Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Home Cinema (Nilesat) ok ?

Fac apel la cei care pot testa pe frecventa 11977V, SR 27500, FEC 5/6 de pe Nilesat- 7V .Eu nu pot sa prind semnal pe aceasta frecventa. Pe celelalte frecvente unde sunt canale din pachetul Showtime am semnal si totul e ok. Nu stiu daca e lnb-ul de vina...Deci, ca sa revin. Pentru test : ProgDVB + vPlug + http://depositfiles.com/files/161229...-7_OK.zip.html . Ce luati din zip bagati in plugin la ProgDVB si ar trebui sa mearga cele 8 canale Home Cinema din pachetul Showtime. Succes in teste si daca a reusit cineva sa anunte pe forum ca la cate canale am pierdut in ultimul timp poate le castigam pe astea, macar...

P R I M E Mentor
    Posts Thanks / Likes

Dar sa specifice si in ce oras/zona ca eu de exemplu in Timisoara cu o antena de 0.9 prind foarte greu satelitul ala,adicatelea am semnal redus.Sa vedem la altii.
    @fansat.Ai rotit putin spre dreapta LNB-ul?Sa vezi daca ai ceva semnal atunci?
    Offset 0.95m Aluminiu,Lnb 0.3dB,H-H Strong DM2100,DM 500S ,Dm 500HD

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@optimus

Pai asta aveam de gand sa fac desi, naiba sa-i ia de sateliti! Acum m-am uitat pe Lyngsat si am vazut ca frecventa 11977 e pe Nilesat 101 si probabil de-aia nu intra la mine in Bucuresti desi am antena de 1,8m. Alte frecvente intra bine dar cred ca sunt cele de pe 102. Inca n-am verificat. Probabil ca trebuie sa mai rotesc si lnb-ul desi e cam dificil in cazul meu. De-aia spuneam daca reuseste cineva sa prinda Home Cinema cu ce am indicat mai sus sa stiu daca merita efortul.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@optimus

Pai asta aveam de gand sa fac desi, naiba sa-i ia de sateliti! Acum m-am uitat pe Lyngsat si am vazut ca frecventa 11977 e pe Nilesat 101 si probabil de-aia nu intra la mine in Bucuresti desi am antena de 1,8m. Alte frecvente intra bine dar cred ca sunt cele de pe 102. Inca n-am verificat. Probabil ca trebuie sa mai rotesc si lnb-ul desi e cam dificil in cazul meu. De-aia spuneam daca reuseste cineva sa prinda Home Cinema cu ce am indicat mai sus sa stiu daca merita efortul.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Iertare pentru repetarea postarii. Net-ul, bata-l vina...

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

in sud cu 1,8 aluminiu si invacom 40% semnal cu ss2 iar programele sa stii ca sunt free )

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

In Bacau semnal nexam...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi fansat03,

Harta iti indica conturul EIRP al Nilesat,fascicolul Nord Africa.Pentru receptia satelitului iti trebuie o farfurie de cel putin 1.5m ca sa prinzi toti transponderii,polariate V si H.Cel mai slab este cel de 11804 H.Cu o farfurie de 1.1m ai sanse sa receptionezi doar citiva transponderi{12130V,12287V,11900V,de pe acest fascicol,iar de pe satelitul AB4,fost Hotbird,fascicol wide,poti sa prinzi frecventele de subbanda si cele superioare,chiar si cu o antena de 0.90m!

11747 V,27500,3/4-Nivel-64%,Calitate-45%,
    11766 H,...............-N-63%,C-33%,
    11785 V,...............-N-62%,C-39%,
    11803 H,...............-N-61%,C-20%,
    11823 V,...............-N-73%,C-46%,
    11843 H,...............-N-73%,C-33%,
    11861 V,...............-N-72%,C-46%,
    11881 H,...............-N-73%,C-29%,
    11900 V,...............-N-63%,C-59%,
    11919 H,...............-N-62%,C-39%,
    11939 V,...............-N-63%,C-58%,
    11957 H,...............-N-61%,C-30%,
    11977 V,...............-N-62%,C-43%,
    11996 H,...............-N-73%,C-35%,
    12015 V,...............-N-62%,C-43%,
    12034 H,...............-N-62%,C-30%,
    12053 V,...............-N-65%,C-54%,
    12073 H,...............-N-63%,C-33%,
    12130 V,...............-N-65%,C-60%,
    12149 H,...............-N-75%,C-38%,
    12206 V,...............-N-65%,C-61%,
    12226 H,...............-N-64%,C-39%,
    12287 V,...............-N-65%,C-63%,
    12302 H,...............-N-64%,C-42%,

satelitul AB4

12341 V,...............-N-66%,C-92%,
    12360 H,...............-N-64%,C-89%,
    12400 V,...............-N-64%,C-91%,
    10719 H,...............-N-66%,C-88%,
    10719 V,...............-N-66%,C-88%.

Sper sa-ti foloseasca,satelescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E o manevra cel putin bizara... Incepand cu ieri noapte au fost postate pe mai multe forumuri key-le de la Showtime. In cursul acestei zile toate canalele din pachetul Showtime apar la Kingofsat ca fiind free ! Ma gandesc ca ar fi fost ilogic sa mai apara key-le daca tot erau free...Sau poate coincidenta face ca dupa aparitia key-lor respectivele canale sa fie transmise free...In fine. Oricum, nu cred ca trebuie sa ne iluzionam ca minunea va dura prea mult.

@satelescu
    Mersi mult pentru informatii ! Eu am antena de 1,8m si sunt in Bucuresti. Cred ca trebuie sa mai fatzai lnb-ul. Cu AB4 nu am probleme la receptie fiindca intr-adevar fasciculul e puternic. Problema e cu Nilesat 101 , cred.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi fansat03,

Tot pachetul de programe Showtime de pe transponderul 11996 H este FTA si se pot vedea cu orice receptor.Cel putin eu le vad cu cele doua Strong-uri.Semnalul este bun,dar cu conditia ca reglarea si marimea antenei sa fie potrivite!Deci nu trebuie cautate cheile.Totusi mi-ai putea trimite fisierul de pe link-ul de mai sus.Nu stiu de ce nu reusesc sa-l descarc.
    La 1.8m n-ar trebui sa ai probleme de receptie,daca eu cu antena de 1.5m reusesc sa prind acest satelit de la Cluj.Umbla bine la reglaje,si n-ar fi rau sa-ti pui un lnb de calitate/marca.Merita o astfel de antena.Nu-i asa?
    satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi fansat03,

Daca vrei sa-ti reglezi antena,seara si noaptea semnalul creste pe amble polaritati,dar in special horizontala,care in timpul zile nu intra la antene mai mici sau care nu-s bine reglate.Spre miezul noptii si pina dimineata semnalul creste,dupa care pe parcursul diminetii spre amiaza incepe sa scada!Sa tii seama de ce-ti spun acum,pentru a-ti face un plan de bataie la reglare.E de mirare si asa,daca ne uitam pe harta,ca putem sa prindem Nilesat,101,102!
    satelescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@satelescu

M-am dus chiar acum la adresa de mai sus si am putut descarca fisierul fara nicio problema. Daca nu reusesti sa-l descarci vezi ca il gasesti si aici: http://www.satkey.ch/download.php?id=15041 Totusi, nu pot sa inteleg de ce apar key-le, si nu numai pe un site ci pe mai multe, din moment ce canalele din pachetul Showtime sunt free. Dar parca vad ca peste cateva zile vor fi iar codate. Numai bine !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi fansat03,

Am reusit sa descarc fisierul.Merci.Fiind in Irdeto2,m-as mira sa fie valabile cheile pentru pachetul de programe de pe Nilesat.Deocamdata n-am putut sa-l folosesc pentru programele codate.Am folosit ProgDVB,si nimic!Acum am alte prioritati.Poate altadata.Restul programelor,cele doua pachete de pe 11977 si 11996,Showtime,se vad FTA atit cu placa cit si cu receptoarele!
    Azi dimineata am vazut o scadere de semnal pe aproape toti transponderii din cauza cerului prea intunecat din zona mea.Dupa ploaie,totul a revenit la normal,dar cum spuneam mai sus,semnalul pe polaritatea orizontala e in scadere.Te rog,dupa ce vei fi reglat antena ta de 1.8m,sa-mi spui care sint parametrii de receptie pe transponderii din lista mea.O comparatie ajuta pe fiecare,pastrind proportiile in functie de marimea antenei dar si de locatia receptiei.
    succes,satelescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@satelescu

Ai avut dreptate. Spre noapte s-a imbunatatit calitatea receptiei pe frecventele cu probleme in timpul zilei. Sunt sigur insa ca trebuie sa mai rotesc si lnb-ul. Eu am un lnb vechi (Gradiner de 0,7 db). As vrea sa-mi schimb lnb-ul dar la cate pareri pro si contra asupra diverselor lnb-uri am vazut pe forumul asta nu sunt hotarat ce sa-mi iau. In plus pierd si placerea de a butona polarotorul magnetic...
    Tu ce lnb mi-ai recomanda ? Banuiesc ca ai testat mai multe. Inca o data iti spun ca am citit ce s-a scris pe forum dar nu am tras o concluzie. Pareri si pareri...Bine, conteaza si pozitia geografica in aprecierea calitatii semnalului pentru acelasi satelit.
    In ceea ce priveste faptul ca nu ti s-au deschis TOATE CANALELE DIN ****** 2 , nici n-aveau cum sa se deschida. Cu ce a aparut deocamdata pe net nu se puteau deschide decat canalele din Showtime care momentan sunt free. Deci, nu se deschid si cele din pachetul ADD.Toate cele bune !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi fansat03,

Da,am verificat multe lnb-uri,dar cel mai bun este Invacom pentru antena simetrica,cu feedhorn{nu cel de antena ofset}.Eu il folosesc pentru farfuria cea mare.Da rezultate foarte bune la toate capitolele!Pina ce nu o sa verific un MTI blue,este cel mai performant lnb!
    Stiu ca te-ai atasat de Gardiner,dar sa mai faci comenzi in plus pentru polarator mi se pare ca-i pierdere de timp,asta numai daca gasesti o placere mai degraba in accesorii decit in vizionarea programelor.Poti face comparatii intre cele doau lnb-uri si vei vedea ca un Gardiner iti ofera citeva lucruri sigure la receptie,dar se prea poate ca in comparatie cu noua generatie de lnb-uri performante,printre ele e si Invacom,sa reuseti un lucru performant dar,per asamblu,sa pierzi ceva la receptie.Sint convins ca Gardiner-ul de 0.7dB sa fie mai bun decit acele lnb-uri comerciale care au pe eticheta 0.3dB!Nici un lnb,indiferente de ce marca ar fi,nu poate avea 0.3dB,sau 02 dB pe toata banda.Dar receptia semnalului cu probleme,la limita,un lnb cu amplificare mare si factor de zgomot scazut,impreuna cu un receptor cu tuner sensibil iti poate face surprize placute.Cel putin Invacom-ul si Strong4500 se inteleg de minune,incit am obtinut rezultate pe care nu le-as fi obtinut cu altceva!
    Inca odata,dupa ce vei corecta reglajele pe antena ta,te-as ruga sa ne spui ce valori de semnal ai obtinut pe Nilesat?Daca ar fi in fiecare zona a Romaniei un om interesat sa prinda satelitii sau transponderii cu problema,si apoi sa ne puna pe forum rezultatele la care ajunge,am putea sa facem harta receptiei a satelitiilor pe fiecare zona,asa cum se facea pe vremuri de catre Info-Satelit!
    satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)