Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Caut receiver pentru dx-ing

Poate ca s-a mai discutat aceasta problema, dar in lipsa functiei search...

Dat fiind faptul ca de obicei nu stau sa ma uit la televizor, mai mult ma intereseaza DX prin satelit, m-am gandit sa-mi iau un receptor adecvat pentru acest hobby.
    Criteriile sunt:
    - tuner sensibil
    - posibilitate de a aduga TP-uri manual
    - blindscan ar fi super
    - poate sa fie si un FTA
    - < 100 eur.

Din cate am citit, imi trebuie ceva de genul Nokia D-BOX 1 cu DVB2000, eventual un Strong 4500 sau Echostar 3000. Aceste receiver-e se gasesc pe ebay DE la aprox. 30-60 de eur.

Astept alte sugestii.
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Fortec ar mai fi o optiune.

FAbian23

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru banda de jos (daca tot s-a discutat de Astra 2D) cateva sfaturi despre echipamente aici:

http://www.astra2d.com/reception.htm

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Caut receiver pentru dx-ing

Quote Originally Posted by JV16BAR
    ...mai mult ma intereseaza DX prin satelit
    Poate cineva sa-mi explice ce inseamna DX-u asta? ...pls
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Este un ''jargon'' preluat de la radioamatori... o prescurtare a ceea ce inseamna RECEPTIE DE LA MARE DISTANTA (surprinzatoare, neobisnuita)

In hooby-ul nostru, DX a fost cumva adaptat, deoarece sa receptionezi cu o antena de 0.6M semnal de la peste 35.000 KM (pana la satelit, si ghilimele caci satelitul emite cu putere) este ceva obisnuit... se considera DX doar atunci cand ai receptii ''imposibile'', care in mod normal nu trebuiau sa fie (vezi receptia spotului Astra 2D in Europa de SUD/EST, unele spoturi Asiatice sau Africane etc.)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Un exemplu din domeniul FM: ieri, cand veneam acasa, in masina ascultam un post radio local. Pentru cateva zeci de secunde, in locul acestui post se auzea un program in limba araba, parca era radio Libanon, dar nu sunt sigur.
    Pentru mai mult detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/TV/FM_DX

@Fabian23: m-am uitat la Fortec, am vazut ca are blind scanning, dar nu prea gasesc in UE, doar in UK si USA.

Va multumesc pentru sugestii, eventual mai astept opinii.
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@JV16BAR
    Propriu-zis, daca antenele din semnatura ta reprezinta uneltele pe care te bazezi, nu cred ca merge conceptul de dx-er. Pe vremuri, cind satelitul era un lux, o antena de fibra de 1.8 cu un lnb cu factor zgomot la vreo 1.1 - 1.3 era o scula destinata dx-ului. Acum nu mai e asha - se poate spune ca daca, de ex. itzi iei un LNB in banda C, faci DX-ing. Practic, orice are tenta de exotic in materie de satelit si se face cu scule adecvate (antena mare, tuner sensibil, lnb cu factor zgomot ultramic, satelitzi aflatzi la mari extremitatzi) se poate numi dx-ing. La tine cred ca e mai degraba hobby pt. testarea programelor mai putin utilizate in mod popular.
    Cit despre receivere pot spune ca in mod sigur strong n-a fabricat vreodata un receiver pt. dx-ing. Restul - hai sa zicem.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@hgfdgfui,
    Nici cu C BAND nu poti sa zici ca faci real DX, daca spotul satelitului ''bate oficial'' spre Europa sau chiar Romania... nu stiu eu unde ma incadrez cu celebra placuta de introdus in LNB-ul C band, pentru o receptie mai buna in C band
    Un DX-er adevarat este tipul ala din Brazilia care receptiona spotul Astra 19.2'E (in analogic) si asta de acolo, din Brazilia, cu o ''micuta'' antena de... 8M

Cred ca oricine din Europa si-ar dori sa receptioneze spoturile americane si unii probabil au reusit cu antene mai mari de 6M (din Spania, Portugalia, etc.)

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

citeva blind scan receiver si aici:https://secure.olbort.com/index1.html

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@rz+
    DX-ingu ala e, realmente, mult peste puterea noastra. Si tu, cu placutza ta, iejti dx-er.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi JV16BAR,

Nici bine n-am inchis "usa" topicului anterior,si dau peste tine,cu un alt topic.Bine faci ca te consulti cu altii pentru un receptor performant.Raspunsul lui rz+ in privinta a ceea ce inseamna un dx-ist este corecta,dar pe noi nu ne intereseaza semnificatia cuvintului atita vreme cit raminem la stadiu de consumator de programe.Trecerea de la conditia de amator la cel de profesionist in materie de instalari de antene si sisteme de receptie o poti constientiza doar daca te preocupa atit de mult aceasta activitate incit devine un mod de existenta,toate celelalte probleme personale sint subordonate pasiunii care te anima!Asta inseamna o cunostere aprofundata teoretica si activitate practica,as zice schizoida,pentru ce faci.
    Nu prea se gasesc receptoare performante cum ne-am dorii,dar pentru stadiu in care ne aflam,material/comercial si tehnic,sint putine recievere-le care sa intruneasca toate conditiile preferate de noi.Dar,din punctul meu de vedere,cel mai bun receptor,care sa indeplineasca conditiile minime pentru un dx-ist ar fi un tuner extrem de sensibil si un soft flexibil,care sa-ti de-a posibilitatea sa colaborezi cu el.Deocamdata cel mai bun receptor care imi da libertatea sa-l folosesc cum vreau,este Strong 4500!Mai sint primele Nokia si Humax,dar pentru ce ne intereseaza pe noi,el are potentialitati multiple,si din punct de vedere al instalarilor de antene se comporta ca un analogic,adica citeste semnalul,indiferent cit de mic,instantaneu!Are un meniu atit de bine gindit incit te lasa sa faci ce vrei,stie sa citeasca sr-uri mici,iar unii parametrii ii poti adapta la fiecare stiuatie.Are memorie de 5000 de canale si 900 transponderi!Raspunde rapid la comenzii,nu da rateuri.Te poti increde in el,cu alte cuvinte.Nu are,recunosc,blindsearch,dar sa stii ca aceasta functie nu-i cum am putea crede,una miraculoasa!El citeste sr-urile de pe o lista/tabel predefinita,in care sint incluse cam toate sr-urile care s-au folosit pina acum.Dar cautarea transponderilor si a sr-urilor,in mod blindsearch ,dureaza atit de mult,de la un caz la altul,incit pina iti gaseste un transponder activ ti-ai putea pierde interesul pentru program!Dar in schimb poti introduce manual orice date vrei si le poti modifica dupa dorinta.In general,pentru cei care se ocupa cu feed-uri,sr-urile n-ar fi o problema pentru programele uzuale care ne intereaza pe noi,amatorii.Functia blindsearch devine interesanta doar pentru transponderii folositi pentru activitati ...neobisnuite.Adica pentru colectarea de date si frecvente utilizate nu de operatori de televiziune,ci de alte institute.Dar oricum,aceste receptoare nu le aflam pe piata noastra,si nici nu stiu la ce ne-ar folosi!
    Pretul lui este cam in jur de 6.000.000,in jos sau in sus in functie de vinzator.Cind a intrat pe piata noastra receptorul era extrem de scump,dar n-a avut trecere din cauza asta,plus ca nu s-a facut o publicitate adecvata.
    Asta e propunerea mea.Vezi si alte propuneri si argumente.Noi propunem si tu dispui!
    satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@hgfdgfui,
    La tine cred ca e mai degraba hobby pt. testarea programelor mai putin utilizate in mod popular.
    Perfect de acord. Receptia programelor prin satelit este -si va ramane- strict un hobby pentru mine, un hobby pe care-l practic de aprox. 18 ani.
    Poate ca am exagerat, cand am zis dx-ing. Pur si simplu e vorba de receptia semnalelor slabe de pe anumiti sateliti, si doar atat. De ex. pot sa ma uit la Formula1 pe cel putin 5 canale, dar daca o data as putea sa vad pe BBC (astra 2D), as fi super multumit

@satelescu
    aceasta activitate (...) devine un mod de existenta
    Nicioadata n-am castigat bani din aceasta pasiune, si nu cred ca o voi face vreodata.

Am tot citit pe diferite site-uri si incep sa cred ca am nevoie de un DBOX1 cu DVB2000 (de ex. www.dxandy.de ). M-am uitat pe site-ul indicat de @nirolf (olbort), si am si stat acolo vreo ora si ceva, vazand niste super scule. Dar sa nu exageram... Mi-am luat odata o placa DVB cu 260 de eur, si o si folosesc zilnic ( www.tigercomp.ro/~ifuley ), dar sper ca de data asta o sa scap mai ieftin

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JV16BAR
    Am tot citit pe diferite site-uri si incep sa cred ca am nevoie de un DBOX1 cu DVB2000 (de ex. www.dxandy.de ). M-am uitat pe site-ul indicat de @nirolf (olbort), si am si stat acolo vreo ora si ceva, vazand niste super scule. Dar sa nu exageram... Mi-am luat odata o placa DVB cu 260 de eur, si o si folosesc zilnic ( www.tigercomp.ro/~ifuley ), dar sper ca de data asta o sa scap mai ieftin
    Cumparand un Nokia gen dbox1/MM9500/MM9600 sigur vei scapa mai ieftin si vei dispune de un aparat potrivit pentru necesitatile tale. Pe langa o placa SS1 si un Echolite 770, mai am un Mediamaster 9600S, cu care, conectat la PC printr-un cablu SCSI II (50 pini), pot sa fac diferite minunatii Daca ai ceva nelamuriri cu privire la acest aparat, eventual ai nevoie de softuri, spune si te ajut!

Cu stima,
    dante2
    "The Truth Is Out There"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@dante2:
    Doua intrebari legate de Dbox-1:
    1. Am citit manualul DVB2000, si am vazut, ca anumite DBoxuri stiu blindscan (cautarea unui tp fara sa stim SR). Dar scrie, ca aceasta facilitate depinde de tuner. Este vreo legatura intre model (9200/9600/etc) si intre tunerul existent in box?
    2. Am vazut ca pe ebay aceste dbox-uri se vand ca Cam Aston. La ce se poate folosi aces cam?

multumiri,
    JV16Bar.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi JV16BAR,

Poate formularea mea nu-i destul de clara,dar intelesul pe care-l dai citatului meu este cu totul deplasata.As zice contrariu,ca orice pasiune costa decit iti aduce bani,indiferent ca e vorba de un hobby sau de ceva mai mult!
    Cit priveste un receptor performnat,asteptam,dupa ce-l vei fi ales,sa ne spui ce-ai obtinut de pe Astra 2D?
    cu bine,satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)