Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default comanda polarizoarelor magnetice

Recitind postarile din topicul "Parabole pe vremea lui Ceausescu", m-a cuprins o nostalgie de nedescris Daca am dat jos din pod vechiturile de LNB-uri pentru a face cateva poze, iar acum cateva zile am intrat in posesia unui exemplar de ODU (Outdoor Unit) din anii '80, am zis: hai sa retraiesc cateva clipe din acele vremuri! Chiar daca la prima vedere totul pare a fi foarte simplu, in lipsa unui receptor adecvat nu pot face comanda la polarizoarele magnetice. In speranta ca cineva ma poate ajuta cu o astfel de schema, va salut si va doresc o zi cat se poate de frumoasa.

Cu stima,
    dante2
    "The Truth Is Out There"

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

La receiverele vechi analogice, polarizarea se facea printr-o bobina in jurul feedhornului pe care se aplica, printr-un cablu separat (2 fire) o tensiune de 0 sau 12V, in functie de polarizarea canalului.
    Ce vremuri... la tipurile si mai vechi, se foloseau doua LNB-uri montate la 90° si trebuiau 2 cabluri coaxiale pana la receiver. Alta metoda de schimbare a polarizarii era cea mecanica, un mic motoras care rotea o sonda in interiorul feedhornului (trebuia cablu cu trei fire).

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Metoda de schimbare a polaritatii de care amintesti, a ramas actuala, se foloseste la toate corotoarele (de ex. Chaparral) cu 2 lnb-uri (unul in banda C, altul in banda KU) si la care ai posibilitatea de-a avea toate celor patru tipuri de polarizare (h,v, stanga, dreapta): motorasul de care amintesti (cu trei fire: 5V, skew si ground) roteste 'sonda' in jurul axei horn-ului cu aproximativ 180° (+90 - - 90°) determinand tipul de polarizare.
    Exista (existau) putine receivere care au sistem de comanda pentru asa ceva, prin `93 aveam un Pace analog care-mi 'ducea' si polarizorul si actuatorul si 'stia' si banda C. Astazi au mai ramas (din cate stiu) numai Echostarurile(AD 3000 si 3600 - nici astea nu se mai fabrica).
    In acest caz nu se mai pot folosi lnb-urile obisnuite de astazi, cele universale (14/18V pentru schimb de polarizare) ci asa numitele lnb-uri de banda larga (sau dual-lnb) la care pe 14V ai banda joasa (pana-n 11,7GHz) si pe 18V banda inalta (peste 11,7GHz). Astea erau de fapt lnb-urile folosite pe vremuri, de fapt erau folosite in tandem, unul pt joase si altul pentru inalte.
    Primul Dual l-am cumparat in `92 (nu mai eram in tara), era un Philips, cu un receiver cu decodor D2MAC incorporat, pe vremea aia nordicii erau pe Astra (mama ce programe faine erau) si erau codati in euroscrypt S si M. 'Cartela' are pe ea un chip tip Pic si e pe-o bucata de textolid, cheile veneau din Polonia.
    Radulescu

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

ai aici pentru unul mecanic
    http://perso.orange.fr/rri/fanatic2.htm

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Polarotor magnetic

In afara de bobina polarotorul mai avea si o ferita.Curentul prin bobina este de aprox 70mA.

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Cea mai haioasa metoda de a schimba polaritatea am vazut-o in urma cu cativa ani la un prieten. O aplicase pe vremea cand inca nu aparusera polarotoarele cu bobina si miez de ferita . Sistemul consta dintr-un motoras cu reductor care rotea intreg LNC-ul in jurul axei cu 90 grade!. Era destul de mic si bine lucrat ca sa nu umbreasca prea mult suprafata antenei. Bineinteles ca era astfel montat la antena incat LNC-ul sa se afle tot timpul in focar. Nu stiu daca il mai pastreaza, dar daca da, voi incerca sa obtin o poza cu el.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)