Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: CCE SP

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Default CCE SP

Cel mai beton soft (de fapt nu cred ca mai trebe amintit) acest CCE SP. Totusi la versiunea care o am eu nu imi scoate sunetul (asta nu ar fi o problema) insa problema e ca nu are setari ale imaginii pentru rezolutiile standard de DVD.

De exmplu am un film cu rezolutie 640x272 (sau asa ceva). il desfac cu CCE, dar rezolutia ramane aceiasi... nu se modifica in 720x576 16:9. Sunt ceva setari de facut, sau o alta versiune care face acest lucru, sau ce alt soft trebe dupa ca sa pot face la rezolutia standard DVD. Nu de alta dar vreau sa pun subtitrare pe un film iar la rezolutia aia nu imi arata subtitrarea... arata numa niste purici pe acolo si banuiesc ca de acolo se trage problema din rezolutie. Mentionez ca pentru subtitrari folosesc IFOedit ca DVDMaesrto e cam stufos si mofturos... iar ifoedit e super rapid si face ce ma intereseaza...
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Posts Thanks / Likes

am citit acum pe siteu lor si se pare ca in versiunea 2.70 se poate ce vreau eu.... are cineva versiunea respectiva cu crack 9ca, cand m-am uitat la pret mi sa facut rau )

Mersi mult

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Da-mi un mail mane....

Posts Thanks / Likes

Dupa cate stiu eu exista 720x576 16:9, cel putin asa zic anumite softuri despre toate dvd-urile originale care le am eu si pe care le-am inchiriat. Asa zice WinDVD, si asa zice si PowerDVD. Poate gresesc eu... insa in anumite softuri de conversie care insa nu prea imi plac, de ex DVDSanta si WinAVI (sper sa nu ma insel in privinta celui de-al doilea) poti face dintr-un avi conversie in format dvd cu rezolutie 720x575 si alegi formatul 4:# sau 16:9 in functie de sursa pe care o ai.

Pentru a nu deteriora, in cazul tau(640x272), iti sugerez un 720x288, sau 720x304
    daca fac cum ai zis tu mai sus dvd playerele stand alone or sa mearga fara probleme sau nu o sa intzelega ce format e pe disc?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cu avisynth 2.54(mere cu SP2 la xp) dungile sunt adaugate automat cu un script simplu:

##############
    # Parameters #
    ##############
    LoadPlugin("C:\Program Files\AviSynth 2.5\plugins\VsFilter.dll")
    LoadPlugin("C:\Program Files\AviSynth 2.5\plugins\Grip.dll")
    LoadPlugin("C:\Program Files\AviSynth 2.5\plugins\unfilter.dll")
    m_width=720
    myoverscan=0
    AviSource("G:\work\alexander.avi",false)
    unfilter(100,25)
    gripCrop(m_width, 480, overscan=myoverscan,source_anamorphic=false,dest_a namorphic=false)
    GripSize(resizer="BicubicResize")
    GripBorders()
    TextSub("G:\work\alexander.ssa")
    converttoyuy2()

copy/paste in notepad si save as...all files filmul tau.avs.Incarci in CCE si asta e.Citeva remarci :
    1.La m_width, 480 pui 576 pt Pal/25 fps(doar daca sursa este 25 fps)
    2.La filmele NTSC seteaza pulldown 2:3 si nu umbli la aspect ratio default 4:3(toate filmele vor fi 4:3-valabil si pt PAL)
    3.Nu uita time code 00 00 00 00 default 01......
    4.Nu folosi nonlinear matrix(advanced).....
    5.Codare 2 pasi este suficient
    6.Pt primul pass:mpeg2 1pass vbr q=20 min=0 max=7500
    7.Pasul 2:multipass vbr v/c=0 ,pass=1 min=0,max=7500,average=cit ti-a dat din calcul(ex.3200 pt 3h/128k audio)
    8.No-AUDIO-mai bine folosesti HeadAc3he 0,24 pt mp2 audio
    9.La Picture quality: 10 bits,zig zag,progresive frame,quantizer caracteristics=24-26 pt 2 h de film daca sursa este buna,
    10.La advanced-N/M=4 output topfield =0
    Have fun!

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@stailus da-mi alta adresa de mail daca vrei grip.dll

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)