Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

View Poll Results: ROMANIA - OLANDA

Voters
53. You may not vote on this poll
  • 1 - victorie ROMANIA

28 52.83%
  • X - meci egal

7 13.21%
  • 2 - victorie OLANDA

18 33.96%
Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 151
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Romania 0 - 2 Olanda

... am deschis acest topic pentru a pune shi ultimele informatzii despre meci, feed, etc ...

... TOATE ARTICOLELE de mai jos sunt luate de pe principalele ziare de SPORT din Romania ...
    Quote Originally Posted by silber

... prima veste proasta:
    Van Nistelrooy va putea juca īmpotriva Romāniei

Atacantul olandez al echipei Manchester United, Ruud van Nistelrooy, īşi va relua, marţi, antrenamentele, după o accidentare la tendonul lui Ahile, şi va putea evolua īn partida dintre reprezentativele Romāniei şi Olandei, care va avea loc pe 26 martie, la Bucureşti, informează The Sun.

Potrivit sursei citate, antrenorul echipei din Manchester, Alex Ferguson, intenţionează să īl folosească pe Van Nistelrooy sīmbăta viitoare, īn meciul cu Everton, din Cupa Angliei.

"Va fi minunat să īl avem pe Ruud īnapoi pe teren după o perioadă atīt de lungă, mai ales pentru că vom disputa meciuri importante", a declarat Ferguson.

Ruud van Nistelrooy s-a accidentat la tendonul lui Ahile pe 27 noiembrie 2004, īn timpul unui meci cu West Bromwich Albion.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Aici e clar. Pronostic 2. Astia ne bat si cu rezervele, nu era nevoie sa mai vina si Van Nistelrooy.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La cum am jucat noi cu Slovacia si Olanda cu Anglia ar fi o minune sa scapam macar cu un egal! Pronostic 2.
    Totdeauna gasesti ceva de invatat

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Eu sper īntr-un meci egal!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Emoţii cu Pancu

Īn minutul 68 al meciului Beşiktaş - Denizlispor (2-0), disputat sīmbătă, Daniel Pancu i-a făcut semn antrenorului Calimbay să-l īnlocuiască. Coapsa dreaptă, punctul său sensibil īn ultimul timp, cedase din nou sub povara numeroaselor lovituri primite şi a terenului greu. Ruptură musculară? Ayhan Optur, medicul lui Beşiktaş, n-a exclus această variantă. Iar jurnaliştii turci s-au grăbit să anunţe: "Romānul va fi indisponibil aproximativ o lună".

Pentru selecţionerul Victor Piţurcă, un motiv de īngrijorare. Refacerea lui Pancu s-ar fi dus pīnă spre mijlocul lunii viitoare, la finele căreia este programată confruntarea cu Olanda, īn preliminariile CM 2006 (26 martie). Emoţiile au durat īnsă pīnă ieri la prīnz, cīnd jucătorul a făcut o rezonanţă magnetică. Verdictul? "N-are ruptură. Dar am hotărīt să-l supunem marţi unui nou control, īn urma căruia vom decide cīt stă", a declarat Optur, ţinīnd totuşi să precizeze că "pauza pe care o va lua nu e lungă".

14 februarie 2005

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

2

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

PRONOSTIC CLAR : "1" ......

... altfel ne putem lua "adio" de la calificare si eu cred ca ai nostrii vor fi destul de orgoliosi sa cistige acest meci cu 2-1 !
    Iar van Nistelroy nu va avea timp sa fie in forma, aproximativ intr-o luna !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Chivu a intrat īn linie dreaptă!

Veşti bune pentru selecţionerul Victor Piţurcă vin dinspre capitala Italiei. Cristi Chivu a īnceput numărătoarea inversă pīnă la revenirea pe gazon şi are mari şanse să joace contra Olandei īn preliminariile CM 2006! Antrenorul Romei, Luigi del Neri, īşi pune chiar speranţe īn folosirea romānului īn centrul defensivei "giallorossa" pe 5 martie, īmpotriva lui Juventus.

Chivu a fost reintegrat īn grup şi s-a pregătit marţi după-amiază alături de coechipieri. A făcut-o īnsă diferenţiat, alergīnd şi participīnd la o parte dintre exerciţiile ordonate de Del Neri, iar ieri, la ambele şedinţe, a lucrat şi cu mingea. Jucătorul pentru care Roma a plătit Ajaxului 18 milioane de euro īn iulie 2003 a scăpat de durerile la degetul mic al piciorului drept, iar coşmarul ultimelor zece luni s-a terminat.

Cristi a jucat ultima oară īn Serie A pe 25 aprilie 2004, iar de atunci n-a mai avut decīt o apariţie meteorică de jumătate de oră īn Champions League, īn meciul cu Leverkusen (1-1). Accidentarea la metatarsianul V, suferită īn vara trecută, l-a obligat să facă trei operaţii. Ultima, pe 9 noiembrie, a fost necesară pentru īnlocuirea şurubului montat la osul fracturat.

30 este numărul partidelor oficiale īn care Chivu a jucat pentru AS Roma din totalul de 79 pe care "giallorossii" le-au disputat īncepīnd din iulie 2003

17 februarie 2005

Var cu Pampulea... Expert
    Posts Thanks / Likes

Stati linistiti ca-i batem:

Pe ei, pe ei, pe ei pe mama lor

@Lauri are dreptate 2-1

Valentino
    HAI AI NOSTRI
    "Daca ar durea prostia ar tipa juma“ din ROMANIA"
    DB500S, GIBERTINI 100 cm cu SG2100 motor, Smart Titanium 0,2dB ; 1° W- 28,2° E

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Traiasca optimismul!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Chivu: "Sīnt refăcut. Contaţi pe mine"

- Gata, Cristi? Ce ai găsit la Trigoria?
    - Acum sīnt acasă. Citeam ceva. Am plecat de la cantonament. Antrenamentul l-am avut deja.

- Ţi-ai reluat pregătirea cu echipa?
    - Da, de trei zile sīnt alături de colegi şi ăsta e lucrul cel mai important.

- Cum evoluează recuperarea?
    - Deocamdată bine. Nu mai sīnt probleme clinice. Şi mental stau perfect, şi asta īmi dă curaj.

- Ai jucat deja īntr-un amical.
    - Da. Mă bucur că am dat pentru prima dată anul acesta cu piciorul īn minge. N-am avut dureri după efort.

"Nu ţin să intru contra lui Juve"
    - Medicii sīnt optimişti. Presa italiană zice că vei juca īmpotriva lui Juve, pe 6 martie.
    - După o astfel de perioadă de recuperare e normal să mă pun la punct şi cu pregătirea fizică. Asta e ceea ce īmi lipseşte deocamdată. Nu sīnt atīt de interesat să intru īmpotriva lui Juve. Trebuie să am răbdare. E nevoie de o recuperare completă. Dacă eu mă simt bine pīnă atunci, poate o să fiu pe teren. Dacă nu, nu!

- La finalul lunii martie...
    - Asta e ţinta mea. Echipa naţională. Ţin să fiu la acel meci. Īn 2-3 săptămīni sper să-mi revin cu toate forţele.

- Ce şanse sīnt să fii pe Giuleşti la 26 martie?
    - Pīnă atunci mai e o lună şi ceva. Eu zic că 99 la sută voi răspunde convocării. E un meci extrem de important. Vreau să joc! Mi-e dor de echipa naţională. Dacă totul decurge normal, voi fi la Bucureşti cu patru zile īnainte de partidă.

- Ai văzut meciul "naţionalei" cu Slovacia?
    - Nu. N-am avut unde.
    Mi s-a povestit cīte ceva, dar n-am ce comentarii să fac, pentru că n-am văzut nici măcar un rezumat. Oricum, a fost un meci amical. Jocurile adevărate īncep din 26 martie.
    DECI CHIVU NU E ABONAT DTH !

--------------------------------------------------------------------------------

"Un şut definitiv ghinionului"

Cristi Chivu a īnceput de marţi să se antreneze alături de coechipierii de la Roma. Iar joi seară, la trei luni şi jumătate de la ultima sa apariţie oficială, 30 de minute īn Ligă, cu Leverkusen, a intrat şi la joc. Antrenorul Luigi del Neri l-a utilizat pe toată durata reprizei secunde a amicalului disputat cu amatorii de la Almas (9-1). "A evoluat mai īntīi ca fundaş central-stīnga, alături de Mexes, īntr-o apărare formată din patru jucători. Iar apoi ca fundaş stīnga īntr-o defensivă de trei", notează agenţia "Calciomercato". Chivu a şi marcat un gol, ultimul al partidei, dintr-o lovitură liberă (75). "Nu-i venea să creadă cīnd mingea a ajuns īn plasă. Poate că astfel a dat un şut definitiv ghinionului", a comentat ieri cotidianul "Il Tempo". Acelaşi ziar l-a citat pe preşedintele lui Livorno, Aldo Spinelli, care a declarat īntr-o emisiune de televiziune că "Juve īl va ceda Romei pe Mutu la vară".

19 februarie 2005

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Problema e: cite meciuri va avea Chivu in picioare pina pe 26 martie, si cit ne va ajuta el cu Olanda?

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragos-
    Problema e: cite meciuri va avea Chivu in picioare pina pe 26 martie, si cit ne va ajuta el cu Olanda?
    Eu cred ca prezenta lui pe teren, ii face pe ceilalti sa le creasca aripi ... chiar daca joaca numai o repriza !
    Sa speram ca Adrian Ilie este la inaltime ca pe vremuri ... atita timp cit Mutu este inca suspendat dupa ninsoarea aia groaznica de atunci ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Piţi caută cantonament

Mai sīnt 32 de zile pīnă la partida Romānia - Olanda din preliminariile CM 2006, programată la 26 martie, pe stadionul Giuleşti, şi Victor Piţurcă īntīmpină probleme īn găsirea unui loc de pregătire pentru "tricolori". Īmpreună cu medicul echipei naţionale, Pompiliu Popescu, selecţionerul a inspectat ieri trei baze. A trecut mai īntīi pe la Săftica, apoi pe la Izvorani şi īn final s-a oprit la Pro Rapid. Victor Piţurcă a explicat concluziile trase: "Peste tot sīnt avantaje şi dezavantaje. La Izvorani nu este teren de pregătire, iar la Săftica, unde există teren, nu avem condiţii de refacere după efort. La ProRapid ar fi fost ideal, dar gazonul de antrenament este īn reparaţii. Mă voi decide īn cīteva zile asupra unei soluţii".

Van Basten are 18 ajutoare
    Reprezentativa Olandei va sosi la Bucureşti pe 25 martie, cu o cursă charter ce va ateriza la ora 14:15 pe aeroportul "Henri Coandă", şi va locui la hotelul "Athenee Palace Hilton". Batavii vor efectua antrenamentul oficial, de la 19:00, pe arena din Giuleşti. Staff-ul tehnic al "naţionalei" Olandei este alcătuit din 19 persoane: doi antrenori naţionali (Marco van Basten şi John van't Schip), doi secunzi (Rob Witschge şi Stanley Menzo), un medic, un analist video, doi fizioterapeuţi, doi masori, doi bucătari, doi magazineri, trei ofiţeri de presă, managerul echipei şi un responsabil cu securitatea.

Fără concesii
    Victor Piţurcă insistă ca jucătorii susceptibili de a fi convocaţi pentru "dubla" cu Olanda (26 martie) şi Macedonia (30 martie) să susţină cīt mai multe meciuri oficiale. Īn acest sens, selecţionerul s-a opus vehement ideii vehiculate la un moment dat īn mediile fotbalistice de amīnare a reluării Diviziei A din cauza vremii nefavorabile. Astfel, fotbaliştii din ţară vor avea posibilitatea să dispute trei etape.

22 februarie 2005

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Luis Medina Cantalejo arbitrează Romānia-Olanda

Partida Romānia - Olanda, programată pe 26 martie la ora 20.00, īn cadrul grupei 1 a preliminariilor CM 2006, va fi arbitrată de o brigadă din Spania.
    Brigada va fi condusă de centralul Luis Medina Cantalejo (arbitru FIFA din 2002), īn vīrstă de 41 de ani. Acesta a mai oficiat o singură dată o echipă romānească, fiind arbitru de rezervă la meciul Dinamo - Polonia Varşovia 3-4, din 26 iulie 2000, din turul doi preliminar al Ligii Campionilor 2000-2001.
    Centralul de asistenţii Victoriano Giraldez Carrasco (40 de ani, arbitru FIFA din 1995) şi Pedro Hernandez Medina (42 de ani, arbitru FIFA din 2001), īn vreme ce arbitru de rezervă va fi Bernardino Gonzales Vazquez (38 de ani, arbitru FIFA din 2005).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)