Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cu siguranta va veni al-5-lea DTH, al celor de la ROMTELECOM

Din surse demne de incredere va veni al-5-lea DTH, acesta va apartine celor de la Romtelecom .

Va fi pe satelitul Hellas Sat 2 la 39.0°E .

Datorita faptului ca vanzarea OTE catre Deutsche Telekom se apropie cei de la OTE au lasat-o mai moale cu proiectul "Romtelecom Triple Play"(internet prin ADSL, telefonie si IPTV cu Video-On-Demand) la care lucreaza integratorul de solutii IPTV Cross Point si se pregatesc de la lansarea acestui DTH deoarece doresc umplerea acestui satelit inainte de vanzarea OTE, astfel incat valoarea lui si a companiei OTE sa sporeasca .

Oricum si proiectul IPTV se pare ca va fi gata cel tarziu in vara anului viitor, exact atunci cand se preconizeaza vanzarea OTE catre Deutsche Telekom .

Prin urmarea acestui fapt pe cei de la Deutsche Telekom nu ii mai intereseaza RCS/RDS deoarece prin achizitionarea OTE vor avea in Romania o companie cu o infrastructura mult mai solida si cu o baza de clienti mult mai larga si va putea oferi in Romania servicii Four Play(internet+telefonie fixa+telefonie mobila deoarece Cosmote va deveni T-Mobile+IPTV) .

Alta bomba care va zgudui piata telecomunicatiilor de la noi este faptul ca RCS/RDS este pe cale sa obtina sau a obtinut o licenta 3G .

Toate cele bune!
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce nevoie are un operator care distribuie programe prin ADSL , (IPTV , fir de cupru) de satelit (Hellas Sat)

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Hellas Sat este un satelit care nu prea este folosit si trebuie scoasa investitia din el, daca nu are TP-urile ocupate valoarea lui la vanzarea companiei OTE va fi mai mica decat vor cei de la OTE sa-l evalueze si sa ia pe el, pe de alta parte OTE castiga si din faptul ca la vanzarea companiei catre Deutsche Telekom au si un DTH .

Deci castiga din doua parti.

Toate cele bune!
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Parca era vorba (se laudau unii) ca Deutsche Telekom va cumpara RCS/RDS/Digi Mama, ce finantari trebuiau sa vina

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

orice aparitie noua trebuie salutata fiindca nici nu stiti ce noutati poate aduce cu ea.un lucru cu siguranta v-a aduce:concurenta.asta este in avantajul nostru.mai tirziu conform regulilor pietei pestele mare v-a ingiti
    pestele mic.pestele de la cap se-mpute

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Tot nu m-ai convins serpiko , de necesitatea transmisiei canalelor prin satelit , cand clientul le receptioneaza folosins un box conectat la linia telefonica .

Probabil Deutsche Telecom au aflat ca transmisia semnalului prin adsl nu trebuie sa aibe nici o legatura cu Hellas Sat . Nu cred ca pot fi prostiti asa usor

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Bucurativa pina nu pleaca banii din tara. Sunteti chiar nebuni?, tipic romanesc. Sorry.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

piata satelitara este abia la inceput in romania, abia de acum incepe lupta crancena, se (va) intra in UE si trebuie sa fim in pas cu ce au ei pe acolo; atipic pentru noi este numarul mare de dth-uri, dar timpul le va "rezolva" pe toate; cei ce se "culca" acum pe o ureche vor constata ca trenul a trecut pe langa ei....
    sunt cel putin 5 milioane de potentiali clienti (asta facand media de 3-4 persoane / familie) si va fi un os bun de ros...
    si din asta va castiga in special la capitolele calitate/servicii/preturi omul de rand care momentan este la batjocura unora care cred ca l-au prins pe Dumnezeu de un picior....

va fi din ce in ce mai interesant....

Probabil Deutsche Telecom au aflat ca transmisia semnalului prin adsl nu trebuie sa aibe nici o legatura cu Hellas Sat . Nu cred ca pot fi prostiti asa usor
    ai habar cam cat costa pe an intretinerea infrastructurii la romtelecom? intreaba-i pe cei de la rds cat ii costa pe partea de internet si aplica apoi un factor de multiplicare intre 2 si 5....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default mare noutate,vax

Ce mare noutate? romtelefon de la inceputul investitiei in adsl si-a manifestat intentia seroasa de a implementa imediat ce procesul de "captura" clienti adsl le-o va permite, adsl 2-ul care asta si presupune:Telefonie-televiziune-internet.
    in ultima vreme cei de la technic au tot testat echipamente adsl2 cu toate functiile.Sa presupunem ca se va intimpla inevitabilul,bun, care sa fie problema?Nici-una!
    Iar in privinta lui hellas, de ce nu puneti si problema altfel:RTC nu are posibilitatea de montare echipamente adsl in toate centralele din tara si nici o retea "perfecta" pentru adsl2, momentan, motiv pentru care doreste ca alternativa sa dea si ceva receivere pentru receptia propriului DTH, asa ca satelitul e din cind in cind, necesar.
    S-auzim de concurenta!
    IN ROMANIA, NICI IN ORA EXACTA NU MAI AM INCREDERE!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am mai multe informatii legate de acest nou operator DTH de care s-a discutat in premiera daca va mai aduceti aminte acum 6 luni tot pe acest board.
    -sunt rezervate trei transpondere pe Hellas Sat 2
    -ca norme de cryptare se va alege intre NDS,****** si chiar nagravision.

Nu vreau sa creez valuri dar sambata o persoana foarte importanta din acest business mi-a confirmat problemele majore pe care le are Focus SAT si Max (din pacate) si ca odata cu intrarea pe piata a grecilor practic cele doua pachete ori vor fi revandute/absorbite de ceilalti operatori DTH ori vor fi in imposibilitate de a ramane pe piata.

Se zvoneste ca cei de la MAX TV vor sa vanda cat mai repede afacerea catre Digi/Boom/OTE si au ca argument cei aproximativ 34.000 abonati.

Focus SAT in schimb este o gaura neagra pentru UPC care ca ultima solutie va schimba in totalitatea echipa de conducere a lui Focus (cel mai tarziu in luna octombrie).
    Datorita faptului ca rezultatele noi campanii marca Focus declansata acum cateva saptamani sunt departe de asteptari relatiile intre conducerea Focus si UPC Romania sunt extrem de incordate.
    Pe aceasta rema voi reveni cu cateva informatii ultra secrete.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

" Se zvoneste ca cei de la MAX TV vor sa vanda cat mai repede afacerea catre Digi/Boom/OTE si au ca argument cei aproximativ 34.000 abonati. "

FALS !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Datorita faptului ca rezultatele noi campanii marca Focus declansata acum cateva saptamani sunt departe de asteptari relatiile intre conducerea Focus si UPC Romania sunt extrem de incordate.
    Pe aceasta rema voi reveni cu cateva informatii ultra secrete.

Fanta
    RDI Team
    Eu i-as da afara pe aia din conducerea Focus Sat, cred ca sunt niste incompententi.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by newsat
    " Se zvoneste ca cei de la MAX TV vor sa vanda cat mai repede afacerea catre Digi/Boom/OTE si au ca argument cei aproximativ 34.000 abonati. "

FALS !
    @newsat
    Nu ma astept ca sa-mi confirme cineva astfel de informatii.Cert e ca stiu din sursa sigura ca la un anumit nivel s-a discutat o eventuala preluare a lui Max de catre alt operator.Tot la nivel de zvon s-a discutat si o eventuala cumparare de catre Sorin Ovidiu Vantu.

Oricum Max TV e operatorul numarul 2 din Romania ceea ce este sa recunostem o mare realizare.

Din informatiile mele Max TV are DUBLU de abonati decat au Focus SAT si BOOM TV impreuna.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SkySnows
    Eu i-as da afara pe aia din conducerea Focus Sat, cred ca sunt niste incompententi.
    Adevarat ai grait ! Poti sa o mai spui de 100 de ori.

Fanta

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Quote Originally Posted by SkySnows
    Adevarat ai grait ! Poti sa o mai spui de 100 de ori.

Fanta
    Acu daca au dublat in 3 luni nr de abonati fii sigur ca ii pastreaza de buni ce sunt. Beleaua e ca nu baga odata canale pe TP 3 si TP 4 ca ajungeau usor la 30 mii..... pana la toamna lungeste mi doamne zilele ......

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)