Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Default DVD HDTV (format iso) --> Format MPlayer. Cum?

Dupa ce m-am chinuit sa descarc un film de pe un torent care abia se misca, am descoperit ca este un ISO al unui DVD HDTV. Cum nu am scula pentru asa ceva (banuiesc ca nu merge pe DVD player-ele clasice sau din calcular) va intreb:
    Cum pot converti acest ISO intr-unul din formatele acceptate de Win Media Player 11? Am TV cu HD, ar fi placut sa vad totusi acest film fara a cumpara un DVD player care stie sa citeasca asa ceva.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Uite ce am descarcat:

Mr. & Mrs. Smith (2005).720p.HDTV.AAC.x264.Sample-THOR.mkv - 133 MB
    Mr. & Mrs. Smith (2005).720p.HDTV.AAC.x264-THOR.md5 - 272 bytes
    Mr. & Mrs. Smith (2005).720p.HDTV.AAC.x264-THOR.mkv - 4,36 GB
    Mr. & Mrs. Smith (2005).720p.HDTV.AAC.x264-THOR.nfo

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ss2 rev2.3, Alt-Dvb 2.x, DvbDream 1.x

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Ia-ma incet, codecul il instalez si apoi rulez Win Media Player 11? Pot sa rulez direct fisierele de pe HDD sau trebuie sa ard un DVD. Nu prea le am pe-astea, eram obisnuit sa cumpar DVD-ul, sa-l bag in player si gata- Merci.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai e clar ca nu o sa-ti mearga in dvd player.
    Dar in windows, dupa ce bagi codecul, ar trebui sa mearga cu orice player. De windows media player nu stiu ce sa zic dar o sa mearga cu vlc, media player classic, bsplayer, etc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si in primul rand incearca sa deschizi fisierele .mkv direct cu vlc ca s-ar putea sa ai deja codecul, fiind prezent in majoritatea codecpack-urilor.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Omule, de dvd hdtv eu n-am prea auzit. Da' dimensiunea aia e de divx care are la baza un hdtv rip. O sa vezi astfel de chestii pe toate tracker-ele romanesti - e un divx facut dintr-o sursa hdtv. E drept ca se vede frumos de tot. Ar trebui sa-ti mearga in player direct, fara alte cioace. In principiu, poti afla daca orice film se preteaza sau nu la play pe sistemul tau prin 2 metode:
    1.bruta - il deschizi in player
    2.subtila - il deschizi cu Gspot codec info, (un utilitar aflat, cred, in toate pachetele de codecuri actuale) care iti va face acel rendering video demonstrind ca fisierul poate/nu poate fi vazut la tine pe sistem. Iti va spune de asemenea de codec video/audio s-a folosit, si daca il ai sau nu.
    Cred c-o sa-ti placa cum arata un astfel de hdtv-rip.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic ca e HD - sint foarte multi care posteaza pe net rips facute dupa capturile HDTV pe posturile PPV americane. Unii transforma fisierul originar in avi, altii in mkv, cum le convine mai bine. 720progressive nu suna neaparat a rezolutie HD, dar nu ma indoiesc ca sursa a fost un HD. Oricum, satwien ne poate spune cum se vede acest film.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui
    Eu zic ca e HD - sint foarte multi care posteaza pe net rips facute dupa capturile HDTV pe posturile PPV americane. Unii transforma fisierul originar in avi, altii in mkv, cum le convine mai bine. 720progressive nu suna neaparat a rezolutie HD, dar nu ma indoiesc ca sursa a fost un HD. Oricum, satwien ne poate spune cum se vede acest film.
    Pai 720p si 1080i sunt rezolutiile hd.
    Evident ca sunt codate cu matroska la aceeasi rezolutie, acest codec fiind foarte bun la raportul calitate/marime. Se mai practica si codarea cu x264.
    Un film in format ts 1080i necomprimat are in jurul a 10 Gb.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu este in nici un caz HD si nici sursa(sa nu uitam de HDCP) este un simplu Rip si codat cu codecul matroska. Sa nu uitam de ce se introduce pe piata HD-DVD si Blue-Ray.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cum a zis si hgfdgfui, incearca de curiozitate cu Gsopt sa vezi cu ce a fost comprimat.

Inceraca MPLayer (The Movie Player, nu win media player)
    http://www.mplayerhq.hu/

Dupa parerea mea, e cel mai bun player ever !. NU are nevoie de codecuri, daca ai nevoie de codecuri "exotice" ii poti pune (le gasesti la download), si consuma cele mai putine resurse din toate playerele. Eu l-am folosit pe Celeron 366 !

Download pt win:
    http://www1.mplayerhq.hu/MPlayer/rel...32-1.0pre8.zip

Atentie, nu are GUI, dai Open with ... si te duci la MPlayer.exe

PS. De cand il folosesc, nu am mai instalat nici un codec pe calculator (DivX. Xvid, 3ivx ...)

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Thor819
    Nu este in nici un caz HD si nici sursa(sa nu uitam de HDCP) este un simplu Rip si codat cu codecul matroska. Sa nu uitam de ce se introduce pe piata HD-DVD si Blue-Ray.
    Ce-are a face blu ray-ul cu problema? Este un HDTV rip, in care rezolutia e 1280 x 720p - pt. ca satwien n-a revenit, am luat o alta "opera" a distinsului THOR(.mkv ) si am analizat-o. Merge fara greseala, fara obiectzii. BSplayer pe o placa video amarita de 32, ca mi-a crapat Radeonu' de 2 saptamini (caldurile? ) si n-am dedicat nici o secunda achizitiei de noi si noi componente...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)