Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DEZASTRU FRATILOR!

Sunt din Tirlisua (BN) si vreau sa va intreb ce pot face cu rizivarele,televizoarele,sculele electrocasnice.Au fost acoperite de 2 metri apa,iar dupa ce s-a scurs apa au ramas sub un juma de metru sub mol.
    Celor care le-a luat rizivarul cu cartela de Max sau Digi ce sa le spun ?Multi vin si ma-ntreaba "ce facem domnu?"
    tot eu...la bine si la greu....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Scuza-ma ca te intreb,esti asigurat?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

La receptoare poti sa incerci sa le speli bine in alcohol sanitar pe urma sa le pui la uscat si s-ar putea sa invie (unele) depinde cat timp au stat in namol.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ma tem ca la modul in care ne expui problema .... cu greutatiile tale de vorbire .... esti unul dintre cei care beneficiaza dupa urma acestor catastrofe naturale.... "curatand" casele oamenilor de bunuri.

Nu pot sa cred ca un om care i-a fost ingropata casa sub 2 m de apa... isi pune problema de un amarat de receiver, care costa infirm de putin pe langa casa omului.
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa vedem ce putem face... pentru inceput am nevoie de nume si codul numeric personal al fiecaruia sa facem niste verificari
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

perfecta dreptate are armandino , am vazut la stiri in seara asta masini ingropate in noroi iar proprietarii se gandeau cum bine zice si armandino la case in prima faza

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Scuze ca am fost "vocea"unor consateni si va multumesc pt acuzele aduse.Rog sa-mi fie sters userul si pt mine rdi nu mai exista.
    tot eu...la bine si la greu....

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@vexxato
    Ai dreptate sa fi suparat , eu chiar am primit la Mirosat o gramada de telefoane unde mi se semnala aceasi problema.
    Gest urat facut de cei ce-l acuza degeaba pe acest instalator.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@vexxato
    Noa, ca nu-i inca de plecat definitv. La cetatzenii cu Digi - cum le-a fost contractul. Presupun ca se reinnoieste abonamentul. Receiverele rezista - scoase de sub namol, curatzate, puse la uscat ca-n filme, dupa care recuplat la tensiune. Sanse de supravietuire 75 la suta. Televizoarele cu tub - sanse vreo 3 la suta. Alte televizoare - depinde de model, astea fara tub nu cred ca patzesc mare lucru. Restul de electrocasnice - care, cum le-o fi norocu...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@vexxato
    Maine o sa ai un raspuns in ceea ce priveste receivere Digi TV.Ceea ce tine de Max contacteaza-l pe newsat.
    Nu cred ca ai instalat vreodata Focus

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui
    ........ Receiverele rezista...

Scuze, dar nu ma pot abtine:

"Tarlisua, 20 de grade, coafura rezista"

In rest, doar de bine. Nu-i plang prea tare pe cei de acolo, si-au facut-o cu mana lor. La cat lemn au furat din padure si la jaful facut in zona, pedeapsa lui D-zeu era o chestiune de zile. Si nu ma contraziceti ca stiu exact ce vorbesc.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu pun la indoiala bunacredinta a lui vexxatto , insa acolo lumea chiar nu are altceva ce face decat sa isi repuna antenele pe casa ? Care casa , care antena ?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default luati-o usor ..

Luati-o usor prieteni ! Omul este bine intentionat ! problema exista ... deci trebuie rezolvata !
    Toate piesele montate intr-o sursa sau pe o placa de baza sint etanse constructiv ( daca nu este asa este un defect de fabricatie ! ) asa ca poti scufunda placa de baza si / sau sursa in apa , poti s-o lasi la "muiat" dupa care s-o speli cu o pensula sub jet de apa... esential este s-o usuci perfect ... poate dura chiar doua zile pana se evapora apa din locurile cele mai ascunse ... dar sansele de reusita sint de peste 90% !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ca fapt divers: am o cunostinta , depanator TV, care aplica metoda ,,extrema " a in****rii in apa sau alcool si apoi a uscarii celor mai jegoase componente din televizoarele care stateau ani in sir in baruri (pe la tara), bucatarii sau cine mai stie pe unde, ca sa poata remedia ulterior defectiunile.Majoritatea televizoarelor erau insa SH-uri aduse din Jarmania.Chiar recomanda calduros metoda, cu conditia sa ai mare rabdare cu uscarea , chiar trei zile daca se poate.Si nu se plingea de lipsa de clienti in ciuda metodelor lui dubioase.

zu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: luati-o usor ..

Quote Originally Posted by mihaip
    Luati-o usor prieteni ! Omul este bine intentionat ! problema exista ... deci trebuie rezolvata !
    Toate piesele montate intr-o sursa sau pe o placa de baza sint etanse constructiv ( daca nu este asa este un defect de fabricatie ! ) asa ca poti scufunda placa de baza si / sau sursa in apa , poti s-o lasi la "muiat" dupa care s-o speli cu o pensula sub jet de apa... esential este s-o usuci perfect ... poate dura chiar doua zile pana se evapora apa din locurile cele mai ascunse ... dar sansele de reusita sint de peste 90% !
    Si daca aparatele erau sub tensiune?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)