Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: S.S.2 / USB

The Master of the Beasts Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default S.S.2 / USB

Stimati colegi R.D.I. stiu ca a mai fost deschis topic de acest fel , dar nimeni nu l-a luat in seama lasand omul care a intrebat cu un gust amar despre R.D.I.
    Chiar nimeni nu are mai de mult ast fel de S.S.2/USB si chiar nimeni nu poate da vreo explicatie despre cat este de bun sau rau , avantajos sau dezavantajos ?
    Eu de exemplu de doua zile am astfel de scula si pot sa va spun ca merge OK cu toate programele cunoscute , se patchuieste la fel si ceva extrem de interesant , am vaga impresie ca este mult mai bun decat cel de pe placa , avand un tuner ceva mai puternic , pt. ca la scanarea Hotbird mi-a dat o groaza de canale in plus fata de SS2 normal nemiscand antena ... pareri ? impresii ? am drteptate ? Exista cumva alt suport tehnic mai bun decat cel de pe CD ? Vreau sa zic ca merge cu softurile actuale fara sa fac update de driver si ca pe CD prezinta DVB Viever cu plugin in el care se lasa patchuit fara probleme...Alt-Dvb nu face nici o gluma de ex. nici un blocaj sau restart sau mai stiu eu si ceva foarte important nu este in contact direct cu placa de baza alimentandu-se direct de la priza , spun asta ca celalalt SS2 normal de care cu greu am scapat mi-a busit doua placi cu toate avertizarile voastre , pe bune nu fac misto si nici reclama , tot ce vreau sa spun este ca se merita chiar daca este putin scump , si vreau parerea voastra ca sa pot sa o pastrez si pe a mea hai nu fiti rai luati-va de mine contraziceti-ma sau aprobati-ma si astfel afla si altii mai incepatori pe care nu-i baga nimeni in seama...

S,altare si s'ucces !

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu ce sa-ti spun pt ca nu am avut pe mana varianata pe usb prea mult timp.In timp-ul cat am incercat-o mi s-a parut aproximativ egala cu varianta pci (poate cu o mica sensibilitate mai buna la tuner dar nu foarte mult).In functionare de durata nu am avut posibilitatea sa o incerc si nu pot sa-ti spun mai multe.Apropo cat mai costa usb-ul acum

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@bilibistrocu

Daca nu ti s-a raspuns e ca foarte putini au varianta pe USB. Nici eu n-o am si nici n-am avut ocazia s-o testez. Dar daca tu esti multumit de ea ce mai conteaza? In ceea ce priveste versiunea PCI probabil face probleme pe unele placi de baza ieftine. Eu in decurs de 3 ani am avut 3 placi SS2 pe 4 placi de baza diferite Gigabyte, 2 ASUS iar acum MSI si nu mi-a facut probleme. De asemenea am mai montat si la alti dar tot pe placi de baza din categoria mai grea si nu face probleme. Si comanda montura HH. Dar repet sunt cunoscute unele probleme cu placile de baza. Probabil ca as fi luat si eu pe USB dar era prea mare dif de pret la vremea aceea (de altfel si acum e aproape dubla) asa ca am preferat sa investesc suplimentar in placa de baza.
    Ce intelegi prin " DVB Viever cu plugin in el care se lasa patchuit fara probleme"?
    Si acum ca ti-ai luat-o ce-am mai putea noi spune daca e buna-rea. Foloseste-o tu cat mai intens si spune-ne tu noua daca s-a meritat.
    Teacher

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

S-o ..patchuiesti " sanatos !
    Parerea mea este : cea mai stupida combinatie intre caracteristicile deviceurilor pt pc - costa cit ss1 ( mina 2 -a) si merge ca un ss2

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Salut,
    am un SS2 USB de citiva ani.
    Il folosesc numai impreuna cu un laptop. Merge excelent cu ProgDVB.
    Cu Alt-DVB sint ceva probleme la scanare.
    Datorita vitezei reduse pe USB (max 12Mb/s) nu am reusit niciodata sa vad un canal HDTV.
    Nu stiu daca modele mai recente merg pe USB 2.0 la 480 Mb/s.

The Master of the Beasts Mentor
    Posts Thanks / Likes

OK va multumesc pt.raspunsuri , intr-adevar numai folosind-o imi voi da seama de performante , de avantaje , dezavantaje , etc...
    Mie imi merge excelent cu Alt-dvb , am usb 2.0 si n-am testat viteza dar observ ca merge , ramane sa continui si promit sa va comunic despre ceea ce poate in plus sau in minus fata de varianta pci , intr-adevar functioneaza excelent si cu prog-dvb si cu my theatre , eu zilele astea incercand cateva combinatii , acum ramane sa apara ceva keys care sa deschida ceva palpabil s-o vad de ce-i in stare ,iar despre HDTV ramane sa testez si va anunt...

S'altare si s'ucces !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)