Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default O parere despre Epson Projector EMP-TW520

Salut,

Incerc sa intru pe piata de HD dar nu cu un TV,mai bun e un Video Projector.

Ce parere aveti despre asa ceva:

http://komplett.ie/k/ki.asp?sku=317436&view=detailed

Multam anticipat.
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Proiectorul este bun , dar atentzie , nu are rezolutzie nativa HDTV
    (1280x720) ci 1280x768 ! Preferabila oricare alternativa de la
    sfarshitul mesajului .
    Shi pentru ca probabil putzina lume shtie , Epson este producatorul
    panelurilor LCD din proiectoarele marilor firme Panasonic, Sanyo ,
    Hitachi .
    Singura problema care ramane este sursa de semnal care ar trebui
    sa fie HD legata prin conectorul HDMI pentru a nu mai fi folosit
    scalorul intern al proiectorului (cam toate in gama asta de pretz
    au un scalor slabutz).
    Alternative : Panasonic PTAE900, Sanyo PLVZ4 , Hitachi PJTX200 shi
    chiar Epson EMP-TW600 .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Atentie la perioada de viata a lampii! Nu te tine mai mult de un an, ar fi bine sa te interesezi de la inceput daca se gaseste usor si mai ales cat costa. Eventual fa-ti o provizie de 2-3 bucati.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

durata de viata a unei lampi este de aproximativ 2 ani. asa in coditiile in care folosesti surogatul numit tv intre 4-8 ore zilnic.
    chiar astazi am scimbat lampa de la un retro LG --pret de cost fara iva 213-214euro.
    sfat: nu opri niciodata retroproiectorul din buton dupa utilizare.pune-l in standbay intr-o prima etapa deoarece lampa are alaturi de ea in aceasi camera un ventilator de racire ,rolul este binecunoscut.
    tranzitiile bruste o pot deteriora foarte repede.
    LG-ul a suferit astfel de tranzitii prin caderea repetata a curentului electric in zona respectiva.
    asa ca ai un cutit cu doua taisuri in casa. asigura-te ca nu te confrunti des in zona unde stai cu probleme de acest tip. altfel va trebui sa scoti relativ des bani din buzunar.

cezar

Junior, da' cresc Mentor
    Posts Thanks / Likes

sau iti iei un UPS si ai scapat de belele
    xyboox. Din Transilvania.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Multam de sfaturi...

Pana la urma...m-am decis pentru acest model Infocus IN74 DLP
    si cu un screen de 234 cm x 132 cm 16:9 sper sa ma "duca" fara nici un upgrade vreo 3-5 anisori...

Bafta...

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

In sfarsit,m-am decis pentru Epson...nu stiu de ce !
    L-am instalat,merge OK.
    Zgomotul produs de fan nu e sesizabil daca nu ii dai atentie,dar totusi cateodata se simte,daca stai si il asculti (familia nu l-au auzit inca)!

Calitatea nu e rea,depinde de ce sursa de video ii dai.Eu folosesc video-composite pentru Dream si SVideo pentru dvd.E o diferenta mare intre ele.O problema mare am avut cand a trebuit sa imi fac cabluri de lungime mare,sa pot connecta echipamentul cu projectorul.

Dimensiunile screenului sunt mari si chiar de la 5 metri iti "arunca" o imagine de acopera tot peretele...Unii se plang de dureri de gat,atat de mult au de baleiat capul sa poate "citi" tot ecranul !

In modul "dynamic" este foarte luminos,chiar te dor ochii.Il folosesc in modul "living room",unde se vede bine si acceptabil.

Remote control-are un buton unde poti "ilumina" tastatura noaptea,asta ca sa nu umbli dupa butoane...

Voi reveni...cu DM8000

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)