Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor! Instalare antena in Germania!

Buna!
    Unde e BUBA!?
    Mica mea "problema":
    Locuiesc in Hamburg - Latitudine 53,54N Longitudine 9.99E.
    Dupa ceea ce am gasit eu in web => Orientare antenei 193.57 - deci 13,57 de la sud inspre vest. Unghiul de elevatie al antenei 28,08. LNB-ul circa 8. Antena e de 80cm. Am o busola si chiar si un "gasitor" de SAT (SAT-finder). Oricit o bizii numai nu gasesc satelitul care trebuie ((. Ce gresesc!? Dau de Hotbird cred cu 700 de programe ... Cit e de "sensibila" afacerea!? Cit de la "fix" trebuie ajustat totul!? Caci si busola danseaza citeodata in toate directiile !?
    Daca nu receptionez O DATA semnalul de pe Intelsat 10-02 banuiesc ca nici nu se activeaza cartela!?
    Multumesc anticipat ptr. ajutor.
    O zi buna

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Salut.
    Si eu m-am razboit ieri cu o antena de 80, dar ceva mai la sud de tine. Ce am observat e ca nu am reusit cu scula lor sa prind semnalul, cu toate ca am invartit de antena vreo 5 minute.
    Am incercat cu alt receiver sa prind Astra. Dupa ce am reusit in cca 30 de secude am fixat antena pe verticala si am rotit-o spre vest pe una din frecventele de la DTH (12687) si cu celalalt receiver am prins imediat semnalul. Initail am avut undeva la 46%, ca apoi sa rotesc de LNB in sensul acelor de ceasornic vreo 8 grade ca semnalul sa ajunga la 98%.

Adrian.
    PS: Daca eram m-ai aproape de tine te ajutam cu placere.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default :-)

Quote Originally Posted by adipopa
    Salut.

Buna!

Si eu m-am razboit ieri cu o antena de 80, dar ceva mai la sud de tine. Ce am observat e ca nu am reusit cu scula lor sa prind semnalul, cu toate ca am invartit de antena vreo 5 minute.

Ce unghiuri ai folosit? Eu am invirtit 2 ore si nimica ...

Am incercat cu alt receiver sa prind Astra. Dupa ce am reusit in cca 30 de secude am fixat antena pe verticala

Ce legatura are Astra cu Intelsat-ul? au acelasi unghi de elevatie!?

si am rotit-o spre vest pe una din frecventele de la DTH (12687) si cu celalalt receiver am prins imediat semnalul.

Tot nu inteleg ... Cum ai ... nu imi dai un nr. de telefon si te sun deseara scurt (pe e-mail)?

Initail am avut undeva la 46%, ca apoi sa rotesc de LNB in sensul acelor de ceasornic vreo 8 grade ca semnalul sa ajunga la 98%.

Deci se poate . Si merge cartela!?

Adrian.
    PS: Daca eram m-ai aproape de tine te ajutam cu placere.
    - orice ajutor si asa e mai mult decit deloc .
    Merci!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ce legatura are Astra cu Intelsat-ul? au acelasi unghi de elevatie!?
    Da din pozitia noastra au cam acelasi unghi si eu sunt la 9 est cu longitudinea.

Ce cred ca gresesti tu e orientarea in principiu calculul e simplu antena trebuie orientata la poz geografica a ta + pozitia geostationara a satelitului (asta pentru vest, ca pentru est e cu -)

adica 9,9+1 = 11 vest, acolo trebuie sa gasesti satelitul
    Iar astra e 19-9,9=9 est adica f. aproape de acelasi unghi dar spre est, asa ca elevatia ar trebui sa fie buna, daca prinzi astra. Care e mai usor, daca ai antene in jur, te ei dupa ele.

La mine buba era la elevatie, antena de la RCS are un sistem de elevatie de sa ma ... ceva pe el.

Deci se poate . Si merge cartela!?
    Merge, am sunat la ei, am prins din prima legatura telefonica. Cei drept am sunat inainte de a pune antena ca rea deja tarliu si se inchidea la ei. Dar dupa ce am pus-o in 2-3 minute s-a facut lumina.

Adrian.
    PS: Iti dau adresa mea de main pe PM.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si eu am primit azi recieverul din Ro si antena ma montato in 2 minute.La mine a fost mai simplu:eu am avut sina cu 4 LNB si atunci am anulat Amos de la 4 si am mutat lnb cc 2 cm spre west si gata a fost tot.Acu am 98% semnal,iar kartela a fost aktivata deja in Ro.Merge totul struna dar se vede pe el ca e BILLIG reciever,nici skart bucse nu are ci un adaptor.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)