Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutati un "biet incepator" clujean - instalare di

Am achizitionat de cateva zile pachetul digitv si m-am apucat voios sa-l instalez. Dar cred ca am gresit pe undeva, pentru ca nu am obtinut semnalul mult dorit (10% 10%) cu toate ca am scrutat orizontul in lung si-n lat. Mentionez ca am respectat indicatiile de montaj si amplasare (elevatie, azimut), nu am nimic in fata antenei.
    Specificatii: antena offset, lnb Digiline 0,2 dB, receiver Hyundai HSS-1160NA
    Intrebari:
    - cum pot sa stiu daca lnb-ul este defect?
    - cum se alimenteaza lnb?
    - in softul receiverului FEC se schimba (la cateva secunde) 1/2, 2/3, 3/4, ... Trebuie sa astept pina apare 3/4 si numai atunci sa misc antena?
    - ce reprezinta iesirea LOOP a receiverului si ce se leaga acolo?
    Daca e cineva in Cluj care poate sa-mi dea o mana de ajutor, i-as fi recunoscator !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca nu ai mai avut de-a face pana acum cu satelitii, e cam greu sa nimeresti Intelsat 1002 de la 1°W! Citeste mai sus la Coltul incepatorului, ce nu intelegi mai intrebi, dar sfatul meu este, pentru inceput, sa apelezi la cineva care se pricepe. Cu timpul o sa incepi si tu sa te joci pe la antena si receiver.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Totusi, nu mi-ai raspuns la nicio intrebare....
    Sau poate "expertii" ca tine le considera magarii?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

in principiu se vind doar materiale de inalta calitate care exclud defectele.
    lnb-ul nu poate fi defect
    lnb-ul se alimenteaza prin cablul de legatura.daca ai montat singur mufele
    verifica sa nu ai scurt.
    loop se foloseste pentru a lega un alt receiver,placa dcb.
    in rest cum a spus si Kroky este destul de invatat.cauta un maestru care
    sa-ti lumineze pasii.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si mai verifica inca odata coordonatele:
    http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-pa...ountry_code=ro
    Apoi daca o sa ai destula ambitie si rabdare o sa-l gasesti.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

fara experienta si fara satfinder nu cred ca o sa-l gasesti,apeleaza la un RDI-ist din Cluj ca sint destui....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jturos2003
    Totusi, nu mi-ai raspuns la nicio intrebare....
    Sau poate "expertii" ca tine le considera magarii?
    Nu ti-am raspuns la nici o intrebare fiindca era foarte mult de raspuns si azi, Duminica, pur si simplu nu am timp. Am incercat sa te ajut, sa-ti spun unde sa cauti pentru inceput si ce nu intelegi, sa intrebi si vei fi ajutat. Iar chestia cu "expertul" si cu "magaria" nu-si avea rostul. Fiind la primele tale posturi, nu m-am asteptat nici sa te prezinti, nici sa ne saluti, nici sa multumesti de raspunsuri, dar nu trebuie sa ne iei peste picior. Pacat si imi cer scuze daca te-am deranjat.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@Kroky: iarta-l si tu, baiatul e nervos ca nu a aparut imagine cind a apasat pe telecomanda.
    @jturos2003: asculta ce ti-au spus toti mai sus: daca nu ai mai avut de-a face cu satelitii ar fi un mare , mare noroc sa nimeresti directia lui. Mai bine roaga pe cineva sa te ajute.
    SHALOM

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ma' baieti! Nu trebuie sa va suparati asa de tare. Am intebat si eu cate ceva si credeam ca voi primi raspunsuri punctuale, dupa cum si intrebarile au fost punctuale. Asa ca nu aveam pentru ce sa va multumesc, deocamdata. Trimiterile la alte thread-uri spre documentare, samd, cu inerentele aere de superioritate, le-am considerat a fi de mai putin ajutor.
    Timp de o saptamana am citit tot ce s-a scris pe aceasta tema si am incercat sa aplic cele citite. Nu mi-a iesit din prima, dar mai incerc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Ajutati un "biet incepator" clujean - instalar

Am achizitionat de cateva zile pachetul digitv si m-am apucat voios sa-l instalez. Dar cred ca am gresit pe undeva, pentru ca nu am obtinut semnalul mult dorit (10% 10%) cu toate ca am scrutat orizontul in lung si-n lat. Mentionez ca am respectat indicatiile de montaj si amplasare (elevatie, azimut), nu am nimic in fata antenei.
    Specificatii: antena offset, lnb Digiline 0,2 dB, receiver Hyundai HSS-1160NA
    Intrebari:
    - cum pot sa stiu daca lnb-ul este defect?
    - cum se alimenteaza lnb?
    - in softul receiverului FEC se schimba (la cateva secunde) 1/2, 2/3, 3/4, ... Trebuie sa astept pina apare 3/4 si numai atunci sa misc antena?
    - ce reprezinta iesirea LOOP a receiverului si ce se leaga acolo?
    Daca e cineva in Cluj care poate sa-mi dea o mana de ajutor, i-as fi recunoscator !
    Bai mergi in Manastur la pro sat si cumpara un sat finder de 28RON sau la vitacom de pe Maniu si vezi ca 1 grad vest nu e un grad vest ci e 1+23 cam 25,7 grade spre Vest, p.s. nu te luat dupa receiver. Bafta la montat.
    LNBul daca cand il conectezi la receiver arata o valoare de 5% semnal sau ceva de genul atunci inseamna ca e ok e functional, pot aparea doar anumite probleme la unele fregvente(sa nu vezi anumiti trasporderi)
    LNB se alimenteaza prin cablul coaxial de la receiver.
    FEC este legat de corectia bitilor semnalului nu are legatura cu cautarea semnalului
    Iesirea Loop este o modalitate de a conecta un alt receiver la antena numai ca acel reciever receptioneza numai tp cu aceeasi polarizatie, nu sunt sigur dar parca si un singur TP.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Re: Ajutati un "biet incepator" clujean - instalar

@SkySnows : Ms frumos pentru sfaturi ! Treaba cu azimutul o stiam; voi cumpara un satfinder si o busola mai buna si mai incerc, cu mai multa rabdare. M-am linistit in privinta lnb-ului.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@jturos2003

Salut ! Sa stii ca nu e prea frumos cum ti-ai facut debutul pe acest forum. Am citit cu atentie indrumarile celor care au raspuns la problema ta si nu mi s-a parut nimic ironic sau "aere de superioritate" cum spui tu.
    Din start iti spun ca nu tin partea nici unuia care ti-a raspuns, mai cu seama ca nu cunosc personal pe nici unul dintre ei. Un lucru e sigur: si Kroky si nirolf au dat poate sute de sfaturi competente aici pe forum celor care au avut probleme cu receptia TV SAT.
    Si ce ti-au spus ceilalti baieti e perfect adevarat. Atata timp cat ai semnal chiar mic inseamna ca lnb-ul e bun. Eu zic sa faci si cum te-a sfatuit SkySnows .E foarte bun un Sat Finder la casa omului.
    In primul si in primul rand terbuie ,si cu ajutorul Sat Finder-ului, sa reglezi antena pana cand vei otine semnal maxim pe acel transponder. Sa stii ca nu-i chiar usor. O deviatie cat de mica de la coordonatele de receptie duce la o scadere dramatica a semnalului. De aceea terbuie sa te inarmezi cu rabdare si...ceva rece.
    Daca nu te descurci de unul singur e bine sa apelezi la cineva din Cluj membru al acestui forum. Sunt cativa baieti clujeni la RDI care au o mare experienta in receptia TV SAT. Totul e sa-ti vada mesajul si eu sper sa te ajute.
    Oricum, tine-ne la curent cu evolutia evenimentelor si, in masura in care vom putea fiecare, te vom ajuta. Numai bine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa ca nu aveam pentru ce sa va multumesc, deocamdata.
    ... cu inerentele aere de superioritate, le-am considerat a fi de mai putin ajutor.
    Am spus ca nu asteptam multumiri (este si suparator sa multumesti dupa fiecare post, s-ar umple forumul de multumiri) dar nici zeflemea... Daca ai fi spus ca ai cautat deja o saptamana pe forum, era altceva. Sunt o multime de noi useri care nu citesc nimic si vor sa receptioneze sau sa decodeze totul dintr-o data si noi nu putem sa stim care sunt aceia. Iar cu "inerentele aere de superioritate" ai dat-o in bara. Daca cineva iti recomanda Coltul incepatorului sau sa ceri ajutorul cuiva nu inseamna ca se crede mai breaz ca tine, ci doar putin mai experimentat sa-ti dea un sfat.

"Daca vrei sa saturi pe cineva o zi, da-i un peste. Daca vrei sa-l saturi o viata, invata-l sa pescuiasca".

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Vorbeste cu maestrul"Blana" te ajuta el sigur.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Imi pare rau , dar pe caldura asta , am renuntat si la proiectul meu cu 4 LNB-uri deocamdata .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)