Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: Emtech 100

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Emtech 100

Ma poate ajuta cineva cu un patch pentru acest EM 100 free to air
    flo

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi fpacurar,

As vrea sa ma insel,dar nu cred ca este patch pentru Emtech!Producatorul corean al receptorului,mai ales prima serie,100,l-a lasat orfan,dovada ca nu prea gasesti o versiune noua a soft-ului.Singurul avantaj al Emtech-ului e ca are inclus protocolul Satcodx!Cu alte cuvinte,poti actualiza satelitii si transponderii de pe adresa www.satcodx.com.Atit!
    satelescu

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@fpacurar

din pacate nu exista patch (si nici nu a existat vreodata) pt acest receiver

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Va multumesc.
    flo

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu pot decat sa confirm ca oferta de soft pentru eMTech 100 este mai mult decat saraca... practic, exista pe net prima versiune de soft (din 2001), adica aceea care a fost in receptor la data cumpararii, si o versiune din 2002, care aduce intr-adevar un meniu mai placut si ergonomic, 32 sateliti in lista principala (in loc de 16) si nu in ultimul rand setari USALS!
    In caz ca nu aveti aceasta ultima versiune de soft, o gasiti pe Crosat (la other receivers > emtech) si o puteti pune atat cu loaderul EMupgrade cat si cu EmEdit
    Cele doua site-uri care contin firmware-ul din 2002 sunt:

http://www.gbsat.com/support.htm (S000d119-200-142.bin)

http://www.kristal.com.au/software.html (version 1.42 1 Jan 2002)

Practic, softul pentru EMTECH 100 s-a oprit la nivelul anului 2002
    Am cautat si incercat 2 zile la rand alte compatibilitati (inclusiv patch-uri) dar fara succes... ba chiar era sa-l bulesc definitiv dupa ce am bagat un soft oficial EMTECH FTA de generatie noua (acum EMTECH = HOMECAST)
    care a intrat ok in receiver dar apoi l-a facut varza (am avut orga de lumini pe ecran... verde, gri, negru, apoi reset si iar in culori )
    Oricum, daca vreti sa vedeti cum arata acum EMTECH-urile, intrati la:

http://www.homecast.net/

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi rz+,

Care din cele doua link-uri e versiunea cu protocolul USALS dar care sa nu-ti dea bataie de cap,cum ai patit tu.Nu de alta,dar as vrea sa ajut un amic fara sa-mi creez probleme in plus.N-am timp de pierdut sa repar ce fac cu mina mea!Si sa nu uit:spune-mi ce versiune e cea pe care o recomanzi?Eu stiu ca ultima era,daca memoria nu ma insala,0.51,si nu 0.48,cit este{sau au fost pe diferite site-uri},cea care o gasesti chiar pe site-ul oficial.Daca ceva nu se mai potriveste din trimiterile la versiuni si site-uri legat de Emtech 100,imi cer scuze anticipat.Nu-l mai am,drept pentru care sper sa fiu scuzat daca gresesc cu referintele!
    Ce inseamna si ce aduce EMTECH-HOMECAST,mai ales ce inseamna ultimul termen?
    satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@satelescu, HOMECAST e noua denumire... din cate vad, au o acum receptoare foarte competitive (info despre scule sunt chiar pe site-ul ala)

Foloseste link 2 caci acolo este si fisierul CLEAN.bin pe care trebuie sa-l introduci initial, inainte de a baga noul firmware (altfel nu te lasa)... asta inseamna ca se pierde totul cu CLEAN.bin, deci este necesara inca o data munca la introdus frecvente si scanat (daca salvezi inainte ce ai avut, e tot degeaba... nu-ti mai accepta inapoi salvarile din cauza schimbarii unui ID)

Deci, dupa update cu link 2, apare:

Model ID D119
    H/W Version 2.00
    S/W Version 1.42

Deci nu te lua dupa cifrele S/W caci difera de la un ID la altul... o sa incerc sa fac 2-3 poze cu telefonul la meniu...

Eu am patit-o cu altceva... nu cu versiunea aia care stie si USALS
    M-am jucat prea mult cu tot felul de softuri ''clone emtech'', de la JEPPSEN, STARSAT, GBSAT, noile HOMECAST
    Interesant ca unul din ele mi-a intrat cu mesaj ok la sfarsit dar... telecomanda moarta, adica nu a fost si telecomanda compatibila cu aceea ''clona emtech''

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)