Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Antena Exterioara GSM

Doresc sa instalez unui bun prieten o asemenea antena.
    Are semnal "o liniuta" pe terminal si deseori dispare.Locuieste intr-o zona de deal.
    Ce antena /cablu/mobil - si de unde - ma sfatuiti sa achizitionez pentru o receptie constanta?Doresc ceva mai ieftin...Multumesc!
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

in mod normal ar trebui sa stii locatia celui mai apropiat releu al retelei la care are cartela, dupa care sa construiesti o antena directionata catre acel releu. cablu coaxial de buna calitate de tipul celui folosit pentru antenele noastre de satelit.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Antena Exterioara GSM

Quote Originally Posted by spoealar
    Doresc sa instalez unui bun prieten o asemenea antena.
    Are semnal "o liniuta" pe terminal si deseori dispare.Locuieste intr-o zona de deal.
    Ce antena /cablu/mobil - si de unde - ma sfatuiti sa achizitionez pentru o receptie constanta?Doresc ceva mai ieftin...Multumesc!
    Calculeaza lungimea de unda pentru reteaua respectiva fa antena sa fie un multiplu intreb al lugimi undei si voila ai o antena functionala, la fel si cablul trebuie sa fie multiplu al lungimi de unda.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Re: Antena Exterioara GSM

Quote Originally Posted by SkySnows
    Calculeaza lungimea de unda pentru reteaua respectiva fa antena sa fie un multiplu intreb al lugimi undei si voila ai o antena functionala, la fel si cablul trebuie sa fie multiplu al lungimi de unda.
    asa mai bine arunci o sarma in capatul cablului ....

@SkySkysnows
    Exista in comert antene de GSM yagi si nu numai ... preturile in jur de 100 RON (nu stiu exact) . Iti mai trebuie si un adaptor pentru respectivul telefon ... Adaptor de la tel. la cablu de coborare . In varianta asta vei fi strict legat cu telefonul de cablu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..si acesta antena poate amplifica semnalul GSM pe o anumita suprafata? in toata casa( camera), mai exact?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Ar trebui sa construiesti o antena acordata pe canal (frecventa 900 MHZ folosita de Vodafone si Orange sau 1800 MHZ in cazul lui Cosmote).La frecventa de 900 MHZ poti folosi antena UIF pt canalul 69.In cazul frecventei 1800 MHZ folosita de Cosmote ar trebui construita o antena ceva mai speciala. (poate intervine in acest topic si @satenicu care se pricepe mai bine la propagarea undelor terestre si la tipul antenelor folosite pt a le receptiona)

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Cred ca s-ar putea folosi si metoda releului pasiv alcatuit din doua antene identice, legate intre ele printr-un cablu coaxial.
    Prima antena o fixezi undeva unde ai semnal bun , directionata spre releul dinspre care vine semnalul, iar pe a doua o instalezi in apropierea celei dintai, directionata spre locatia unde vrei sa utilizezi telefonul.
    Antenele trebuie sa fie directive si acordate pe frecventa corespunzatoare emitatorului. Ideea este aceea ca antenele fiind identice intra in rezonanta. Prima lucreaza ca antena de receptie, iar a doua ca antena de emisie.
    Metoda descrisa este una generala, dar presupun ca s-ar putea folosi si in acest caz.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Totusi....de unde si cat?
    Va multumesc!
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Code:
    Antene Yagi directive pentru telefonie mobila
    Poate gasesti ceva pe aici:
    http://www.mondoplast.ro/map
    la rubrica: SISTEME DE RECEPTIE INDIVIDUALA TERESTRA - TV RADIO GSM

somer tehnic Teacher

Posts Thanks / Likes

Default re

salve
    eu am acasa an ro montata o antena yagi pentru zapp ca nu am semnal deloc ,acu sunt 3 linii din 5 de semnal,trebuie sa stii pozitia geografica a releului,apoi anvarti antene spre el si sper sa ai rezultate pe mine ma costat 1500000 lei vechi si am luat totul de la zapp-antena,cablu si adaptor telefon
    apoi au venit un tehnic cu laptopul ,avea un program de genul RX-DX,ceva an genul masurarii semnalului two-way,mai mult de 3 linii nu sa putut ,eu folosesc zapp-u doar pentru internet
    m-ar interesa si pe mine un amplificator
    bafta
    dm7020,dm500s,tt-connect s2-3650 ci

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

sunt multi in situatia asta..un amplif 2 way pe 450 Mhz ar fi binevenit;in tara nu se gaseste inca.
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Stiu f bine locatia releului,problema este ca nu gasesc antena acordata pe 900Mhz de-a gata! Nu vreau sa o confectionez,s-au dus vremurile alea...
    Ma intereseaza un kit complet:antena,cablu,conector,telefon.
    Nu stau acolo mult sa fac teste,probabil ar functiona si cu antena de UHF si mufa langa antena telefonului,dar nu am testat.Doresc sa cumpar!
    Per aspera ad astra !

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura
    Solutia care banuiesc ca o vrei tu e cea cu amplificator,dar pana acum nu am testat personal asa ceva.Am vazut pus in practica si nu stiu cat costa.Ai nevoie de o antena directiva de castig mare pentru receptionarea semnalului GSM si o antena cu deschidere mare care sa acopere casa si curtea cu semnal.Daca antenele le mai poti construi,amplificatorul trebuie sa fie two-way,asa ca trebuie sa-l cumperi.Am vazut un hotel "acoperit" cu semnal in acest fel.Hai ca ne mai interesam sa vedem ce se gaseste pe piata
    Interesant ce spui cu sistemul asta si chiar m-ai facut curios.As fi interesat sa-l pun in practica la tara unde semnalul in interiorul casei aproape dispare.Stii sa-mi spui mai multe sau macar de unde sa incep sa caut documentatie despre acest sistem

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ne poate spune cineva unde gasim amplif 2 way?
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@zmeura
    Probabil ca sistemul e pasiv , deci in panoul acela e o antena sectoiara de incapere .

Treaba cu amplificatorul (activ) este ca e destul de scump (cred) si nu stiu daca pentru uz personal "se merita" , doar cum zicea cineva , in cazul unui intreg complex poate.

Varianta releului pasiv , functioneaza atunci cand antena de sus "vede" relativ bine releul . Nu in cazul in care chiar cu telefonul conectat la aceasta , semnalul e slabut .

Deci in concluzie , unde campul e relativ mic, singura solutie este cea cu telefonul legat de cablu si antena sus pe casa

Sa nu credeti ca legand doua antene impreuna se pot face minuni In felul acesta , in toata tzara, ar fi fost doar sisteme pasive de retransmisie

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)