Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Radoi pleaca in Anglia pe 11 milioane de euro !!!

Manchester oferă 9 milioane de euro pentru Rădoi !

Gruparea engleză Manchester United a făcut o ofertă de nouă milioane de euro pentru achiziţionarea căpitanului echipei Steaua Bucureşti, Mirel Rădoi, a declarat, azi, preşedintele CA al clubului din Bulevardul Ghencea, Gigi Becali.

"Au făcut o ofertă de nouă milioane de euro pentru Rădoi, însă negocierile continuă. Eu le-am zis că fără zece milioane nu-l dau, acum ei trebuie să se hotărască. Le-am spus să nu vină la Bucureşti dacă nu dau zece milioane", a spus Becali.

Mirel Rădoi se află în vacanţă în Antalya, alături de managerul general Mihai Stoica şi de coechipierii săi Nicolae Dică, Sorin Paraschiv şi Victoraş Iacob.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu cred ca Becali de cand cu campionatul mondial s-a simtit neglijat de presa pe aici nu se aude nimic

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Spre “Teatrul Viselor”?

Gigi Becali a declarat ieri că Manchester United a făcut o ofertă de 9 milioane de euro pentru Mirel Rădoi

Steaua este foarte aproape să se despartă de cel care a ţinut echipa în spate în ultimii ani, căpitanul Mirel Rădoi.

“Am primit o ofertă de nouă milioane de euro de la o echipă de top din Europa. Eu vreau zece. Dacă mai dau un milion de euro, Mirel pleacă de la Steaua. O să vedeţi că Gigi când a zis că îl dă cu zece, cu atât îl dă!”, a spus satisfăcut latifundiarul din Pipera. În prima fază, Gigi Becali nu a vrut să dezvăluie numele echipei care îl doreşte pe Mirel Rădoi, dar în cele din urmă a spus că este vicecampioana Angliei, Manchester United. Englezii au pus ochii de mult pe Rădoi, scouterul “diavolilor roşii” pentru Europa de Est, Budimir Vujacic, urmărindu-i îndeaproape pe mijlocaşul stelist în ultimele două sezoane.

La sfatul lui Vujanic, Manchester l-a achiziţionat anul trecut pe fundaşul Nemanja Vidic de la Spartak Moscova pentru şase milioane de euro. Alex Ferguson doreşte neapărat un mijlocaş la închidere, care să umple golul lăsat după plecarea din sezonul trecut a legendarului Roy Keane. Astfel, până la pista Rădoi, United a mai făcut oferte pentru Michael Carrick (Tottenham), Diarra (Olympique Lyon) şi Petit (Benfica).

Ultima ofertă concretă primită de Steaua pentru căpitanul ei a fost la începutul sezonului trecut, tot din Anglia, când cei de la Everton au pus pe masă cinci milioane de euro, dar şi condiţia să nu joace în meciul cu Shelbourne din preliminariile Ligii Campionilor. Această ultimă doleanţă nu a fost acceptată de Gigi Becali, şi Mirel a rămas să apere culorile roş-albastre. Dacă englezii vor mai plusa cu un milion de euro, Mirel Rădoi va deveni cel mai scump transfer din fotbalul românesc, cu suma de 10 milioane de euro.

"Aţi râs de mine când aţi auzit voi cât cer eu pe Mirel. Am primit o ofertă de nouă milioane de euro, dar vă spun
    că pe zece milioane de euro o să-l dau."
    Gigi Becali, finanţator Steaua

"Ar fi extraordinar pentru Rădoi şi pentru fotbalul românesc să se realizeze transferul. Campionatul englez i se potriveşte perfect lui Mirel."
    Gică Popescu

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Iar se baga in seama JIJI...parerea mea

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rpintea
    Iar se baga in seama JIJI...parerea mea
    ... shi eu ash vrea sa ai dreptate shi Radoi sa ramana la Steaua, din pacate se pare ca pleaca ...
    Pentru a-l transfera pe Rădoi, «diavolii roşii» ar trebui să jongleze cu regulamentul

Pentru a te transfera în Anglia există o condiţie clară care se aplică tuturor străinilor: nu poţi juca la o echipă din Albion dacă nu ai fost convocat la 75% din meciurile oficiale ale naţionalei ţării din care provii în ultimii doi ani calendaristici. Există, totuşi, şi o dispensă. Dacă ai fost fără echipă sau în incapacitate de a juca, atunci este posibil un transfer în Anglia. În aceste condiţii, Mirel Rădoi, care nu a participat o perioadă destul de lungă la acţiunile naţionale, nu se va putea transfera la Manchester United, indiferent de ofertă. Din campionatul intern, doar Dorinel Munteanu întruneşte condiţiile unui transfer în Anglia.

Şi, totuşi, ar fi o portiţă pentru «diavolii roşii» pentru a-l achiziţiona pe Rădoi. Dacă vor reuşi să demonstreze Federaţiei Engleze că suspendarea de la naţională a căpitanului Stelei înseamnă incapacitate de a juca, atunci Mirel Rădoi ar putea evolua la Manchester United.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

e adevarat ca united cauta un inlocuitor pt roy keane.
    pe de o parte m-as bucura sa plece radoi pt ca steaua si-ar pierde liderul, dar pe de alta nu imi convine pt ca tin cu united

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Gigi Becali: "Oferta de 9 milioane NU e de la Manchester”

Patronul Stelei a spus astăzi că propunerea de transfer pentru Mirel Rădoi este de la o altă formaţie şi nu de la trupa lui Alex Ferguson. "Nu Manchester a oferit 9 milioane de euro pe Mirel, ci o altă mare echipă din Europa. Le-am spus clar că eu vreau 10 milioane şi nu am ce negocieri să port cu ei. Aştept un telefon în două-trei ore să mă anunţe dacă sînt dispuşi să plătească 10 milioane de euro", a declarat Becali.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Rădoi va fi transferat pentru 11 milioane de euro !

Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, vineri, că Mirel Rădoi va fi transferat la o echipă din prima ligă engleză, în schimbul sumei de 11 milioane de euro. "Este vorba de o echipă din Anglia, din prima ligă. Transferul este făcut în proporţie de 80-90 la sută, urmând să luăm 11 milioane de euro. Sută la sută voi şti miercuri, când se aprobă de către Consiliul lor de Administraţie. Sunt om de afaceri, am cerut 12 milioane de euro pe el, am negociat şi în cele din urmă am ajuns la 11 milioane de euro", a declarat Becali.

Finanţatorul Stelei a adăugat că Rădoi va avea un salariu de 1,3 milioane de euro. "Eu am negociat tot, şi contractul, şi salariul. Treaba este cam făcută. Am vorbit şi cu Mirel şi mi-a spus: «Cum spui tu naşule, aşa fac». Îl dau cu inima îndoită, dar o fac pentru el, nu pentru bani. Dacă îmi dădeau 10 milioane pe el, îl dădeam şi pe zece, dar am negociat 11 milioane de euro", a spus Becali, care a adăugat că va transfera jucători şi pentru sume mai mari, de 20 de milioane de euro.

Întrebat ce părere are despre faptul că directorul executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, a spus că Rădoi nu va putea fi transferat pentru o sumă mai mare de 5 milioane de euro, Becali a răspuns: "Am avut oferte de cinci milioane pentru Rădoi de atâtea ori, ce ştie Borcea? Pe Cristi Borcea vreau să-l angajez să ne dea nişte lecţii de Liga Campionilor, pentru că el ştie foarte bine cum este să te pregăteşti pentru asta".

Becali a menţionat, de asemenea, că nici nu se pune problema unui transfer al atacantului Bănel Nicoliţă.

Joi, Becali a lăsat să se înţeleagă că gruparea care îl doreşte pe Rădoi este Manchester United, însă astăzi finanţatorul stelist nu a dorit să spună care este numele echipei, precizând doar că este din prima ligă.

În cazul în care Rădoi va fi vândut pe această sumă, va fi cel mai scump transfer din campionatul intern în străinătate. Pâna acum, recordul era deţint de Gică Hagi, care, în 1990, a fost transferat de la Steaua la Real Madrid, pentru 4,5 milioane de dolari.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

sa plece si la Al Ittihad numa sa plece

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

speculatii speculatii ... Fergurson se uita la mondiale nu are timp de glume mioritice .. are de unde alege de acolo..

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by irishman
    speculatii speculatii ... Fergurson se uita la mondiale nu are timp de glume mioritice .. are de unde alege de acolo..
    ... man, tu ai mai ajuns pe acasa sau de 3 zile stai in Pub la beute ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

tu nu ai auzit de blueberry.. si acum sunt tot in pub

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Radoi, la Portsmouth ?!

Gigi Becali, presedintele Consiliului de Administratie de la FC Steaua, si-a schimbat declaratiile referitoare la plecarea capitanului Mirel Radoi.

Echipa nu mai e Manchester United, ci „alta formatie din Anglia”, iar suma nu mai e de 9 milioane, ci 11 milioane de euro! „Transferul este realizat in proportie de 80 la suta. O sa luam 11 milioane de euro”, a declarat Becali.

Echipa la care va juca finul lui Gigi Becali este, se pare, Portsmouth, formatie care s-a clasat pe locul 17, primul neretrogradabil, din Premier League, in sezonul trecut .

Contactat de EVZ, Ilie Dumitrescu, antrenor la PAOK Salonic si fost jucator la Tottenham, a declarat: "M-a contactat impresarul care m-a dus pe mine la Tottenham si m-a rugat sa il pun in legatura cu cei de la Steaua, fiindca un club din Premier League, care nu e Tottenham, doreste sa-l achizitioneze pe Mirel Radoi".

Daca va ajunge in Anglia, pentru 11 milioane de euro, Radoi va deveni cel mai scump jucator roman tranferat din divizia A

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Iar strica asta echipa !
    Niciodata nu o sa faca performanta si sa intre in Champions League fara jucatori de baza ...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cel mai valoros fotbalist din Divizia A va ajunge la englezii de la Portsmouth după ce ieri ivorianul Didier Zokora a refuzat oferta echipei care a terminat pe 17 în Premier League.

Mirel Rădoi i-a dat mână liberă naşului său pentru a-i negocia transferul şi salariul. “Iată că nu sunt doar naşul său, ci am devenit şi impresarul lui”, ne-a spus ieri latifundiarul, adăugând: “E vorba de o echipă din prima ligă engleză. Transferul este realizat în proporţie de 90 la sută. Sută la sută voi şti miercuri, când se aprobă de Consiliul lor de Administraţie. Sunt om de afaceri, am cerut 12 milioane de euro pe el, am negociat şi în cele din urmă am ajuns la 11 milioane de euro”.

Finanţatorul Stelei a mărturisit că a avut acordul finului său de a se ocupa el însuşi de toate detaliile acestui transfer şi i-a negociat un salariu de 1,3 milioane de euro pe sezon. “Eu m-am ocupat de tot, am negociat şi contractul, şi salariul. Treaba este ca şi făcută. Am vorbit şi cu Mirel şi mi-a spus: «Naşule, fac cum spui tu!»”, a continuat Becali. “Îl dau cu inima îndoită, dar o fac pentru el, nu pentru bani”, a spus patronul roş-albaştrilor, adăugând: “Îl dădeam şi cu 10 milioane, dar am bătut palma pe 11 milioane de euro”. Totodată, patronul Stelei a lăsat să se înţeleagă că nu este vorba de Manchester, aşa cum sugerase cu o zi înainte: “Nu este vorba de un club de pe podium, însă în Anglia nu există echipe mici”.

Chiar dacă nu a vrut să dezvăluie numele viitoarei formaţii a lui Rădoi, potrivit TVR aceasta este Portsmouth. “Dennis Roach m-a sunat acum două zile şi m-a rugat să-l pun în legătură cu Steaua”, ne-a declarat fostul internaţional Ilie Dumitrescu. Agentul FIFA Dennis Roach, un apropiat al patronului Milan Mandaric, a sosit ieri la Bucureşti, pentru a pune la punct detaliile transferului.

L-a vrut şi Liverpool !
    Până să intre pe fir Portsmouth, Mirel Rădoi a fost în atenţia lui Liverpool, care şi-a manifestat în mod concret interesul pentru stelist.
    “Cormoranii” au trimis o ofertă de 6.000.000 de euro, pe care însă patronul Gigi Becali a calificat-o drept “infimă”. “Acum o lună şi jumătate, englezii l-au dorit pe Mirel, în schimbul a şase milioane de euro”, ne-a dezvăluit un fost internaţional. “Gigi a spus însă că e foarte mică oferta. Dacă îmi spunea cineva din anturajul Stelei că a refuzat această sumă, nu credeam. Însă m-au sunat din Anglia, de la Liverpool, şi mi-au povestit de refuzul lui Becali!”.

Mirel Rădoi a fost dorit de gruparea din oraşul Beatles-ilor pentru a-i lua locul lui Gerrard, fotbalist care se află în tratative avansate cu Real Madrid, iar la baza poveştii acestui transfer a stat MM Stoica. Managerul general al Stelei are o strânsă relaţie de prietenie cu fostul fotbalist israelian, Ronny Rosennthal, fost jucător al “cormoranilor” şi un apropiat al clubului Liverpool.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)