Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 267
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Parabole pe vremea lui Cuza

Eu sunt destul de mic fata de voi si am citit pe net de existenta parabolelor pe vreamea lui Ceasca.Era voie?Ce programe se prindeau?Care-i povestea cu receptoarele ABACUS facute in Bucuresti?Ce diametrul aveau antenele?Ce zicea securitatea cand le vedea pe case?Chiar as fi incantat sa aud povesti din aceea vreme.
    ROMANI prin nastere,OLTENI prin gratie divina!

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Am construit una pe timpul ala impreuna cu fratele meu dupa o revista nemteasca. Am facut-o din plasa de sarma si dupa ce am urca-o noaptea pe bloc a doua zi ne-au aruncat-o jos de nu am mai putut-o repara. Bineinteles ca am dat si extemporal pentru asta. Auzisem si de Abacus insa pana una alta ne-a pierit cheful...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Decis sa incepem cu inceputul.
    1988.Un unchi de-al meu care lucra in acea perioada la ambasada sua obtine o autorizatie pt instalarea unei antene parabolice la domiciliul sau.Dupa citeva incercari de montaj si totodata de receptie a ceva semnal, esuate bineinteles , o abandoneaza in curte.Sistemul era compus din parabola 1,5 fibra de sticla cu montura polara, lnb pe care nu scria decit "made in england" si un receptor hand made in carcasa de plexi vopsita pe interior in gri si care nu putea receptiona decit 8(opt) canale, avea un modul de acord scos de la un tv alb negru cu opt butoane(sic!)De remarcat ca mai avea un potentiometru scos pe panoul frontal cu rol de treshold!( care ulterior s-a dovedit a fi extrem de folositor) si inca unul pt sunet.
    1989. Intru in posesia sistemului si mascat fiind(locuiesc la curte) incep testele .Timp de citeva saptamini cind aveam putin timp liber frecam antena dar nimic.Am abandonat-o si eu crezind ca e ceva defect. Timp de doi ani de zile nu am mai miscat-o si de oftica nici nu am mai incercat sa ma documentez.
    Dupa vreo trei ani in 93 la insistentele unui prieten am reluat cautarile unui satelit si dupa vreo 2 zile cind ne-a venit ideea sa urcam televizorul sus pe casa am vazut o tresarire pe ecranul elcromului si de atunci totul a fost mai simplu..Am avut noroc chior doarece totul depindea de doua mari coordonate: pozitia satelitului si freq. pe care emitea un canal, iar noi necunoscind nici una dintre ele trebuia sa le intersectam pe amindoua in acelasi timp.Practic unul invirtea incontinuu de rotita la acord iar celalalt misca antena usor stinga dreapta.Noroc ca jucaria de rec avea culmea iesare a/v pe mufa bnc, iar prietenul meu , un excelent electronist imi instalase un modul a/v in tv luat de la un tv sh nemtesc ca altfel nu aveam nicio sansa.
    Deci primul canal pe care l-am prins a fost SUPER CHANELL un excelent canal de muzica la 13 E , iar din acord am mai prins TV5 si DW atit. Dupa citeva zile , incercind sa mai fac citeva reglaje , am aflat intimplator ca daca irasucesc lnb-ul apar alte programe.Apoi pe acel satelit au inceput sa emita rai1,2,3 , tve, inter star, show tv, etc.
    Dupa citeva luni am cumparat o carticica "GHIDUL RECEPTIEI TV SAT"
    pe care am citit-o in citeva ore si in care am aflat raspunsuri la multe intrebari cum ar fi polarizare, arcul polar si care m-au scos din ceata.
    Pe atunci receptionam intre 10.950-11.700 nu stiu daca din cauza lnb-ului sau din cauza rec-ului.
    Dupa ce au inceput sa apara firmele de profil am schimbat lnb-ul cu un Gardiner de 0,6 care avea chiar si 0,5 in anumite frecvente(conform buletinului de calitate), antena cu una de provenienta ucraina de 1,8 de la ABACUS si recul tot de la ABACUS fara telecomanda.
    vreau sa zic ca am ramas dezamagit de calitatea imaginii la rec abacus (ma refer la culoare si contrast) comparativ cu primul rec cel artizanal, si oricit am incercat nu am reusit sa il gasesc pe cel care l-a construit. Cu siguranta era un geniu in materie de electronica.
    Mai apoi am schimbat rec-ul abacus cu un model mai nou cu telecomanda, mi-am luat si un polarotor electromagnetic rusesc PORADI parca se chema si cu ajutorul fituicii pe acele timpuri TV SATELIT am trecut la actiune.Astra, canale de calitate pentru acele vremur, RTL, SAT1, 3SAT, PRO7, EUROSPORT, SKY NEWS, SKY ONE(emitea in clar pe atunci) MTV ,etc.Mai tirziu am adaptat la actuatorul manual al antenei un motoras de stergatoare de parbriz de dacie si am reusit sa ma duc pina la mediaset (60E) si espn+ country music television CMT(27,5W)
    Daca nu v-am plictisit am sa revin cu continuarea, acum tre sa plec.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Excelenta ideea topicului si interesanta povestioara lui butterfly (asteptam continuare) si alte istorisiri din aceea perioada.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

22.martie.1988. Odorheiu-Secuiesc. Antena 1,2 m, fibra de sticla, LNB 1,2 dB, receiver fabricat acasa de tatal meu. Primul post receptionat: 3sat (cam pe la ora 20:00 ). Singurul satelit receptionat era pe 13 grade Est (parca Eutelsat I F1 ?), si daca tin eu bine minte, (amintiri din copilarie - aveam 12 ani) erau doar cateva canale: 3sat, Super Channel, Eurosport (doar 2 ore/zi la inceput) si parca FilmNet - codat. Mai am undeva VHS-uri iregistrate la vremea respectiva.
    Receptorul era full home made, nu avea memorie, doar doua potentiometre, unul pentru video iar altul pentru frecventa audio (de la 5 la 8 MHz).
    Dupa cateva luni sau poate un an s-a lansat Astra 1A, pe care erau o "gramada" de canale, Screensport, Sky News, Sky Movies (codat), etc.
    Mai tin minte tot prin 89-90, s-a lansat Kopernikus, primul satelit DBS, care din pacate nu se putea receptiona la noi.
    Antena era instalata pe balcon, si in afara faptului ca de cateva ori am fost amenintati prin telefon, ca antena trebuie data jos, nu s-a intamplat nimic "interesant".
    Au fost super vremuri, sa te uiti la un meci din Cupa Campionilor pe Rai Uno sau Rai Due, comentat de faimosul Bruno Pizzul.
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

De pe la sfarsitul anilor '80 am avut satelit, antena de 1,6 sau 1,8 prima data. Cu montura, iar apoi taica-meu i-a montat si motoras. Era ilegal dar mai vedeai cate un bloc cu o oala pe acoperis...

Pe 3sat ma uitam la fiecare cursa de DTM. Am mai prins Sat1, Eurosport, dar alte programe nu mai tin minte.

Evident ca programele nu intrau perfect . Depindea f mult de starea vremii, de vant si de ora zilei.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, foarte interesant thread-ul

In cazul meu, totul a inceput (putin inainte de '89) dupa ce am vazut poze in jurnalele de moda (gen OTTO, etc.) cu sistemele de satelit nemtesti la aprox 3-4000 de MARCI (sisteme FTA, pentru canale gen RTL, SAT1, 3SAT, etc)
    Antenele aveau parca 1.3M iar LNB-urile un factor de zgomot de 1.7dB

Ok, eu insa deja vedeam in Romania instalate antene prin balcoane, pe case, unele chiar foarte la vedere (tin minte ca in DEVA erau foarte multe in afara balconului) dar nu gaseam o sursa pentru achizitionare (cel putin a antenei)
    Am incercat prin cineva (de la ICA Ghimbav, care incepuse productia de offset-uri inainte de '89) sa cumpar antena dar fara reusita deoarece erau ''abonati'' la ele numai secretari de partid, militieni si securisti
    Deci asta inainte de '89... fara reusita pentru mine

Ok, imediat dupa revolutie (in primavara '89) am fost luat cu forta in armata si astfel nu am avut timp de sateliti (in societatea libera deja aparusera celebrele garaje-fabrici de antene din fibra de sticla + receiverele artizanale, dar si importuri cu scule adevarate japoneze sau nemtesti.
    Astfel, m-am bagat si eu in '91 la acele ''importuri'' si am achizitionat antena mica din avatar (0.9M) si un LNB japonez - cu un extraordinar 0.9dB factor de zgomot
    LNB= 40.000 LEI
    ANTENA = 20.000 LEI
    Asta la un salariu mediu de 7.000 LEI, din cate imi aduc aminte (toamna '91)... o adevarata avere
    Din pacate, nu mai tin minte cat a costat primul meu receiver satelit, produs de ELECTRONICA INDUSTRIALA (avea telecomanda!) dar tin minte ca m-a tinut exact 3 luni dupa care a decedat la datorie
    Am luat rapid un excelent RADIX 3000S cu 95 memorii canale care functioneaza perfect si acum!
    Nu mai putin de 70.000 LEI am dat pe el... cu banii dati pe toata instalatia puteam cumpara o dacie relativ noua!

Primul satelit ?
    La intamplare a fost, cu antena in cele 2 maini (inca nefixata pe un suport)
    Eutelsat-ul de la 16'EST (deci am nimerit bine, chiar in zona fierbinte cu sateliti) si acolo am dat peste niste spanioli codati in nagra (dungi colorate pe ecran) dar si turci, daca imi aduc aminte
    Am gasit apoi (dupa ce am fixat antena pe o teava, in balcon) si 19E si 13E, inclusiv 42E si 27.5E (Country Music Television era acolo si radio britanice) si ceva mai tarziu 62 sau 66E unde erau canalele Berlusconi de azi.
    Asta a fost prima mea deschidere la antena... dar asta am reusit numai dupa ce am luat din librarie vreo 2 carti foarte tehnice despre acest hooby
    Era sa uit... actualizarea listelor se facea manual, prin scanare sa vezi ce a mai aparut nou
    Revista Tele Satelit International aparea numai o data pe luna... abia atunci vedeam exact ce e cu postul x sau y

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by butterfly
    1988.Sistemul era compus din parabola 1,5 fibra de sticla cu montura polara, lnb pe care nu scria decit "made in england" si un receptor hand made in carcasa de plexi vopsita pe interior in gri si care nu putea receptiona decit 8(opt) canale, avea un modul de acord scos de la un tv alb negru cu opt butoane.
    Pot sa copiez de la tine,ca si la mine era la fel!

Eu aveam antena in gradina.
    30m de cablu
    PS:
    Mai era si Teleclub pe satelit!
    Calculatorul meu atunci a fost un Sinclair Spectrum "handmade" in carcasa de HC-85.

48kb memorie si prog. au fost pe banda de la "Tesla"!(magnetofon)
    Info=Pe casetofon mergea mai prost!
    Dreambox 7020HD V2 / Dreambox 800HD

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Teleclub - corect! Parca era un post elvetian cu filme, dar era codat. Rareori, la inceputul filmelor pentru cateva minute era in clar.

Offtopic: Banda de magnetofon Ce tampit am fost, eu m-am chinuit cu casetofonul si CIP-ul meu vreo 5 ani!
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Din cate am inteles antena mea offset din aluminiu de 1,4pe 1,2 a fost fabricata la Ramnicu Sarat prin 1988 sau 1989.Primul ei posesor a folosit-o pe vremea lui Ceausescu fara probleme.Se spunea despre el ca ar fi un electronist cu relatii la securitate.In 1991 am cumparat-o de la el cu tot sistemul ce se mai alcatuia din lnb echostar cu zgomot de 1,6db-ce era partea cea mai scumpa a sistemului si receptor hand made.
    Receptorul avea reglajele luate de la un vechi tv alb-negru Snagov.Prindea numai astra si in mod ciudat nu mergea pe nici un alt satelit.Am pus antena pe 16 si 13 est dar prindea un singur canal care in 15 minute se deregla iremediabil.Mai avea si un volmetru precum si 3 potentiometre audio.Ciudat era ca semnalul nu era deloc stabil,astfel incat la fiecare 10 minute trebuia sa reglez imaginea din receiver.
    Dupa aceea am rotit lnb-ul si am prins MTV,din care cauza am avut neintelegeri cu tata ce prefera canalele germane de pe cealalta polaritate.
    Prin 92 sau 93 mi-am cumparat un receptor abacus.Acesta avea un afisaj electronic de la 0 la 99 pe care se derulau canalele,2 butoane channel up\down si 2 rotite de reglaj.Se pare ca mergea reglat pragul de demodulare! Mi-am luat apoi un polarotor rusesc si un lnb gardiner de 0.9 precum si un receptor cu telecomanda "manhattan 4000".In 94 sau 95 i-am pus la farfurie montura polara si motor de strergator de parbriz pentru raba si am prins si Berlusconi(Intelsat 602-63 grade est).Iar schimbarile au tot continuat de-a lungul vremurilor.
    Vad ca multi useri au povesti relativ asemanatoare in ceea ce priveste echipamentele de la inceputuri.Eu am invatat sa reglez antena din tv-satelit si apoi din info-satelit.
    In final tin sa mentionez ca folosesc aceeasi farfurie fabricata in Romania prin 88-89 si ca merge in continuare exceptional.Aluminiul e sfant!

"Say hello to my little friend"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

nu cred ca ar trebui sa ma bag in discutie pt ca nu am decat un an de cand am intrat in aceasta familie , un bun prieten de-al meu are mare boala pe astia care i-au totul de-a gata , deci baietii astia care s-au chinuit singuri de au facut ceva sunt de apreciat.
    primul receptor-unul nemtesc cu telecomanda analog
    antena 0.9
    primul satelit astra 19
    primul canal BBC World

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default semnalele satelit in anii 90

da corect, am avut in 1991 un receiver HINARI cu 72 de canale, insa semnalul era slab ASTRA 1 a si 1 b se prindeau slab cu antena de 1,80 parabla de fibra, doar cand cerul era limpede semanlul era fara pureci analogici. pe timpul acel aprin 92 se gaseau ceva decodoare pirat pentru canalele olandeze rtl 4 si rtl 5 care erau codate in cod analogic luxcript foare usor de spart.
    semnaul pe eutelsat parca era mai tare, pe 13 grade emitea acel super chanel care avea muzica dar cel mai bun pe ASTRA era SKY one care era in clar pe atuncea. era un program UK top 40 cu un prezentator Pat sharp in 93 am scris la un concurs top 40 si am castigat 10 cd uri cu genesis originale. de la virgin records.
    cmt europe era mai greu de prins pe 37 grade west la fel si 62 est unde emiteau italia1 si rete 4 si can 5.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

octombrie '87
    1).Receiver analogic:confectionat artizanal de cineva de prin HUNEDOARA(mare parte din piese, se spunea ca proveneau de la rachete sol-aer de la H***g)
    panoul frontal era de speriat: potentiometre/intrerupatoare/lampi
    2).Antena parabolica de 1,8m din fibra placata cu folie de aluminiu(cred ca adusa de la vreo bucatareasa west-germana) din Cluj.
    3).Mecanism de antrenare surub piulita
    4).Cuplaj int. de sig. cu "splint/sirma"
    5).Motor de stergator de tractor.
    6).Sursa de alim de la o"sc. generala"
    7) LNB SHARP cu "extraordinar" factor de zgomot 1,2
    .Cablu dublu ecranaj-coaxial(ni s-a recomandat sa fie cit mai scurt)
    ===========================================
    Cost inst/montaj: ~100.000 lei vechi

Receptie:-ASTRA 19.2E si Astra 28E

Posturile care mau impresionat:
    SKY Movies,.....,SKY ONE
    RTL Veronique
    3 SAT
    FILMNET
    Lifestyle

PS. La trecerea in era digitala a SKY-ului('dec89) m-am si lasat de microb... pina anu trecut cind m-am imbolnavit din nou.

Stiti vreun tratament

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by first_zipper
    placata cu folie de aluminiu(cred ca adusa de la vreo bucatareasa west-germana)
    Am avut si eu pus.
    Folie de aluminiu (din west) lipit cu "prenadez".
    Dreambox 7020HD V2 / Dreambox 800HD

Andreas
    Guest

Quote Originally Posted by rz +
    tin minte ca in DEVA erau foarte multe in afara balconului
    Prea multe nu pot sa va spun despre satelit de dinaintea revolutiei, eu am prins acest hobby mult incoace, dar fiind din Deva pot sa va spun ca poate prima parabolica din tara aici a aparut, fiind cu mult inaintea revolutiei.
    Tin minte ca trebuia sa vina Ceausescu in vizita la Deva. Toti cei cu parabolice au fost obligati sa le intoarca sau sa le ascunda prin balcoane pt. a nu fi vazute .
    In anul revolutiei pot sa va spun ca, cam la 3-4 blocuri exista cate o parabolica. Era chiar cineva care avea 2 parabolice, va spun in continuare si de ce. Devenii au fost "cablisti" inaintea revolutiei ... marea majoritate a celor care aveau parabolice dadeau cablu la diversi abonati - 150-200 lei / luna abonament . Aici si marea vanatoare de semnal, neexistand o ecranare buna cablurile, amplificatoare puternice - "hand made" - marea majoritate a receivere-lor scotand semnal RF pe canalul 2, atunci sa vezi lite aruncate pe cablu pt a capta semnalul de cat mai aproape, sa vezi dipoale imense (pt canal 2) pe la balcoane. Ei cel care avea 2 parabolice era cel mai cautat pt. a avea cablu de la el, ca dadea 2 programe diferite , Tot el fiind si primul care a infiintat o firma de cablu in Deva. Cred ca in perioada premergatoare revolutiei 3/4 din deveni prindeau cate un "semnal" sau aveau cablu de la unul din "provider-ii" care aveau parabolica. Intr-un fel mi-e dor de vremurile alea, mai ales de SKY Mouvies, atunci era transmis necodat, imi amintesc ca atunci am vazut prima data Alien. Ei ce vremuri....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)