate, viziteaza si un stand Boom. Momentan e singurul DTH care isi merita numele, restul sunt doar oglinda pe satelit a grilelor cablistilor - adica ramai cu aceleasi programe, doar ca nu le mai poti urmari decat pe un singur TV. Nu ai nimic de pierdut, eventual de castigat.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Omul vroia ceva ieftin .

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

man, eu ziceam doar ca mai bine ia in calcul toate variantele, ca sa nu se zgarie ulterior pe ochi ca a facut o alegere de "nota 10"
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Boom nu prea ma intereseaza .... dincolo era mai ieftin , pe mai multe televizoare nu am nevoie si canalele lor proprii ma lasa rece . Daca am nevoie de filme ceva imi merge netul si se stie bine ca acolo sunt cele mai noi , nu pe TV .
    De fapt din cate am vazut eu pe net e super oferta la Digi asa ca .... m-am hotarat . Digi ca e ieftin rau de tot ... mai ieftin de asa nu se poate .
    Digi te iubesc ca esti de gasca , tu si berea la cutie .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

stiam ca focus e mai ieftin acum: receptor in custodie si abonament la "familia" 20 ron.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Stiam eu ca n-o sa intelegeti dar hai sa va zic asa . Nu de pe site-urile unde scrie oferta DigiTV mi-am dat seama cat e de ieftin ci de la niste site-uri mai "specializate" .
    Sper ca acum e mai clar .
    Si dupa cum ziceam la pretul ala trebuie sa fii nesi ca sa mai si comentezi .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca omul vrea digi, sa isi ia digi. Digi e ok. Daca e invatat cu cablul si se uita la TV doar din cand in cand pe la protv, tvr, discovery sau prima, de ce sa isi ia boom ? Oricum, decat focus sau max, eu cred ca tot la digi ar fi mai bine sa se duca. Sunt cel mai ieftin operator pentru ceea ce cauta el si i s-ar potrivi mai bine. Dar vezi ce faci cu filmele de pe net, ca astia cu gramofonul te asteapta la cotitura (era o gluma, evident )

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Cred ca si-a luat Dreambox .
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

La antena care o ai ,chiar daca LNB-ul este de 0.6 ai semnal peste 90% asa ca poti sa-ti cumperi KIT DigiTV si o sa fi foarte multumit.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Intamplare

Am avut ocazia sa montez o antena de 0.95 cm cu un LNB Samsung de 0,6 si am avut semnalele de: 89% respectiv 98%,avand in vedere ca ai antena de 1,2 nu cred ca o sa ai nici un fel de problema.Apropo ,ar fi bine daca cei de la Gigi vor inlocui asa zisele antene noi (General Satelite) cu cele de 85 cm ,sunt mult mai bune cele vechi, cu toate ca actualele antene au un suport foarte flexibil.
    NOTA10_CA_ALARM_ACCES_REFUZAT

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MSCI
    Boom nu prea ma intereseaza .... dincolo era mai ieftin , pe mai multe televizoare nu am nevoie si canalele lor proprii ma lasa rece . Daca am nevoie de filme ceva imi merge netul si se stie bine ca acolo sunt cele mai noi , nu pe TV .
    De fapt din cate am vazut eu pe net e super oferta la Digi asa ca .... m-am hotarat . Digi ca e ieftin rau de tot ... mai ieftin de asa nu se poate .
    Digi te iubesc ca esti de gasca , tu si berea la cutie .
    Deci nu vrei DTh , vrei ieftin si prin satelit si in rest... nu mai conteaza ca putin dai... putin ai.Digi fiind ieftin rau de tot... merita.Nu mai sta pe ganduri!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

"DTH (DIRECT-TO-HOME) Satellite transmissions aimed directly at individual households, to be received with a small dish."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)