Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default help receiver analogic

receiverul are doar 2 butoane pe eu, up/down la canale... atat

pe telecomanda are urmatoarele butoane ( ) cu optiunile:

sys
    1. LNB 1 - 8
    2. 1 - 11500
    3. AFC / -

video
    1. 1 - 11999
    2. h - v
    3. CLNP / nor / NAC
    4. hi / Lo

audio
    1. 0 - 865 (din pas in pas, nu consecutiv)
    2. No50 / Nv17 / Nonr

in afara de astea are butoanele standard (cifre, volum, mute, power, sleep etc) si:
    store
    fav/main
    EXT

de asemenea o chestie ciudata e ca are de 2 ori butoanele pentru channel (up si down)
    mentionez ca display'ul receiver'ului e ca la ceasurile digitale, deci redarea mea s-ar putea sa difere de ceea ce scrie de fapt acolo, pt. ca nu ma pricep

PROBLEMA:
    cum sa-l pun sa vada canalele de pe astra ?
    receiverul este Skymaster xl 14s , analogic din cate pot sa-mi dau seama, conectat la LNB analogic pe astra (cel putin cred), pe o oala offset de 90 care are inca un LNB digital setat pe hotbird (conectat la ss2).
    Lnb'ul digital e in centru, iar cel analogic e in stanga lui.
    cand LNB'ul digital era pe astra, in receiverul analogic conectat la lnb'ul analogic prindeam 3 canale (tv5 monde, unul unguresc si inca unul...)

1.ce setari sa fac la receiver sa prinda ce transmite astra analogic ?
    2.cum scanez dupa canale cu receiverul ?
    eripitur persona, manet res

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

ca si clarificare pentru tine , nu exista lnb digital si lnb analogic , poti foarte bine sa legi recieverul tau analogic la lnb-ul "digital" avand in vedere ca si cel digital e tot analogic

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ia de aici
    http://www.ses-astra.com/consumer/si...SCH_080606.xls

tre sa le introduci manual.
    Live-your-dream

19°/16°/5°/-1° @75

AydenCJ
    Guest

Default analogic

eu am un Techworld 1000 pe care l-am utilizat circa 6 ani telecomanda e vai de capul ei dar e setat pe Astra. cred ca trebuie sa cauti cu tuning +/- sau sa introduci frecventa direct dar tinand cont de o cifra pe care o are LNBul, ceva diferente intre frecventa oscilatorului local si nu mai stiu ce, asa ca treci receptorul in mod programare (eu apasam pe butonul VF) si cu Tun+/- incrementam decrementam frecventa, apoi cand imi placea ce vedeam pe ecran, ma refer desigur sa am cat mai putini pestisori, si daca sunetul era OK, de obicei la sunet setezi A702 sau A720 pt ca pe alte frecvente intra posturi de radio) apoi eu pe telecomanda mai am un buton cu care alegeam tonurile mono, stereo L o limba, R alta limba (in cazul Eurosport-EN/GER sau ARTE FR/GER), mai este un buto ncu care alegeam sa dau 22kHz si mai este un buton cu care puteam alege banda audio, 1130/1250 nu stiu ce... asta aparea pe afisajul aparatului. Mai am fasit un buton F0/12 care daca il apasam aveam parca imaginea mai curata si mai saturata.. dupa setari trebuia facuta memorarea cu confirmare prin apasarea a 2 taste. Mentionez ca am folosit receptorul cu un LNB Cambridge JUNO II AE,
    Daca poti fa o poza a telecomenzii si incercam sa ii dam de capat. Atentie!, nu stiu la al tau cum e dar la al meu am observat ca prin scoaterea si introducerea rapida a stecherului in priza sau la o cadere foarte scurta a tensiunii se reseteaza memoria.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cele mai noi au meniul pe ecran.daca este cazul si la tine,pozeaza si pune
    poza

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)