Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default (GATA!!! Prea mult!)Problema e ca si rezolvata!! Multumesc!

...pe un abonament de cacao la astral. Trecem pe DTH! platit cu tot ce trebuie dar: DE CARE?

Sa vedem:

- Focus iese din discutie pentru ca este o companie UPC si asta ar insemna sa ma intorc la astral deci clar NU!
    - MAX este o varianta dar destul de iritanta situatia cu stocul de lnburi atarnate pe antena. E o optiune totusi
    - DIGITV daca nu ar pica semnalul, daca reciverul (nu stiu hunaxu' cum merge) nu ar mai avea probleme, daca ar exista operatori capabili atunci cand suni la ei (o activare a cartelei mai rapida de 2 luni) ar fi OK. Dar cum astea nu exista.....nu e OK
    - BOOM astia au pret pe reciver imens pentru ce poate, o consider nesimtire, si mai sunt pachetele astea care nu prea am inteles eu cum sta treaba dar cica easy ala are 14 canale dupa care adaugi si adaugi si ....

Deci acum toate astea sunt stiute la ce sa ma opresc? Nu vreau sa apara jigniri si alte kkt-uri. Vreau si eu o idee din 4 DTH-uri varza care sa fie mai multumitor.

Caut un pret mai mic la abonament decat cel care il platesc acum (350mii) fara HBO!
    Caut sa se vada bine (nu am plasma dar nici televizor Olt)
    Si sa fie macar stabil cat de cat!

Credetzi ca se poate? care sunt parerile, dar vreau doar pareri nu va treziti vorbind aiurea ca la piatza doar de dragul de a te certa!

@Fanta sa mai astept poate merita bomba aia de la digi sau.....?

Multumesc celor ce isi exprima opiniile intr-un mod civilizat

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Scurt si clar:
    MaxTv sau DigiTv......sau ca sa nu se supere lumea
    DigiTv sau MaxTv......
    tu trebuie sa hotarasti......
    iar intre astea doua:daca intr-un viitor cat mai apropiat max ar trece cu totul pe 16°..eheeeeeeee.........iar daca tot intr-un "viitor" digi nu ar mai considera ca daca mai dau pe ici pe colo humaxuri e nushciu ce favoare,vezi doamne ca e un Humi,......eheeeeee...tot treaba buna......numai ca humi nu poate din 60%semnal sa-l urce la 90%.....
    asta e tot.....bafta

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

apreciez raspunsul tau Dinus! Merci!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Aklik , suna la mirosat pentru un receiver mai de doamne ajuta , sau fa comparatie cu oferta max .
    www.rdi-dth.com

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

- In clipa de fata, Digi pare mai bun...dar cu receptor Humax... Preturi bune, canale multe...si se mai asteapta multe surprize(asa a spus Fanta )
    - BoomTv ar merge, daca lasa receptorul in custodie...preturile la abo sunt cam scumpe, dar merg...Pacatuiesc insa la anumite canale: nu au NationalTv, N24, National Geografic etc... Au insa avantajul canalelor proprii si PPV...

Din pacate, Focus si Max lasa de dorit....
    Salut Prieteni!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    Aklik , suna la mirosat pentru un receiver mai de doamne ajuta , sau fa comparatie cu oferta max .
    www.rdi-dth.com
    singura chestie era cu droaia de lnb-uri la max. cam atat din ce stiu eu (din auzite) restul sa zica lume.

Merci King

alte pareri? pana acum in opinia mea max e ceva mai avantajos ca imi iau ce reciver vreau (foarte important). acum nu stiu cum e cu activarile ma max, cu semnalu daca pica ca la digi daca ploua...etc..mai astept raspunsuri

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

si eu ti-as indica digi tv.eu nu stiu ce probleme sunt in patrie cu activarea cartelei dar de aici parca dracul nu-i asa negru:am sunat pt sase activari si in max 30min a fost ok.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Man, la Max n-am vazut sa cada semnalul pe timp urat dar ca s-o spun pe aia dreapta n-am vazut nici la Digi. Vorbesc la mine pe TV. Eu le vad in sharing asa ca nu tin cu nici unul. Totusi, tu spuneai ca vrei un receiver mai de doamne ajuta, ma stept atunci sa vrei a vezi ceva mai mult decat strict programele transmise de DTH-ul romanesc. Poate un Dreambox 500, nu te-ar ruina financiar si rezultatele ar fi super. In acest caz banuiesc ca vei dota instalatia si cu un motor, in acest caz dezavantajul celor 3 LNB-uri cade. Si nu in ultimul rand, cantitatea canalelor transmise de unul sau altul nu trebuie sa devina argumentul hotarator in decizie. Eu zic sa masori de mai multe ori si sa tai odata si bine.

Bafta

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@nrares

tocmai ce am pus intrebari legate de dreambox in sectiune ca nu vreau sa ma rezum la o cutie. Antena e motorizata da sa se invarta cand stau sa schimb canalu' hmm! nu prea am rabdare (stiu ca nu ii ia mult).

Legat de caderi de semnal eu vorbesc doar din auzite!

Cantitatea in general e cam aceeasi peste tot deci nu e un factor important. Ideea este ca nu vreau sa ma injure nevasta-mea ca nu poate sa vada la tv ca ploua afara

Merci!

@palinca de bihor
    sa zic ca de activare sar ca aia o fac o singura data. Acum sa vedem ce zice si Fanta cu "bombele lui"

sunt multi factori de care trebuie sa tin seama!
    Merci de raspuns!

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

@Aklik
    Digi cu receiver Humax si o antena de 1,2m cu LNB Smart Titanium 0,2DB (in caz ca ai doar un televizor in casa). Max daca ai mai multe televizoare
    Dorel Visan: "mi-ati bagat maimuta-n casa." filmul Occident

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Sky's the limit
    la asta nu m-am gandit merci. Pentru moment am doar un tv dar daca mai urmeaza unu!?

Merci!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@aklik,
    - am renuntat la digi pt ca ma faceam de ris cu hyunday'ul ala pus sub un DM500. Nu-ti mai povestesc ce enervant era sa ma duc sa-l opresc din spate ori de cite ori aveam de gind sa mut antena de pe Intelsat.
    - Momentan am Max si personal nu ma deranjeaza sa mut antena (nici nu o mut f des) de pe un satelit pe altul. Oricum mai dai un ochi si pe HB, si pe Astra etc, doar nu te-oi uita doar la romani . Singura si unica problema cu Max am avut-o cind am stat prea mult pe alt satelit (vreo 2 luni), si cind m-am mutat pe Sirius a luat cam 15 min sa se reactiveze cartela.
    - Eu am renuntat la cablu in urma unor certuri cu UPC-ul si de atunci nu mai m-am uitat inapoi. Dar desi nu-i sufar pe alde UPC, cochetez totusi cu ideea unui abo la Focus. Deh, are pret sexy
    Concluzia este ca daca ai de gind sa-ti iei un DM500 optiunile reale sint Max si Focus. Eu am de gind sa le incerc pe amindoua. Din auzite spun ca Focus s-ar vedea ceva mai bine decit Max, dar asta ramine de vazut.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Omul a spus ca nu vrea sa mai auda de UPC Deci iasa din discutie pachetul lor "glorios" .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@mariusster

daca pleci de la upc pleaca de tot deci singura varianta ramane max!

pentru vizionat alti sateliti si alte nebuni mai am si ss2u'!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by aklik
    - Focus iese din discutie pentru ca este o companie UPC si asta ar insemna sa ma intorc la astral deci clar NU!
    Cand vrei ceva studiezi oferta si apoi foarte atent contractul, daca este in avantajul tau poti merge mai departe, ai un contract pe o perioada si sti ca pe acea perioada este ok, cred ca la majoritatea operatorilor pretul cu abo si cu echipament per luna pica sub 350 mii, iar la sfarsitul lui vezi ce oferte mai apar. Problema la noi ar fi ca toti operatori incearca sa te prinda cu contractul cat mai mult. Sincer nici eu nu as merge pe focus din cauza seriozitati lor de pana acum., insa Fosusul are un receptor bun - parerea mea.

- MAX este o varianta dar destul de iritanta situatia cu stocul de lnburi atarnate pe antena. E o optiune totusi
    Nici nu-ti recomand antena de la ei cu 3 LNB-uri pt ca pe 13 si 16 nu se poate regla la fix. Eu iti recomand o antena de 1,2 m cu montura H-H distanta dintre sateliti nu este chiar asa de mare, sunt satul de programele romnesti si o solutie mobila ar fi ideala. In cea ce priveste max eu nu as merge pe el din doua motive: 1 calitatea la imagine pe unele programe lasa de dorit iar pe un tv cu diagonala mai mare se observa; 2 nu stiu cat va rezista Maxu-ul in conditiile in care pe piata sunt cam multi operatori si daca se va incepe cu lovituri sub centura max-ul cred ca va fi primul care va cadea, nu are nici spate ca sa poata sa duca iar receptoarele vandute de ei se pot patchui foarte usor iar cei care le vand acum vor fi capabil ca pt un leu in plus sa se tina si de alte lucruri.

- DIGITV daca nu ar pica semnalul, daca reciverul (nu stiu hunaxu' cum merge) nu ar mai avea probleme, daca ar exista operatori capabili atunci cand suni la ei (o activare a cartelei mai rapida de 2 luni) ar fi OK. Dar cum astea nu exista.....nu e OK
    Semnalul este cam slab. Daca mergi pe o antena mai mare este ok, daca mergi pe antena de la ei si este reglata bine iar este ok. La o ploaie mai serioasa ramai fara semnal si pe o antena de 2m. Problema la digi ar fi atunci cand se lucreaza pe tp-uri.
    La activare ce sa zic, activarea se face seara in ziua in care cumperi, codul de activare se transmite cam 3 zile, daca au trecut suni la ei, aici este cam naspa ca astepti pana raspunde, la telefon esti tratat foarte bine. Dupa ce suni activarea se face in cateva minute in unele cazuri mai dureaza poate pana la o ora jumate insa cazurile aste nu sunt asa frecvente. Cei care zic ca dureaza pana la o zi nu-i cred, nu cred ca au respectat pasi corespunzatori. La activari lui Digi cred ca i se poate reprosa doar faza cu HBO-ul.
    Humax-ul merge mai bine decat hyundaiul insa imi placea mai mult telecomanda de la hyundai . Anomalii am intalnit si la Humax, am ramas odata fara jumate de programe din lista fara explicatii logice.

- BOOM astia au pret pe reciver imens pentru ce poate, o consider nesimtire, si mai sunt pachetele astea care nu prea am inteles eu cum sta treaba dar cica easy ala are 14 canale dupa care adaugi si adaugi si ....
    Se pare ca pe cei de la Boom nu-i intereseaza numarul de abonati pe termen scurt, din cauza asta preturile sunt ceva mai sus. In ce proveste calitatea nu cantitatea sincer eu sunt satul cam de toate programele romanesti si ma asteptam la ceva diferente la Boom. In acest moment nu cred ca programele lor proprii reprezinta o alternativa. Punctele tari ale Boom-ului ar fi stabilitatea semnalului si puterea lui, bekapul pe care il au pt programe, calitatea ceva mai buna. Punctele slabe ar fi in primul rand receptorul care pe o instalatie mobila ma limiteaza; pretul; si unele balbaieli (in cea ce ma priveste ar fi MTV Dance, care a aparut oficial in grila lor si apoi a fost scos)

@Fanta sa mai astept poate merita bomba aia de la digi sau.....?
    oferte vor mai fi, si probabil si dupa ce vei cumpara tu vor mai aparea si altele ca si la telefonie :0 . Avantajul ar fi ca tu te bucuri de produs pana apare noua oferta, altfel tot astepti pana la craciun

In concluzie la momentul actual eu as prefera o instalatie mobila si un abo la Digi. Nu-ti recomand hyundaiul, bine si la humax ar fi multe de zis pe o instalatie mobila.
    In cazul in care nu vrei programe straine si vrei pe mai multe tv-uri ca obtiuni ar fi Boom-ul si Digi. Boom-ul fiind singurul operator care iti permite legal acest lucru insa la un pret cam mare iar la digi poti avea asta doar platind doua abo. La aceasta soluti eu as alge Boom-ul. Ceilalti doi operatori nu-ti ofera aceasta posibilitate pe o singura antena cu un singur lnb iar in cazul max chiar mai rau iar idea uni parc de antene pentru a receptiona eficient un operator dth mi se pare deplasata.

pentru vizionat alti sateliti si alte nebuni mai am si ss2u'!
    Da dar nu este o solutie comoda. eu apreciez ss2 pt calitatea la care pot sa fac capturi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)