Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: ATI Avivo

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ATI Avivo

Are cineva placa video ATI din seria x1000? Sunt unele modele care au tehnologie Avivo: Accelerated MPEG-2, MPEG-4, DivX,WMV9, VC-1, and H.264 decoding (including DVD/HD-DVD/Blu-ray playback), encoding & transcoding.
    Eu am calculator de generatie mai veche, xp 1800+, oare ar face treaba buna asa o placa video cu un SS2? sau chiar cu un dreambox, cu VLC

http://www.ati.com/technology/avivo/features.html

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Dreambox ....

Combinatia Dreambox+VLC nu cred sa permita o rata de transfer suficient de ridicata pentru a vedea HDTV fara intreruperi ! din testele facute de mine imaginea era intrerupata la 7 Mb/sec !

PS. Dupa optimizari si teste reluate ... 17Mb/s ...incarcare CPU 100% pe un P4 la 1.8GHz ...imagine cu intreruperi !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am inregistrat de pe Euro1080 putin, direct in share CIFS, e clar ca se pierde din semnal, dar din cand in cand sunt cateva frame-uri intregi. Intre timp am facut rost de un ATI x1300 pe AGP cu AVIVO, si pot sa zic ca face minuni.
    Cu placa simpla dinainte cpu 100% in orice video HDTV, si sacadat foarte tare. Acum cpu e undeva la 30-40% (un XP 1800+) si merge perfect 1080i inregistrat, pacat de frame-urile corupte la inregistrare.
    Am testat si un fisier WMV tot 1080i, aici cpu era 90-95% dar imaginea si sunetul erau perfecte.
    Din cate am citit, x1600 si x1800 ar trebui sa fie si mai tare la asa ceva. Pacat ca mi-am vandut SS2 si nu am apucat sa incerc...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default ATI X !!!

Plecand de la comentariul de mai sus, si fiind in plin proces de modernizare a c alculatorului meu ( Motherboard Intel D101GGCL Socket LGA 775 si ... Procesor Intel Pentium® 4 630 Prescott 3.0 GHz/800MHz/2MB L2 LGA775 EM64T ) pentru a face din el un calculator apt de receptie HDTV ... asta prin SS2 sau ce-o mai veni ... ma intreb la cale din cele doua placi video sa ma opresc :

- Radeon X300 SE
    - Radeon X550 SE

asta pentru ca nu ma intereseaza VIVO ci doar suportul HDTV !
    Sint deschis sugestiilor voastre ... plafonul de pret ... 100 euro !

Cu plecaciune !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@mihaip

AVIVO si VIVO sunt doua lucruri diferite. AVIVO = Advanced Video In Video Out si nu presupune neaparat prentanta unui tuner sau interfete de captura video complex/s-video pe placa. Mai multe si mai pe larg aici : http://www.ati.com/technology/avivo/index.html
    Tehnologia este implementata doar in seria X1K (1300, 1600, 1900...).
    Personal am XT1600 (varianta AGP) si este de departe cea mai buna iesire video (iesirte HDTV pe componente) pe care am vazut-o. Decodarea H264 folosind codecul de la Cyberlink rar duce procesorul meu in 40% (am Intel 3.2/1M cache). Deci daca vrei HDTV recomand orice ATI din seria 1k (1300 cu racire pasiva daca nu ai mania jocurilor) sau o serie mai mare in caz contrar.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Tnks !

M-am lamurit intre timp ! nu am mania jocurilor si nici nu cred ca merita investitia strict pentru a decoda H264 ! mai ales ca chipsetul lui X550 stie asta ... doar inca nu are suport soft public ! Asa ca ma multumesc deocamdata sa fiu ... HD Ready ! Multzam oricum !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)