Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default O parere legata de BOOM

(+)

•Programe proprii.
    Idee si concept nou pentru piata romaneasca

•Retea de distributie
    In orice oras poti gasi receiver + kit si mai ales nu e nevoie de cozi si facut liste

•Campanie publicitara
    Pentru prima data cand un provider DTH aloca campaniei publicitare un buget asa mare.Rezultatele se vad,lumea stie acum cate ceva de oferta Boom

•Site de prezentare
    www.boom.ro este bine structurat contine toate informatiile de care un potential client are nevoie

•Imagine
    Nu au fost semnalate fluctuatii mari ale nivelului de semnal.

•Piratare
    Nivel de piratare 0 in acest moment deoarece folosesc ultima versiune oferita de NDS.Din toate testela facute nu am reusit decat sa fac DM sa recunoasca cartela dar nu sa si decodeze.
    100% va fi imposibil pe termen scurt sa se reuseasca vizionarea in cardsharing.

(-)

•Receiver
    Cel mai slab dintre toate receiverele oferite de platformele autohtone
    Pret nejustificat de mare
    Meniuri incurcate , viteza de raspuns foarte mare(extrem de lent) si restrictivitate totala

•Vanzare
    Distributia la pachet (rec+antena+montaj) va duce la pierderea unui segment important din piata.

•Instalare si activare
    Cele mai hilare lucruri legate de montajul unei antene poarta marca Boom TV ( vopsea , fotografi , instalatori cu un comportament cel putin ciudat)
    Activarea cartelei se face cu mare greutate.

•Programe proprii
    Vom face o analiza si a grilei a fiecarui program BOOM.Toti cei cu care am discutat si-au exprimat dezamagirea legata de grila de programe ce contine filme vechi , slabute si reluate chiar de cate doua ori pe zi.
    Raport calitate/pret defavorabil clientului.

•Imagine
    Nu sunt campioni mondiali la macroblocuri dar si imaginea lor patrateste destul de evident iar LCD-urile Samsung folosite la standurile de prezentare nu sunt cea mai buna solutie deoarece aceste probleme sunt usor de remarcat de catre potentialul client.
    Probleme majore cu transponderul Adisam ( nu e vina lor dar puteau introduce cele 3 programe pe propriile TP-uri si rezolvau problema)

Pachet facut dupa reteta europeana
    Manageri evrei
    Piata romaneasca

Concluziile le trageti voi !
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Man, sper ca treaba cu ( + ) so o citeasca si cei de la DigiTV, poate rezolva MINORELE probleme legate in special de distributia de echipamente si calitatea imaginii. Chiar mi se pare aberant sa lasi clientii sa astepte saptamani intregi pentru a intra in posesia unui receptor Digi...ca sa nu mai vorbesc despre dezastrul cu activarea si dezactivarea cartelelor platite pe cateva luni...
    Chiar nu se poate rezolva aceasta problema; chiar asa de incompetenti sunt angajatii DigiTv incat nu sunt in stare sa vada ce abonat a platit in avans pe 6 luni si sa nu-i intrerupa vizionarea pe receptor... Sunt abonati care stau in locuri greu accesibile, nu au telefoane si se trezesc ca au ramas fara imagine la Digi desi au platit anticipat...Ce pot ei sa faca

Este cazul sa nu mai vedem paiul din ochiul altora, ci barna din ochiul propriu...

P.S. Ce se intampla cu subtitrarea la Discovery Channel
    Salut Prieteni!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La + mai era si calitatea antenei Gibertini (sa stiti ca intr-adevar se misca foarte putin la un vant puternic, deci rezista fara sa se deregleze ceva)

La - va disparea in curand obligativitatea cumpararii kitului complet & instalare
    Tot la - Am discutat cu un instalator si mi-a spus ca nu a primit ordin expres sa trimita fotografii cu antena... deci nu au mai cerut si fotografiile
    Sigilarea insa se face, pentru acordarea garantiei
    Da, la activare poate dura mai mult dar poate dura si 5 minute, din cate am aflat

@Fanta, sa inteleg ca au venit sa-ti monteze Boom ?
    Ai vazut instalatori cu comportament ciudat ?

Eu raman la parerea intiala... Romania va avea 2 mari operatori DTH, mai exact Digi TV si Boom TV (ca putere financiara & abonati), cu sanse sigure sa reziste indiferent de numarul abonatilor (aici ma refer la Boom)
    Eu cred ca in final vom vedea si custodie receptor (poate tot kitul) la Boom...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

•Programe proprii
    Vom face o analiza si a grilei a fiecarui program BOOM.Toti cei cu care am discutat si-au exprimat dezamagirea legata de grila de programe ce contine filme vechi , slabute si reluate chiar de cate doua ori pe zi.
    Raport calitate/pret defavorabil clientului.

Iata citeva titluri. Ce-or fi DVD pirat? Nu filmele verii pe canalele Boom.
    Gladiator
    Grinch
    Pitch Black
    U-571
    Screwed
    American Pie 2
    Billy Elliot
    Bridget Jone's Diary
    Midnight Run
    Ed TV
    D-Tox
    Mummy Returns
    Spy Game
    Big Lebowski, the
    Bird on a Wire
    Nutty Professor, The
    Nutty Professor II
    Long Time Dead
    Liar, Liar
    Empire
    O'Brother Where art Thou?
    On the Edge
    Captain Corelli's Mandolin
    Mickey Blue eyes
    Notting Hill
    Kindergarten Cop
    Backdraft
    40 Days and 40 Nights
    Big Fat Liar
    Bourne Identity
    SHANGHAI KNIGHTS
    RECRUIT, THE
    HOPE SPRINGS
    SEABISCUIT
    EVELYN
    BRUCE ALMIGHTY
    CONFESSIONS OF A DANGEROUS MIND *
    COLD CREEK MANOR
    PIRATES OF THE CARIBBEAN: THE CURSE OF THE BLACK PEARL
    SIXTH SENSE, THE
    101 DALMATIANS (1996)
    DANGEROUS MINDS
    ROYAL TENENBAUMS, THE
    TAKE THE MONEY AND RUN
    CON AIR
    UNBREAKABLE
    COYOTE UGLY
    FACE OFF

Cam slabute si cam vechi. Cred ca au niste vechituri si pe Classic sau pe Indiene, sau pe Karaoke sau pe ...... Digi Info- supercanal propriu de mare audienta.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura
    Uaaau!Gepeto vezi ca Fanta a deschis acest topic!
    Stai linistit, e o critica constructiva
    Oricum, cateodata este mai bine sa-i spui omului in fata ce parere ai, decat sa-l pupi... si pe la spate sa-i infigi cutitul.
    Salut Prieteni!

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Si iar isi fac aparitia angajatii BOOM pe forum... Asa din cand in cand, cate putin

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

De ce oare oferta verii ? Din cate stiu "bombele" apar in grila televiziunilor dupa 15 septembrie deoarece vara nu e anotimpul cu cele mai bune audiente.

Doua chestii :
    -de ce oare aceste filme nu se regasesc ACUM in grila cand Boom are nevoie de promovare si de acaparare a pietei ?
    -aceste titluri nu se recomanda deloc programelor PPV ci mai degraba canalelor tematice.Chiar si asa multe filme au fost deja difuzate de Pro TV si Antena 1 ca sa nu mai amintesc de HBO.

Pace voua si salutari domnului Druica !

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Doua chestii :
    -de ce oare aceste filme nu se regasesc ACUM in grila cand Boom are nevoie de promovare si de acaparare a pietei ?
    -aceste titluri nu se recomanda deloc programelor PPV ci mai degraba canalelor tematice.Chiar si asa multe filme au fost deja difuzate de Pro TV si Antena 1 ca sa nu mai amintesc de HBO.

Fanta
    RDI Team

- Din pacate, PPV-ul in Romania nu este o alternativa viabila pentru DTH-uri. Consider ca o oferta de canale tematice, cum are Boom - Action, Comedy, Children etc, ar fi mult mai rentabila financiar si ar atrage mai multi clienti.
    - Singura solutie 100% viabila pentru PPV sunt meciurile de fotbal. Sa recunoastem, cine nu ar da 2 Euro ca sa vada meciurile Stelei, Rapidului etc. in direct. Dar in rest
    Salut Prieteni!

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto
    - Singura solutie 100% viabila pentru PPV sunt meciurile de fotbal. Sa recunoastem, cine nu ar da 2 Euro ca sa vada meciurile Stelei, Rapidului etc. in direct. Dar in rest
    asta ai spus-o la vrajala?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

De ce oare oferta verii ? Din cate stiu "bombele" apar in grila televiziunilor dupa 15 septembrie deoarece vara nu e anotimpul cu cele mai bune audiente.

Doua chestii :

Pace voua si salutari domnului Druica !

Fanta
    RDI Team
    Cita Expertiza!? Ramin uimit. Deci vara sa nu se mai bage filme? sa se puna romante si manele? Sau valsuri, pentru cei mai cu mofturi din targhet
    Pentru cele doua chestii
    Acum sunt alte filme vezi programele pe www.boomtv.ro La fel de prafuite si de invechite, Bandits, Insider, Amelie, Whole nine yards...
    Astea nu sunt la PPV ci vor fi canalele PTV (PAy TV) Action, comedy, Romance....
    Hm punctul unu mi-e cam neclar... stilul prolix ma impiedica sa gasesc ideea afirmatiei. Daca poti sa refrazezi.

Dar sa nu eludam citatul . Chestiile vechi si slabute sunt printre cele enumerate mai innainte sau le stim din reclamele Digi etajul doi? Interesant ca au aparut asa... ca din senin foarte multe topicuri despre toti concurentii Digi , toate nefavorabile acestora., tocmai cdupa boom-ul cu transponderul X

P.S Cine-i asta, Druica.? Dau o bere daca -mi raspunzi.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@cd
    Stiu ca intelegi ceea ce am scriu eu in topicul anterior dar iti place sa dai alta turnura discutiei.
    Transponderul 4 ce se afla in teste la BOOM nu reprezinta nimic spectaculos daca ne gandim ca in scurt timp vom avea TP 8 la Digi TV.
    Ai remarcat ca pe acest board exista topicuri impotriva tuturor providerilor asa ca aparitia unei analize facute unui operator la doua luni dupa lansare nu reprezinta nimic spectaculos cu atat mai mult nu face parte din categoria atacuri la adresa lui Boom.

Cat despre acesl domn Druica dansul e un fost director al lui PRO TV Ploiesti (CANAL 48 ).
    Asta nu e raspuns care sa merite o bere asa ca ziua de azi o sa o continui cu paharul de apa minerala ce-mi tine companie pe birou.

Fanta

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Transponderul 4 ce se afla in teste la BOOM nu reprezinta nimic spectaculos daca ne gandim ca in scurt timp vom avea TP 8 la Digi TV.

Fanta
    nu conteaza ca DIgi va avea 8 TP, poate sa aibe si 30 din partea mea. Cite sint pt RO?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@cd
    Stiu ca intelegi ceea ce am scriu eu in topicul anterior dar iti place sa dai alta turnura discutiei.
    Ai remarcat ca pe acest board exista topicuri impotriva tuturor providerilor asa ca aparitia unei analize facute unui operator la doua luni dupa lansare nu reprezinta nimic spectaculos cu atat mai mult nu face parte din categoria atacuri la adresa lui Boom.

Cat despre acesl domn Druica dansul e un fost director al lui PRO TV Ploiesti (CANAL 48 ).
    Asta nu e raspuns care sa merite o bere asa ca ziua de azi o sa o continui cu paharul de apa minerala ce-mi tine companie pe birou.

Fanta

Asta cu turnura chiar mi-a placut . Daca stam sa facem o analiza a incoerentei discursului si a lansarii de petarde cred ca unii de pe-aici s-ar califica cu usurinta la spartakiadele speech-urilorr , faza pe Balcani. Vorbesti despre programe dar o-ntorci ca la Ploiesti (de unde e ,se pare ,si acest domn Druica) si o luam pe miristea stelara cu nu's ce transponder 4 ( BTW e adevarata asta cu transponderul 4 la Boom? Ca nu am studiat presa). Totul ca sa salvam niste aparente si sa le impunem ca adevaruri axiomatice si sa dam noi trend-ul comercial. ... Mama ce-am scos-o . Cred ca targhetul lui Boom o sa inteleaga. Asa ca daca vrei dezbateri... tia-ai pus forum la dispozitie. Cred ca fenomenul de "obiectivare" subita a unor analisti "dezinteresati" al fenomenului detehas romanesc, trebuie sa inceapa cu un post de genul DECLARATIE DE INTERESE.ALE MODERATORILOR Asta este o atitudine morala inainte de a da verdicte si sentinte .

Nu-ti mai dau nici o bere mai ales ca Ploiestiul e departe de Bacau . Ramii la apa ta minerala. Sper sa nu bei" Izvorul Min(ci)unilor"

Nu stiam ca Pro Tv are post in Ploiesti.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@cd
    Lasa-ma cu faze de genul Bacau sau Pro Tv Ploiesti.Stii la fel de bine ca si mine ca stiu ca postezi din Bucuresti si ca ai acelasi IP ca si colegul tau de "suferinta" .
    Subiectul Druica este inchis pentru mine pentru ca prefer sa continuam orice discutie in spatele unui nick name.

Nu am nevoie sa fiu apreciat de nimeni si cu atat mai mult nu cred ca e cazul sa dau socoteala ce interese imi ghideaza actiunile mele.In plus nu am nevoie sa fiu prieten cu reprezentantii providerilor pentru ca eu incerc sa promovez serviciile lor si nu invers.

Verdicte , analize si comentarii voi mai expune pe acest colt de net chiar daca acest lucru va deranja pe multi dintre cei ce viziteaza acest site.

Fanta

Stii care-i culmea , sunt convins ca echipa romana din cadrul lui BOOM este formata din profesionisti desavarsiti dar din pacate asta se intampla cand decizia finala o au evreii si NDS.
    Have a nice day !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@cd
    Lasa-ma cu faze de genul Bacau sau Pro Tv Ploiesti.Stii la fel de bine ca si mine ca stiu ca postezi din Bucuresti si ca ai acelasi IP ca si colegul tau de "suferinta" .
    Subiectul Druica este inchis pentru mine pentru ca prefer sa continuam orice discutie in spatele unui nick name.

Nu am nevoie sa fiu apreciat de nimeni si cu atat mai mult nu cred ca e cazul sa dau socoteala ce interese imi ghideaza actiunile mele.In plus nu am nevoie sa fiu prieten cu reprezentantii providerilor pentru ca eu incerc sa promovez serviciile lor si nu invers.

Verdicte , analize si comentarii voi mai expune pe acest colt de net chiar daca acest lucru va deranja pe multi dintre cei ce viziteaza acest site.

Fanta

Stii care-i culmea , sunt convins ca echipa romana din cadrul lui BOOM este formata din profesionisti desavarsiti dar din pacate asta se intampla cand decizia finala o au evreii si NDS.
    Have a nice day !

Iata o atitudine mai sanatoasa. Asta cu Nick-ul. Aia cu nu am nevoie.... Cred ca este putin trasa de.. cablu. Cred ca ai nevoie de aprecierea utilizatorilor de pe acest forum, ca nu multi te stiu din civilie. si, de aia ,cind faci analize trebuie sa spui daca interesele personale nu iti afecteaza cumva obiecativitatea sau echidistanta. Pentru ca volens nolens ( eu cred ca mai mult volens) esti un lider de opinie pe-aici. In occidentul la care faci atit de multe ori referire posturile de televiziune care transmit stiri despre companiile care le opereaza sau cdespre cele care au interese comune cu ale patronatului se face o mica precizare. Postul nostru este detinut de compania .....sau are actionar majoritar..... Aprecierile din final cred ca ar trebui sa-i maguleasca pe cei "superprofesionistii"de la Boom. dar iarasi vin cu conotatii negative .
    Have a nice week

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)