Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Ce placa video?

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce placa video?

Pt. un sistem xp 2200+ 256mb ss2 rev. 2.6 ce placa video merge mai bine pt. prog. codate?
    optiunile care mi le permit sunt:
    geforce 4mx
    geforce fx5200
    radeon 9000
    radeon 9200
    Oricum placa sa fie pana in 85 euro.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

radeon

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am Radeon 9200 si sunt multumit de ea. Ai grja ca varianta SE e mai slaba...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Radeon 9000 Pro e cea mai buna la jocuri 3D dar FX 5200 are in plus suport DX 9 insa e mai slaba la performanta . Pentru vizionare TV cu placa DVB tot aia e oricare placa ai alege pt. ca toate au deocdor hardware MPEG 2 ( TV prin satelit este MPEG 2 ca si DVD ) iar calitatea imaginii 2D tot aia este .
    Daca nu te intereseaza jocurile cauta un MX 440 SE sau un Radeon ( oricare ) sau chiar si un ATI Rage 128 Pro ca incepand de la asta a introdus ATI deodare hardware MPEG 2 in timp ce la nVidia s-a introdus abia de la Geforce 4 MX 440 .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

radeon am si eu (9500)si sunt multumit de ea.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default CE PLACA VIDEO?

Despre fx 5200 cu toate ca are suport directx9 am auzit ca performantele ei lasa de dorit, insa are avantajul ca se poate face overclocking. La radeon 9200 n-am auzit despre performantele ei in directx9, insa stiu ca nu merge overclocking-ul pe ea.Ma intereseaza si jocurile ca doar nu dau o gramada de bani pe ea doar pt. tv satelit.
    Mersi pt. raspunsuri, mai astept si altele in special de la cei care au avut experiente cu astfel de placi.
    Ma intereseza care sunt avantajele si dezavantajele placilor si daca a incercat cineva overclocking pe ele.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Radeon 9200 nu suporta DX 9 deci de aia nu ai auzit de performantele ei dar oricum nici cu FX 5200 nu cred ca vei juca ceva DX 9 , eventual poate obtii cateva frame-uri pe secunda sa vezi cum arata jocul .
    Cu overclockingul sa sti ca nu e asa simplu . Chiar daca sunt cipuri care suporta overclocking mai bine decat celelalte nu e o regula si nu iti garanteaza nimeni ca la FX 5200 poti sa faci OC mai bine decat la 9200 . Conteaza foarte mult norocul ( ce cip prinzi pe placa ) dar mai ales producatorul placii de video . Pt. OC serios ai nevoie de cooler bun pt. cip ( nu din ala pasiv ci cu ventilator ) si de memorii de calitate pt. ca daca nu faci OC si la memorii nu obtii prea mult .
    FX 5200 chiar si cu OC este insa tot o mata lesinata . Dovada este FX 5200 ULTRA care desi are atat frecventa chipului cat si a memoriilor cu mult mai mari decat vei obtine din OC la o FX 5200 are tot performante dezamagitoare .
    Eu as zice ca desi deocamdata nu exista o placa video ieftina cu performante bune cea mai rentabila ar fi Radeon 9000 PRO sau Radeon 9100 . Bineintels ca daca gasesti Gefroce 4 TI 4200 sau Radeon 8500 ( chiar si LE ) la un pret bun merita sa le iei . DX 9 de calitate nu gasesti la o placa sub 100 $ .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Calitatea imaginii e mai buna la ATI decit la Nvidia. Optez pt ATI daca gasesti -> 8500 merge mai bine decit 9000 (atentie la sufixe LE ...etc). Conteaza pt overclocking calitatea memoriilor si producatorul placii (Gigabyte, Leadtek). Si jocuri in afara de Doom III nu stiu sa-ti faca vreunul probleme deocamdata -> asta numai daca nu vrei sa ai un scor mare in 3D Mark Si nu uita de iesirea tv sau mai bine VIVO ca e pacat !
    Bafta!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Ce placa video?

In ultimele zile mi-am ars ochii in monitor cautand informatii pe net despre subiect si lucrurile sunt mai complicate decat credeam.Din tot ce-am citit rezulta urmatoarele lucruri:
    1.Placa sub 100$ nu merge nici macar binisor in Directx9.Deci jocurile mai noi ies clar din discutie.
    2. Producatorul placii video trebuie sa fie unul cunoscut.
    3.Trebuie sa fiu atent la frecventele proc. si memoriei(sa fie cat mai mari).
    4.Interfata memoriei sa fie pe 128 bit, cele pe 64 sunt teapa.
    5.Latenta memoriilor sa fie cat mai mica.
    Tinand cont de specificatiile de mai sus am gasit 3 placi care le supun discutiei:
    Ati Radeon 9000 pro
    Ati Radeon 9200 pro
    Ati Radeon 9100
    Chestia cu 9200 care suporta Directx9 am citit-o intr-o oferta, cred ca era o greseala.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Radeon 9000 Pro sau 9100 sunt bunicele iar 9200 e doar un 9000 cu suport AGP 8X care de fapt face cam 1-2 % in plus la performanta deci nu conteaza fiind mai mult pt. ca sa dea bine ( la fel ca DX 9 FX 5200 ) . Daca gasesti insa 9200(Pro ) cu frecventele la memorii ale lui 9000 Pro e buna si aia daca nu e mai scumpa .
    Nu uita insa de placile vechi Radeon 8500 si Gefroce 4 Ti care sunt mult mai bune decat 9000, 9100 ( 8500 LE ) sau 9200 ( 9000+AGP 8 X) .
    Cel mai bine ar fi sa gasesti un TI 4200 pe la 100 $ pt. ca deocamdata e cea mai buna solutie .
    Daca mai astepti 1-2 luni apar cred si XGI Volari si poate au ei ceva mai bun desi sunt cam sceptic ...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default CE PLACA VIDEO/

DIN CE AM CITIT PE NET REIESE CA TITANIUM 4200 SI RADEON 8500 SUNT CU MULT MAI BUNE DECAT PLACILE MENTIONATE. IAR GASELNITA CU SUPORT DX9 ESTE O STRATEGIE DE MARKETING, CA SA NU MAI VB. DE TEAPA CU FX 5200 ULTRA CARE ARE PRET DE RADEON 9600 PRO DAR ESTE SUB PERFORMANTA ACESTEIA. MAGARIE CURATA! ORICUM CAUTAND PE NET SI STUDIIND PROBLEMA AM DESCOPERIT CA ESTE O URIASA DISCREPANTA INTRE PRETENTIILE PRODUCATORILOR SI PERFORMANTELE REALE. DEPILDA INTR-O OFERTA DE LA FLAMINGO UN FX 5200(NICI MACAR ULTRA) ERA NUMITA SUPER PERFORMANTA(SUPER SCRIS INGROSAT SI CU LITERE MARI).
    AM INVATAT SA FIU MAI ATENT INAINTE SA CUMPAR SI SA NU CRED CE ZICE VANZATORUL.
    ORICUM CRED CA O SA MAI ASTEPT SA MA SCADA PRETURILE SI SA MA STRANG CEVA BANI SA-MI IAU O PLACA MAI TARE.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Radeon 9100 este una si aceeasi chestie cu Radeon 8500...difera numai numele.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)