Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Integrare subtitrare in imagine?

Stie cineva cum pot face asta? Cu ce program le pot imbina?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

VirtualDub Mod Aici
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

ok, am downloadat programul, l-am instalat dar nu gasesc nimic de subtitrare prin el.....subtitrarea e sincronizata cu filmul si vreau sa obtin un singur fisier din ele...poti sa-mi explici pe scurt?
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

nu am mai facut de mult dar din cite imi aduc aminte pasii sint urmatorii:
    selectezi filmul
    mergi la video - filters - add-subtitler si dai OK.in fereastra care apare dai open si incarci subtitrarea
    intri la styles si setezi:
    - font EastEurope butonul font si alegi Arial - regular - 19 sau 20 - Central European si dai OK
    - la Outline Width treci 1 iar la Shadow Depth treci 2.
    - restul setarilor le lasi pe default.
    intri la video-compression si alegeti codecul, dupa care save as
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@bazil0101
    am reusit...multumesc mult..
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Bazil & Yang...

Saritzi cu BERE la baiatul

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

WebMane, tu dai berea la baiatu, ce crezi ca reclama la site tau e gratuita :P
    www.puiu-zone.com

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Berea virtuala e servita.....sanatate!
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Este foarte bine pt. .AVI dar pentru un .mpg fara reencodare exista vre-un program ceva...?
    Teach me...please !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default x vid empeg4

dar cu xvid empeg4 cum ramane chiar nu este nevoie asa cum il mai poti viziona pe un DVD PLAYER FARA XVID

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Am si eu o rugaminte: am facut tot ce este descris mai sus, pentru a pune subtitrarea peste imagine, dar am obtinut un fisier de ordinul a 60 GB!
    Mi se pare cam mare. Oare ce trebuie sa fac ca sa obtin fisier normal, adica 700-800 Mb.Trebuie setat VirtualDubMod intr-un anume fel? Sau trebuie comprimat dupa ce se pune subtitrarea peste imagine.
    Multumesc pentru rabdare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am incercat si eu cred ca de vreo 4 ori dar nu vrea nu stiu care este problema fac absolut tot ce zice la acel site cu explicati la subtitrare permanenta ,dar mie nu imi iese absolut nimica.Am incercat si cu Auto GK dar acolo cum mia explicat altcineva caci cu tasta Ctrl + F8 poti deschide cartela unde poti pune subtitrarea dar nici o sansa ,Va rog datine si noua astora care vrem sa facem un lucru,datine explicati mai deschise.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

A fost scris pt un incepator asa ca iertati explicatiile pentru lucrurile evidente in cazul vostru ::.....

Subtitrarea trebuie transformata, in caz ca nu este deja, in format .srt (cel mai uzual se gaseste
    in format .sub -->se potriveste pe mai multe Dvd-playere)

Pt. a vedea formatul subtitrarii trebuie activat din windows sa putem vedea extensiile pe care le
    au toate fisierele...(ex. nume fisier.txt ; etc.srt ; etc.avi ; etc.mpg ; etc.pdf ; etc.exe)

Daca subtitrarea are probleme cu diacriticele (sh; tz; etc) este necesara "tratarea" ei cu Office Xp
    Se deschide subtitrarea cu Microsoft Word; Din meniul View(vizualizare) se alege aspect pagina Web
    Din meniul Tools(instrumente)se alege Potrivire text intrerupt; Din lista de limbi care apare se alege romana
    Se da ok urmeaza o conversie iar ceea ce rezulta se trece cu copy&paste intr-un fisier gol facut cu Notepad
    Se da un nume fisierului si se salveaza indiferent de atentionarile pe care sigur le va face windows-ul
    Fisierul va fi salvat cu extensia .txt dar imediat dupa salvare i-l redenumim cu nume film.srt si vom avea
    acum o subtitrare fara diacritice dar perfect lizibila

Se deschide subtitrarea cu programul srt2ssa se stabileste marimea fontului culoarea si pozitia in
    film (incadrarea) si se da convert...va rezulta un fisier care va avea extensia .ssa

Se deschide filmul in Virtual dub si se verifica parametrii la care a fost facut filmul: File ->file information
    Ce ne trebuie noua este Data Rate unde vom gasi o cifra intre 600(calitate slaba daca filmul are 150 min)
    si 1000 (cit mai mult cu atit mai bine); se noteaza acea cifra pe care o vom baga in setarile de codare
    din codecul Divx (daca modificam acea valoare se va modifica dimensiunea filmului rezultat)

Din meniul Video ->Compresion se vor vedea codecurile instalate in respectivul calculator; de aici se alege
    codecul divx si se intra in configurarea lui cu butonul Configure(indicat o varianta mai noua a codecului 5.2.1)
    aici, la Bitrate se pune cifra pe care am pus-o deoparte mai devreme; la Encode-mode se alege 1-pass se da OK

Acum se merge la Video->Filters->Add si din lista se alege al 4-lea de jos Subtitler->OK;
    in banda goala se alege subtitrarea cu butonul din lateral Browse si se cauta calea unde
    avem salvata subtitrarea cu extensia .ssa (alta oricum nu vede...) Daca vrem sa vedem ce
    am facut apasam Show Preview si mutam cursorul de jos intr-o zona a filmului unde are subtitrare
    si pentru pasi mici se apasa butonul cu cheita-inainte pina apare un moment cu subtitrare
    Daca va place culoarea subtitrarii pozitionarea si marimea fontului se da OK pina la fereastra de baza

acum din meniul File sa alege Save as avi... si se stabileste un nume si o cale unde va fi salvat filmul

Acum se face o cafea, se bea cu sotia si se pot face si alte lucruri interesante in doi pt ca timp este suficient
    pina o sa mai putem folosi pc-ul (cel putin durata filmului) Procesoarele Pentium sint ceva mai rapide dar diferentele
    sint de ordinul secundelor/minutelor

Subiectul editare video este muuult prea complex pt a-l putea rezuma la o pagina de text dar odata ce
    vezi o cit de mica realizare proprie incepi sa vrei mai mult si vine un moment cind devii maniac ca mine
    ca altfel nu scriam eu ditamai pagina si sa pierd doua ore din putinul meu timp liber de navetist....)))
    Teach me...please !

barbitoplast Teacher
    Posts Thanks / Likes

un alt HowTo,
    integrare subtitrare permanenta AVI/MPEG/DVD
    http://romania-uae.com/file/HowTo_sub_winavi.pdf
    Dream 7000,Db2(Nokia),Db1(Nokia),eMetaBox1,SS2
    DREAM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)