Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutati-ma sa inteleg Dreambox-ul

Salut ,mi-am cumparat un Dreambox dm 500 s.Am cautat pe net despre acesta si am gasit tot felul de termeni care habar nu am ce inseamna si va rog sa imi explicati si mie termenii urmatori si rolul fiecaruia:
    radegast, hydra ,gemini,newcamd ,peer to peer ,evocamd,newcs,gbox,mgcamd.rudream,enigma,rss,camd ,CIFS,rcdm5,tuxbox,neutrino,jdrtic
    si sa ma ajutati sa pun aparatul pe picioare pentru a putea decoda.

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Ajutati-ma sa inteleg Dreambox-ul

Quote Originally Posted by dreamboxguy
    Salut ,mi-am cumparat un Dreambox dm 500 s.Am cautat pe net despre acesta si am gasit tot felul de termeni care habar nu am ce inseamna si va rog sa imi explicati si mie termenii urmatori si rolul fiecaruia:
    radegast, hydra ,gemini,newcamd ,peer to peer ,evocamd,newcs,gbox,mgcamd.rudream,enigma,rss,camd ,CIFS,rcdm5,tuxbox,neutrino,jdrtic
    Deci pt. ca esti nou iti scriu cite ceva :

radegast, newcamd, camd3, gbox, mgcamd, evocam - sunt cam-uri virtuale incluse intr-un IMAGE ! Ceva de genul : MODUL Matrix, Dragon etc. dar pe baza de soft. Acestea iti faciliteaza decriptarea, fiecare avind partile puternice si slabe ale lor, in a decoda un anumit sistem de criptare.

Hydra,Gemini,Rudream sunt IMAGE-urile propriu-zise(inima soft) care iti permit sa functioneze un Dreambox ! Care o sa o pui pe Dream-ul tau, urmeaza sa decizi tu, care o poti minui mai bine, care ti se pare mai stabila si iti place mai mult-pur si simplu ...

In rest as citi mai intii tot ce am scris noi aici la "HOW TO ..." sa iti faci o imagine despre tot :

http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=35442

http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=15496

Apoi poti sa mai intrebi!
    Bafta

LAUR

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Ajutati-ma sa inteleg Dreambox-ul

nu vreau sa fiu rau , dar dupa nick-ul pe care il ai poate vor altii sa te intrebe cate ceva despre dreambox.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult pentru ajutor si explicatii Lauri am sa citesc cu atentie in link-urile acelea si am sa incerc sa sa ma lamuresc mai bine.In mod sigur voi avea nevoie de ajutor pentru a-mi nu-mi prinde degetele printre toate chitibusurile acestui receiver foarte complicat.Inca o data multumesc mult.As vrea sa-mi spui te rog si insemnatatea celorlati termeni.

sote , faptul ca am ales un nick care contine cuvantul acestui receptor nu inseamna ca ma pricep la acesta , dar lasa ca i-oi invata si eu smenu si atunci nu o sa mai am parte de rautati nejustificate din partea unora care acuma se cred atat de mari experti incat nici nu se mai obosesc sa ii mai explice unui incepator si vin direct cu ironii la adresa lui ,urat din partea ta.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa fi fericit ca nu ti s-a raspuns cu asta. Eu asa as fi facut. Chiar nu se mai oboseste nimeni sa caute pe net, sa citeasca inainte de a intreba? Toata lumea vrea doar mura-n gura?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am citit Anouncement si Sticky de la sectiunea asta inainte sa imi cumpar Dream (chiar daca nu intelegeam foarte multe fara receptor ). Unora si dupa aia le e lene.
    @dreamboxguy: nu sint rautati inutile; pun pariu ca nici macar nu ai dat un ochi, asa, in graba aici:
    http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=35442&start=0
    http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=31069&start=0
    SHALOM

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares
    Sa fi fericit ca nu ti s-a raspuns cu asta. Eu asa as fi facut. Chiar nu se mai oboseste nimeni sa caute pe net, sa citeasca inainte de a intreba? Toata lumea vrea doar mura-n gura?
    Nu vreau sa folosesc acest topic pt. a incinge spiritele, dar nu impart parerea cu tine @Rares !

Consider in continuare ca o mica indrumare la obiect si niste indemnuri CALIFICATE sunt de bun augur orcarui incepator.
    Eu consider ca v-ati facut toti niste putori care nu mai vor sa scrie doua rinduri ...
    Fiecare stie ce greu a fost inceputul si ce "MANA CEREASCA" a fost o indrumare in comparatie cu niste scripte pe net sau niste link-uri in orice alte limbi numai nu pe intelese ...
    Nu va cade mina acum cind "LE STITI PE TOATE" sa scrieti doua rinduri la obiect ...
    Asa ca fiti mai intelegatori, asta este SI menirea acestui FORUM, nu numai ce peer ii dau cui pe g*ox si ce frecventa noua are DTH-ul !

Nu ma mir ca numai "OFFTOPIC"-ul infloreste pe acest FORUM !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@LAURI: nu e chiar asa. Uite-te si tu ce intrebari a pus. Daca vrea cineva sa ii raspunda scrie toata noaptea. E mult mai simplu daca citeste el pe linkurile - romanesti - pe care i le-am dat.
    SHALOM

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002
    @LAURI: nu e chiar asa. Uite-te si tu ce intrebari a pus. Daca vrea cineva sa ii raspunda scrie toata noaptea. E mult mai simplu daca citeste el pe linkurile - romanesti - pe care i le-am dat.
    Eu consider ca un raspuns punctat cum i-am scris eu si cu aceleasi linkurile de riguare care i le-am dat SI eu in prealabil nu exagereaza nimeni.
    Daca tot ar mai sicii dupa aceea cu intrebari infantile puteti sa ii dati in cap !

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

sote , faptul ca am ales un nick care contine cuvantul acestui receptor nu inseamna ca ma pricep la acesta , dar lasa ca i-oi invata si eu smenu si atunci nu o sa mai am parte de rautati nejustificate din partea unora care acuma se cred atat de mari experti incat nici nu se mai obosesc sa ii mai explice unui incepator si vin direct cu ironii la adresa lui ,urat din partea ta.
    vezi ca nu da bine ca de la primul post sa ataci .
    ciocu mic si prinde si tu ce poti.

ps. din propie experienta spun

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sote
    vezi ca nu da bine ca de la primul post sa ataci .
    ciocu mic si prinde si tu ce poti.

ps. din propie experienta spun

lol hai ca esti tare sote..
    dai un exemplu foarte bun pt forumul asta ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by LAURI
    Quote Originally Posted by isr2002
    Eu consider ca un raspuns punctat cum i-am scris eu si cu aceleasi linkurile de riguare care i le-am dat SI eu in prealabil nu exagereaza nimeni.
    Daca tot ar mai sicii dupa aceea cu intrebari infantile puteti sa ii dati in cap !
    Total de acord.
    SHALOM

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ok daca acesta e un forum ostil si cei incepatori sunt luati la misto atunci imi pare rau ca am cerut ajutorul vostru ! Credeam ca rolul forum-urilor e acela de a ajuta lumea si nu de face misto de cei noi !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ok daca acesta e un forum ostil si cei incepatori sunt luati la misto atunci imi pare rau ca am cerut ajutorul vostru ! Credeam ca rolul forum-urilor e acela de a ajuta lumea si nu de face misto de cei noi !
    N-a facut nimeni misto de tine. LAURI ti-a dat niste link-uri, citeste acolo si eu cred ca o sa pricepi multe. Ce nu pricepi intreaba si o sa vezi ca primesti ajutor. Sigur.
    ...Si nitel simt al umorului nu strica...
    SHALOM

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

tu de "botez" ai auzit ?

tocmai ai primit unul.
    si zambeste si tu un pic ca nu are nimeni nimic cu tine.

bafta cu boaxa. fi confins ca pana la urma o sa te dumiresti cum merge treaba si vei primi ajutorul necesar pe acest forum.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)