Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: strong 4355 evo

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default strong 4355 evo

Salutare tuturor. Led rosu aprins, nu merge nici cu jtag (pune ERROR) alta solutie? Avea incarcat programul CONCORDE .

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Ia citeste tu aici cu atentie ca sigur ai gresit undeva
    http://www.********.com/f2/viewtopic....asc&highlight=

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default strong 4355 evo

am incercar dupa pasi zisi de tine si nimic , pune stb no responde alta varianta nu este?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default jtag

Incearca cu jtagul ceva nu faci bine,daca iti spune stb not respondig inseamna ca nu e bun jtagul sau nu ai facut conectarea buna,aici gasesti ce iti trebuie http://www.firm-collector.com/
    Echolite DSB 790 & sky star 2

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default strong 4355 evo

conecsiune cu JTAG am dar cind pun sa sterg ini arata (ERROR DETECT ERASING SECTOR) si cind dau la PROGRAM imi pune (ERROR PROGRAMING FLASH AT OFFSET 0X 7FE0000). UNDE E GRESEALA? ma "intreb eu"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default strong 4355 restore !!

Man lasa Jtagul ca nu crapa asa usor 4355.
    desfa aparatul si vezi ca este un butonel acolo in carcasa pe placa.ala intrerupe comunicare dintre STI si flash daca este apasat.

Cu el scos din priza apesi butonul.Lansezi aplicatia restore after concord si bagi repede in priza aparatul cu butonelul apasat dupa cum am spus.Dupa ce l-ai bagat in priza dai repede drumul la buton cam dupa o secunda sau doua.Atentie ca daca trece prea mult timp de la lansarea aplicatiei restore pina la bagarea in priza si eliberarea butonului da eroare si nu comunica.
    Daca urmezi pasii cu atentie vei reface aparatul cu siguranta.Numai sa nu fi facut cine stie ce alte balarii inainte. SUCCES si sa ne anunti ce ai rezolvat
    dream 500+Philips GOldbox 6071

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default jtag

pentru jomi:

ai pm
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: strong 4355 restore !!

Quote Originally Posted by secagold
    este un butonel acolo in carcasa pe placa.ala intrerupe comunicare dintre STI si flash daca este apasat.
    ia arata-mi moo si mie butonu' ala pe poza ca e prima data cand aud asa ceva si am impresia ca nu stii despre ce vorbesti

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@jomi
    In mod sigur vreun fir nu face legatura si de aceea iti da acea eroare.Mai verifica odata JTAG-ul eventual cu un ohmetru pt a fi sigur ca rezistentele sunt in stare de functionare si conexiunile la portul paralel si receiver.Ai grija sa pui jumper-ul inainte de operatiunea de scriere vezi poza de mai sus

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default strong 4355 evo

AJUTOOOR nu reusesc s-al fac urmez toti pasi si merge bine pina incerc sa sterg aici imi pune error,ce e de facut?

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@jomi

Quote Originally Posted by SAFETRON1
    @jomi
    In mod sigur vreun fir nu face legatura si de aceea iti da acea eroare.Mai verifica odata JTAG-ul eventual cu un ohmetru pt a fi sigur ca rezistentele sunt in stare de functionare si conexiunile la portul paralel si receiver.Ai grija sa pui jumper-ul inainte de operatiunea de scriere vezi poza de mai sus
    ai verificat cele de mai sus si tot nu vrea uita-te si pe flash daca scrie M28W160CT pt ca e posibil ca receiver-ul tau sa fie dotat cu un alt tip de flash

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default strong 4355 evo

da e M28W160CT conexiunea o face totul merge bine pina il pun sa stearga de aici incepe distractia. Ma repet receptorul era in priza si functiona cind am venit de la munca era ledul rosu aprins si gata "MORT". multumesc pentru ajutor.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default 4355E

Vezi sa nu fi picat un condensator din sursa si te apuci sa rescri softul.In general se duce condensatorul de pe bara de 5V , dar e bine sa-i schimbi pe toti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 4355 !!

Mai Safetron.

1) vad ca te pricepi umpic la stronguri dar switchul ala mic nu stiu cum nu ai reusit sa-l vezi in stinga pinilor de jtag chiar in poza postata de tine.Nu mai trebuie sa complici existenta la oameni caci in majoritatea cazurilor nu este suficient sa scoti si a bagi in priza aparatul daca nu mai raspunde la restore dupa concorde patch.Trebuie tinut apasat butonelul si apoi bagat in priza cu el apasat si eliberat imediat.eu nu am reusit sa busesc nici unul pina acum si chiar daca nu a mai plecat a fost suficient sa folosesc metoda fara jtag.
    Intreaba omul daca are defintiile in jkeys pt. flashul ala. Probabil ar trebui sa le spui ca nu merge cu orice calculator jtagul ala.mai sunt situatii cind anumite placi de baza nu vor si gata.Si ca de preferat ar fi sa foloseasca win 98.
    dream 500+Philips GOldbox 6071

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default strong

Salutare daca cineva ma poate ajuta cu un link valabil pentru softul de restore i-as ramine indatorat.

Multumesc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)