Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare @instalatori

Am intrat azi in posesia kit-ului dth , se pare ca din cauza unui colt de bloc pe care il am in fata antenei oarecum la limita trebuie sa dau antena mai in dreapta .
    Intrebarea mea este daca apelez la un instalator acesta are sculele necesare sa imi gaureasca peretele camerei? mentionez ca gaurile trebuie facute de pe o parte pe alta a peretelui , altfel nu prea sunt sanse sa se poata prinde suportul din cauza ca pozitia este extrem de incomoda.
    In prezent sunt cu antena pe sirius iar suportul la-m putut prinde in conexpand-uri pentru ca puteam ajunge sa strang suruburile cu mana.

Inca un detaliu , este vorba de beton armat

Va multumesc !
    (sper ca am fost destul de explicit)

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Intervin si eu cu o intrebare, vad ca nu pot atasa imagini, np, o bag pe site.
    Pozitia mea este cam asa:

4West merge perfect, daca carnesc putin spre est , nu intra intelsatu de nici o culoare. ce dreq sa-i fac?

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

darama blocu din stanga

sau incearca sa angajezi un alpinist care s-o fixeze cat mai in dreapta ca sa compenseze unghiul mort in care te afli....

cool man! very nice!

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

cum drac sa daram blocu? Dupa aia sa stau in garaj :P ?
    Incerc s-o pun pe bloc, asta e.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Mda ceva de genu ala e si situatia mea numai ca eu am sanse de reusita daca dau gauri in peretele din coltu blocului.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Chiar nu e nici un instalator pe acest forum sa aibe contract cu rcs?.Sau nu va obositi sa raspundeti pentru ca aia 15$ nu sunt atractivi in comparatie cu cata munca e de facut ?
    Oricum dau 20 si o bere pentru cele 4 gauri in perete de care am nevoie si nu am cu ce sa le dau.

A nu se intelege ca am ceva cu instalatorii nici mie nu-mi place sa fiu platit mai prost de cat merit

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@cristi

1. Daca ai SHARPANTA la bloc, prin intelegere cu vecinii, se poate face o prindere CAFAR-GRINDAH, cu teava iesita prin tigle, se pune o tigla din plastic HIDROIZOLANTA, si dupa ce se regleaza antena si se acopera la loc, se da cu SPUMA de jur imprejurul tevii, la iesirea prin tigla aia de plastic.

2. Daca nu ai sarpanta. Se va gasi un loc pe bloc, unde dedesupt sa nu fie nici un apartament (nici liftul ). Se face un suport, care are ca baza, un niste profile dreptunghilare, sudate in cruce, se dau gauri prin placa de beton dintr-o parte in alta si se prinde suportul cu tije filetate (prezoane). Dinou vecinii sunt Keya nr. 1, dar daca esti Directorul Casei de Asigurari de Pensii sau Sanatate ... ai acceptul tututor in mai putin de 10 minute.

3. Se face un suport care sa iasah in afara blocului (asa cum ai schitat tu), suficient de lung pentru a receptiona semnal de la Thor. La fel ... trebuie prinderi cu prezoane si cu cat va fi mai lung, cu atat coada "T" a suportului lipit de perete va trebui sa fie mai lunga si bineinteles cornierul care va inchide triunghiul va fi mai lung, cah vazut din profil este "impontenuza".

Prin astea 3 puncte, am vrut sa demontrez ca nimik nu-i imposibil si daca sunt bani si intelegere se poate face orice.

Daca erai la Sibiu ... te rezolvam in mod PROFESIONAL ... Dar pentru RCS astfel de prinderi, cu grad mare de COMPLXITATE, le fac numai pe bani grei ... Cine plateste ... primeste ... cine nu ... pixull ...

APROPO: Firma mea asigura GARANTIE pentru lucrarile de montaj 18 luni si nu 6 cate prevede legea.

Hai noroc,

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ovex merci mult de raspuns !

Cred ca o sa raman la varianta sa pun antena pe bloc si sa o prind de catargul ex antenei colective care am vazut ca mai exista inca , problema e ca stau la etajul 4 din 8 si as vrea sa stiu cat de mare e impactul a circa 40m de cablu pana la receiver si ce cablu mai sfatui sa cumpar.

Legat de acordul vecinilor nci nu indraznesc sa deschid discutia nu cred ca as avea vre-o sansa daca le-as spune ca trebuie sa dau gaura in izolatia blocului si pe deasupra na-m cu cine discuta 70% fiind tampiti.

Merci inca o data de raspuns.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@cristi

Trebuie sa ti cont de cele 3 conditii "primordiale" ale stalpului ....

1. Rigid
    2. Vertical, masurat cu bolobocul
    3. Expozitie sud-vestica

Cumpara cablu coaxial, dublu-triplu ecranat, cu centralul din cupru masiv RG 6U sau F-660 si pune antena de 0.9m sau 1.1m cu LNB de 0.3 dB.

Bafta,

Apropo:

Inseamna ca nu esti Directorul Casei de Pensii si Sanatate ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sa ma bag si io in seama ,cred ca nu-i neaparat pct 2 (perfect vertical) ca nu o pune mobila asa ca nu-l pune sa indrepte stilpul daca cumva are o mica deviatie nu!?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by agent__7
    Sa ma bag si io in seama ,cred ca nu-i neaparat pct 2 (perfect vertical) ca nu o pune mobila asa ca nu-l pune sa indrepte stilpul daca cumva are o mica deviatie nu!?
    Eu propun sa nu te bagi in seama mai ales daca vorbesti prostii. Pai verticalitatea suportului e una din conditiile de baza ale receptiei satelit. Nu conteaza ca o vrea fixa, conditia este aceeasi. Pune mana si mai citeste, pe urma ai voie sa te bagi in seama.

Toate cele bune.

Hockey Fan Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristi
    ...problema e ca stau la etajul 4 din 8 si as vrea sa stiu cat de mare e impactul a circa 40m de cablu pana la receiver si ce cablu mai sfatui sa cumpar.

Nu fa probleme, la un coleg am montat antena pe acoperisul blocului, el sta la parter si pe partea opusa a blocului, am tras cca 65-70 m cablu si nu are pierdere la Qualuity (level 85, quality 98 si pe acoperis, si la parter). Io am ramas cu gura cascata cand am vazut kestia asta, da` probabil ca am fost meseriashi
    3 X DIGI TV in chirie (2X1120 + 1X1160), două receptoare analogice (Teletronic Kopernikus şi Fuba) nefolosite, tuner KWORLD-DVBS-300U.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nrares, numai pentru antena lui gigi nu e o conditie absolut necesara verticalitatea stalpului pe care e montata antena.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

Default ---

da, numai ca la distantza aia conteaza mult partea de alimentare a LNB-ului...se cam pierde ceva tensiune....peste vreo juma de an lu ala sigur o sa-i crape condensatorii in sursa receiverului....

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

am instalat si eu cotetzul, l-am pus pe bloc, am 17 m cablu , a durat cam 20 de min sa o reglez la sange, am 85-86% level si 92% Qual. Merge beeeton!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)